Ajanda

Ünlü Çocuk Kitaplarının Yazarından Annesine Mektup

30 Haziran 2016
Roald Dahl annesine hiciv dolu bir mektup
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Dev Şeftali ve Matilda gibi çok sevilen çocuk kitaplarının yazarı Roald Dahl, annesine hiciv dolu bir mektup yazarak hayatını özetliyor:

(Lütfen mektubu dipnotlara dikkat ederek okuyunuz.)

 

“Sevgili Anneciğim,

Sana bu mektubu, beni St. Peters’e gönderdiğin için teşekkür etmek üzere yazıyorum. Burası harika bir okul (1). Dün küçük Binks biraz üşütmüş, okulun sanatoryumuna kaldırdılar ama şimd iyi (2). Lütfen bana Harrods’dan bir maymun alır mısın? Not: Bütün siğillerim geçti.

Repton harika bir okul. Belki de tüm okulların en iyisi (3). Burada durumum olağanüstü iyi diğer oğlanlar da beni çok seviyor. Şemsiyem gayet iyi durumda ve ezdiğim bir örümceğin bazı ilginç fotoğraflarını çektim. Bütün öğretmenler çok hoş, özellikle de Crummers (4). Manastırın yanması çok yazık oldu. Yine de en azından kimseye bir şey olmadı (5), sadece Michael’ın biraz sinirleri bozuldu (6). Okuldan bir sürü kimse kızıla yakalandı ama hepsi iyileşti. Bana bir motosiklet gönderdiğin için teşekkür ederim. Çok dikkatli süreceğime söz veriyorum.

Kanada çok sıkıcıydı. Her yer ağaçlar ve dağlarla doluydu; Norveç’e hiç benzemiyor (7). Shell’de işe girdiğime çok memnunum, böylece iki haftada bir golf oynayabiliyorum. Hayatımın çok iyi gittiğini hissediyorum. Şimdi Afrika’daki Tanganika’ya gönderiyorlar beni, galiba oraya bir gemiyle gitmem çok uzun sürecek (8). Şimdi Tanganika’dayım ve çok eğleniyorum. Gündüzleri ofiste kırtasiye işleriyle uğraşıyorum, akşamlarıysa kafa çekip Bay Hitler’in fotoğraflarına dart okları atıyoruz. Bay Hitler’e yuh! Gerçekten hiç hoş birine benzemiyor. Geçen hafta sıtmaya yakalandım ama şimdi daha iyiyim.

Savaş çıktı ve pilotluk eğitimi almak için Kenya’ya gitmeye karar verdim. Uçmak çok eğlenceli. Sana bir süredir yazamadığım için kusura bakma ama uçağım çakıldı ve kafamı fena çarpmıştım (9). Neyse ki enkazdan çıkabildim, hastanede birkaç gün kaldıktan sonra da tamamen iyileştim (10). Önümüzdeki hafta bölüğüme dönmeyi umuyorum.

Geçen ay İngiltere’de görüştüğümüz için muhtemelen biliyor olmalısın, artık pilot olmaktan vazgeçtim ve Washington’daki elçilikte çalışmaya gönderildim. Amerika’da harika vakit geçiriyorum ve ilk kısa öykümü yazdım. Öykü olağanüstü iyi karşılandı (11). Walt Disney, Başkan Roosevelt, Spencer Tracey ve Ernest Hemingway’le çok iyi arkadaşız; elçilikteki herkes benim kesinlikle çok parlak olduğumu düşünüyor (12).

Bana gönderdiğin mektupları saklamadığım için kusura bakma. Aslında 1945′te sana mektup yazmayı bırakmışım, yoksa sana hayatımdaki bazı ilginç şeyleri anlatmış olurdum. Patricia Neal’le evlendiğimi, daha sonra ailemizde çok üzücü şeyler yaşandığını ve benim artık kitapları çok satan bir yazar olduğumu bilirdin o zaman. Ama belki de 1965′te öldüğün için benim kadın peşinde koşan bir pislik olduğumu söyleyen biyografileri okumaman iyi olmuştur. Roald’dan sevgilerle.”

Dipnotlar

1. St Peter berbat bir okuldu ve Dahl oradan tüm kalbiyle nefret ediyordu.
2. Ne yazık ki Binks öldü.
3. Dahl, Repton’da acımasızca zorbalığa uğramıştı.
4. Crummers, Dahl’ın romanlarından birindeki başöğretmenin ilham kaynağı olabilir de olmayabilir de.
5. Hepsi öldüler.
6. Michael eşcinsel olduğu için uzaklaştırılmıştı.
7. Kanada tıpkı Norveç gibiydi.
8. Mektuplarındaki pek az doğru bilgiden birisi.
9. Uçak çakılmamıştı, Roald Dahl düşürmüştü.
10. Dahl uçaktan kendisi kurtulmadı. Bir başka pilot onun enkazdan çıkmasına yardım etti.
11. Mektuplarındaki doğru kısımlardan birisi daha.
12. Öyle düşünmüyorlardı. Sürekli ünlü kişilerle ahbaplığından söz edip ukalalık yaptığı için herkes ondan nefret ediyordu.

 


Kaynak:
http://www.egitimpedia.com/yazar-roald-dahldan-annesine-mektup/
https://www.theguardian.com/books/2016/jun/12/love-from-boy-roald-dahl-letters-to-his-mother-digested-read?CMP=share_btn_tw