Ajanda

Sömestr İzlencesi: İyi Bir Dinozor

26 Ocak 2016
iyi bir dinozor
Paylaşım
0
Yorum
0
Melodi Tözüm
[TÜM YAZILARI]
16 Ocak 1988 yılında İstanbul’da doğdu. Henüz annesi Melike Tözüm'ün karnındayken, 1987 yılında babası yönetmen İrfan Tözüm'ün çektiği ‘Rumuz Goncagül’ sinema filminde ilk kez kamera karşısına çıktı. ...
[DEVAMINI OKU]

Melodi Tözüm, bu sömestr tatilinde çocuklar ve aileleri için vizyondaki iki güzel animasyon filmi inceledi. Bunlardan ilki 2015 yapımı İyi Bir Dinozor filmi.

İyi Bir Dinozor

(The Good Dinosaur)

iyi bir dinozor

 

2015 yapımı Amerikan 3 boyutlu bilgisayar animasyonu komedi-drama macera filmi.

Türkiye Gösterim Tarihi: 15 Ocak 2016
Türkiye Dağıtımcısı: UIP
Yapım: Disney – Pixar
Yapımcı: Denise Ream
Yönetmen: Peter Sohn
Senaryo: Meg LeFauve
Süre: 94 dk.
Seslendirenler: Raymond Ochoa (Arlo), Jeffrey Wright (Poppa Henry), Steve Zahn (Thunderclap), Anna Paquin (Ramsey)

Konu:

Disney Pixar’ın İyi Bir Dinozor filmi şu soruyu soruyor: Dünyadaki yaşamı tamamen değiştiren Asteroid dünyayı ıskalasaydı ve dev dinozorların nesli tükenmeseydi ne olurdu? Pixar Animasyon Stüdyoları, sizleri Arlo isminde bir Apatosarius ile bir insanın oldukça imkansız görünen dostluğunu konu alan epik bir yolculuğa çıkarıyor. Gizemli ve zorlu yollarda ilerlemeye devam ettikleri sırada, Arlo korkularıyla yüzleşip kendi potansiyelini keşfetme fırsatı bulacak.

Notlar:

• Filmin hikayesinin fikrini bulan Bob Peterson filmi Ağustos 2013’e kadar yönetti. Ekim 2014’de Peter Sohn yeni yönetmen olarak açıklandı. Film Ters Yüz‘den sonraki bu sene Pixar tarafından yayınlanmış ikinci film oldu.

• Peter Sohn’ın ilk yönetmenlik deneyimi Pixar’a ait bir kısa animasyon filmi olan “Partly Cloudy” ile oldu. Kendisi; sanat, senaryo ve animasyon departmanlarında çalışmanın yanı sıra Oscar ödüllü animasyon Ratatouille‘deki Emile karakterini ve Sevimli Canavarlar Üniversitesi‘ndeki Scott “Squishy” Squibbles’ı seslendirdi.

• Denise Ream, Pixar Animasyon stüdyolarından çıkan ve Altın Küre adaylığı olan Arabalar 2’nin yapımcılığını; Disney-Pixar’ın Oscar Ödüllü animasyonu Yukarı Bak‘ın ise yardımcı yapımcılığını üstlendi. Bunun dışında filmler için görsel efekt ve animasyon hazırlama ve bu tarz çalışmalar yürütmeyle ilgili oldukça önemli bir deneyime sahip.

• Filmin üretim maliyeti $200 milyon.

• Galasını 10 Kasım 2015’de Paris’te yapan film 25 Kasım 2015’de gösterime girdi.

• Dünyada yaklaşık 90 ülkede vizyona girdi ve 268.682.000 $ hasılat yaptı.

• Türkiye’de 10 günde 223.294 kişi izlerken 2.829.076 TL hasılat yaptı.

• Film eleştirmenlerden ortalamanın üstünde yorumlar aldı. Metacritic’de 37 eleştirmenin yorumundan 29’u olumlu yönde oldu ve film ortalama 66 puan aldı. Rotten Tomatoes’da 165 yorumdan %76’lık yüzde elde etti ve 10 üzerinden 6.4 puan aldı. Sitenin, eleştirmenlerin ortak kanısı kısmına “İyi Bir Dinozor, Pixar tarafından belirlenen yüksek ölçütler kadar canlı olmasa bile, değerli hikayenin hizmetinde heyecan verici güzel animasyon sunuyor, sevimli, aile dostu, eğlenceli.” yazıldı.

• Birçok adaylık elde eden film 73. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film adaylığı da elde etti.

Fragman:

 

Araştırmacı Puanı: 7,5/10