Tasarım

Türkiye’nin İlk Ekolojik Çocuk Yuvası Açıldı

24 Ekim 2016
bahriye üçok anaokulu yeşil anaokulu
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Kadıköy Belediyesi, inşaatından tüm altyapısına kadar çevreci bir anlayışla tasarladığı Bahriye Üçok Çocuk Yuvası’nı, Sahrayıcedit Mahallesi’nde hizmete açtı.

Isınma ve aydınlatmanın güneş panelleriyle sağlandığı yuvada eğitim araç-gereçlerinde doğal ürünler tercih ediliyor. Yağmur suları biriktirilerek bahçe sulama ve klozetlerde kullanılıyor. Yuvanın çeşitli meyve ve yenebilir bitkilerden oluşturulan bahçesinde çocuklarla birlikte permakültür çalışmalar yapılıyor.

Kadıköy Belediyesi yeşil yuva projesi, her yönüyle sağlıklı öğrenim ve öğretim mekanları, enerji tasarrufu, uygulamalı ve doğa dostu eğitimi amaçlıyor. 110 çocuğun eğitim alabileceği yuvada, ortalama 25-30 m2’lik beş adet sınıf bulunuyor. Bu sınıfların ikisinde 3 yaş gurubu, diğer üç sınıfta ise 4-5 yaş grubu eğitim görecek. Yuvada bir adet de fen sınıfı mevcut.

bahriye-ucak-ekolojik-cocuk-yuvasi

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu yuvayla ilgili şunları dile getirdi:
“Çocuklara, dünyayı kirletmemeyi öğretmek ve doğayı tahrip etmeden yaşamayı, canlıların haklarını ve hepimizin doğanın bir parçası olduğunu benimsetmek bizim temel görevlerimizden biri. Bunu öğretmek için önce bizim örnek olmamız lazım. Biz de ekolojik mimari doğrultusunda tasarlanan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası ile örnek olmak istedik.

Okul öncesi eğitimlerine ekolojik bir yuvada başlayacak çocuklarımız temel çevre bilgilerini yaşayarak öğrenecekler. Bunun yanında, okul öncesi eğitime yapılan katkı ile annelerin iş ve sosyal yaşama katılım oranlarını da arttıracağız. İstanbul’da 6 yaşın altında 2 milyon civarında çocuk var. Bu çocukların sadece 7724’ü kamunun kreş ve yuva hizmetinden faydalanabiliyor. Biz toplamda 5 okul öncesi eğitim birimimizle yaklaşık 500 çocuğun eğitim ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Hedefimiz bu sayıyı arttırmak.”

bahriye-ucok-cocuk-yuvasi

Yeşil bina olarak adlandırılan yuvadaki yenilikler sadece bunlarla sınırlı değil.

Yeşil binalar:

• Kentsel yaşam alanlarına değer katıyor,
• Binanın değerini artırıyor,
• Yapım aşamasında doğal çevre tahribatını en aza indiriyor
• Temiz teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesine ortam sağlıyor,
• Hafriyat ile ortaya çıkan atık malzemenin değerlendirmeye alınmasını sağlıyor,
• Yağmur sularının kullanımı ile kanalizasyon sisteminin yükünü azaltıyor,
• Yeşil katmanların güneş ışınlarını yansıtmaması ile sera etkisini oluşturan yansımaları azaltıyor,
• İzolasyon sistemleri ile ısıtma soğutma maliyetlerinin ve karbondioksit salınımını azaltıyor.
• Yeşil katmanları ile oksijen üretiyor,
• Enerji tasarrufu sağlıyor.