Ajanda

Kitapkurdu Anne: Sessiz Sedasız Kitaplar

28 Mart 2017
sessiz sedasız kitaplar kitapkurdu anne minion mag köşesi
Paylaşım
0
Yorum
0
Akça Kodal
kitapkurduanne
[TÜM YAZILARI]
1974 Ankara doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezuniyetimin ardından tekstil sektöründe 16 senelik yoğun bir çalışma tempom oldu. 2010 yılında kızım Masal'ın d...
[DEVAMINI OKU]

Resimli bir çocuk kitabı; hikayesini, anlatmak istediklerini iki yolla verir: kelimeler ve çizimler. Çizimler bana göre çocukların direkt bir duyusuna hitap ettiği için iyi bir çocuk kitabının olmazsa olmazı. Son yıllarda sadece çizimlerden oluşan, hikayeyi veya hikayeleri tamamen çocuğun hayal gücüne bırakan sözsüz-sessiz kitapların sayısında sevindirici bir artış var. Sevindirici; çünkü bir çizimde her çocuğun gördüğü, algıladığı ve yorumladığı noktalar farklı ve bunu tek bir hikaye ile kısırlaştırmadan onlara düşünmek, hayal etmek ve kendi hikayelerini yaratmak için fırsat tanımış oluyor, diğer yandan kitap okuma deneyimini daha interaktif hale getiriyoruz.

Sessiz kitaplar bütün avantajlarına rağmen, bazen ebeveynler tarafından çok tercih edilmiyor, çünkü hazır yazılmış bir hikayeyi okuyup geçmek kolaylarına geliyor ve tabii daha kısa sürüyor. Öte yandan, içinde yazı bile olmayan bir kitaba para verme fikrine henüz Türkiye’de alışılamadı sanırım. Oysa çocuğun hayal gücünün sonsuzluğuna şahit olmak, hatta içinde kopan fırtınaları, kaygılarını, korkularını tasarladığı hikayede ortaya çıkarmak için bulunmaz bir fırsat.

Sizlere Türkiye’de basımı yapılmış en sevdiğim sessiz kitaplardan bahsetmek istiyorum:

 

Dalga (The Wave)
Yayın Evi: MEAV Yayınları / BirKitapYolla Projesi
Yazar&Çizer: Suzy Lee

Dalga-wave yazısız kitap

Dalga, 2008 yılında The New York Times tarafından en iyi resimlendirilmiş çocuk kitabı seçildi. Son derece sade ve sadece iki renk kullanılarak yapılmış suluboya çizimlerden oluşan kitap deniz kenarında bir kız çocuğunun yaşadıklarını anlatıyor. Özellikle 4 yaş üzeri için çok tavsiye ettiğim, çizimlerine hayran kaldığım bir eser.

 


Şemsiye (The Umbrella)
Yayın Evi: Kuraldışı Yayıncılık
Yazar&Çizer: Ingrid – Dieter Schubert

sessiz sedasız kitaplar şemsiye

Rüzgarlı bir gündü, ağaca yaslanmış kırmızı bir şemsiye gördü Kara. (o bir köpek) Tam ucundan yakalamıştı ki, şemsiye rüzgarın hız kazanmasıyla havalandı ve Kara bir anda şehrin üzerinde yapraklarla birlikte uçmaya başladı… Derken, yükseldi bulutlara, pamuk gibiydiler… Diye başlamıyor kitap, zira bu bir sessiz kitap ve yukarıdaki hikayeyi şu an ilk birkaç sayfaya bakarak ben uydurdum! Bakalım sizin miniğiniz nasıl bir hikaye yazacak bu çizimlere?

 


Nerede Bu Fil? (Where’s The Elephant)
Yayın Evi: Redhouse Kidz
Yazar&Çizer: Barroux

“Nerede Bu Fil?” kitabı öncekilerden farklı olarak daha küçük yaşa da hitap eden, yoğun çizimlerin arasında çocuklara saklambaç oynatan bir kitap. Barroux’nun bu sessiz kitapta özellikle “çevre bilinci” konusunda çizimlerle verdiği mesaj kitabın en önemli özelliği. 2-3 yaş ile birlikte bile üzerinde konuşacak çok şey bulabilirsiniz.

 

Sessiz kitaplar umarım çocukların kütüphanelerinde artık hak ettikleri yeri edinirler…

 

 

 

 

www.kitapkurduanne.com