Spor-Sağlık

Sağlıklı Beslenme: Okul Öncesi Çocukların Beslenmesi

24 Şubat 2016
sağlıklı beslenme: okul öncesi çocuklarda beslenme
Paylaşım
0
Yorum
0
Diyetisyen Naz Serter
Serter
[TÜM YAZILARI]
1987 senesinde Moda’da doğan Naz Serter, 2011 senesinden beri Diyet ve Sağlıklı beslenme sektöründe aktif olarak çalışmaktadır. Eğitim hayatında farklılıklar yaratmaya, 2003 – 2004 seneleri arasınd...
[DEVAMINI OKU]

Okul öncesi (2-5 yaş grubu) çocukların beslenmesi ailenin diğer bireyleriyle aynı yiyecekleri içerir. Bu yaş grubundaki çocukların büyümeleri devam etmektedir; fakat bebeklik dönemindeki kadar hızlı değildir. Bu sebeple, bebekliklerinden farklı olarak, yedikleri besinlerin içeriği ve çeşitliliği önem taşımaktadır.

Büyüme hızları yavaşladığı için kilo başına almaları gereken kalori miktarları azalmaktadır. Günlük beslenmelerinin %50-55‘i karbonhidrattan, %10-15’i proteinden, %30-35‘i yağdan karşılanmalıdır. İki yaşlarında başlayan bu dönem beş yaşına kadar sürer ve bu süreçte günlük alınan yağ miktarı %35’ten %30‘a kadar düşürülmelidir. Az yağ tüketmek yetişkinlerde bir sorun yaratmazken, bu yaş grubu çocuklarda enerji açığına neden olabilmektedir. Diğer tüm besinler gibi tercih edilecek yağın çeşidi çok önemlidir. Büyümeleri için gerekli olan esansiyal yağ asitlerinden linoleik asit; hindistan cevizi, fındık, fıstık, keten tohumu gibi yağlı tohumlarda, zeytin yağı gibi bitkisel kaynaklı yağlarda ve avokadoda bulunmaktadır.

Yağın sınırlandırılması durumunda, vücut yağlardan gelen enerjiyi karbonhidrat tüketimiyle tamamlamak ister. Karbonhidratlar lif içeriğiyle daha fazla ve doyurucu olduğundan küçük miktarda porsiyonlarda tercih edilmektedir. Liften zengin beslenen 2-5 yaş arası çocuklarda gaz ve sık dışkılama problemleri gözlenebilmektedir. Bu durumu engellemek için günlük 6-12 gr lif miktarı aşılmamalıdır. Bu  miktar 1-2 orta boy meyve, 1 porsiyon sebze ve 4-5 dilim ekmek veya bulgur, makarna gibi tahıllar ve haftada 1-2 kuru baklagil ile karşılanabilir.

Liften zengin besinler demir, kalsiyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin emilimini engelleyebilemektedir. Bu yaş grubu çocuklarda ihtiyaç arttığından dolayı, özellikle kalsiyum, demir ve B vitamini alınımına dikkat edilmesi gerekir. Yapılan çalışmalarda bu yaşlarda A, C ve D vitamini alımlarında eksiklik gözlemlendiği belirtilmiştir. Gerektiği noktalarda ek desteklerle tamamlanmalıdır.

sağlıklı beslenme: okul öncesi çocuklarda beslenme

• Okul öncesi dönemindeki çocuklar aileleriyle beraber masaya oturmalı ve beslenme alışkanlıkları oluşturulmaya başlanmalıdır.

• Özellikle ara öğünlerde abur cuburlar, şekerlemeler, gazlı içeceklerden sakınılmalıdır.

• Günde 3 ana öğün ve 1 ikindi ara öğünü olarak günlük ve saatli beslenme düzenleri kurulmalıdır.

• Yemekleri tabaklarına yiyebilecekleri porsiyonda konulmalı, oynamadan ve televizyon vs. izlemeden ortalama 20 dakika içerisinde yemeklerini yemelidirler.

• Çocuğun “doydum” demesine saygı duyulmalı, zorlanmamalıdır.

• Yemek ile ödül veya ceza verilmemeli, yemeklerine yeni lezzetler eklenerek denenmesi sağlanmalıdır.

• Beslenme alışkanlıklarının oturduğu bu dönemde çocuklara beden yapılarına uygun egzersizler ve spor düzeni de sağlanması gerekir.

 


Kaynak:
Gökçay, G., Garipağaoğlu, M.: Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Beslenme. Saga Yayınları, İstanbul (2002)