Spor-Sağlık

Sağlıklı Beslenme: Bebeklerde Ek Besine Geçiş

10 Şubat 2016
sağlıklı beslenme: bebeklerde ek besine geçiş
Paylaşım
0
Yorum
0
Diyetisyen Naz Serter
Serter
[TÜM YAZILARI]
1987 senesinde Moda’da doğan Naz Serter, 2011 senesinden beri Diyet ve Sağlıklı beslenme sektöründe aktif olarak çalışmaktadır. Eğitim hayatında farklılıklar yaratmaya, 2003 – 2004 seneleri arasınd...
[DEVAMINI OKU]

Anne sütü ile beslenen bebekler altıncı aydan itibaren ek besinlere geçiş yapmalıdır.

Neden Altıncı Ay?

Altıncı aydan önce ek besine geçmek, bebeğin anne sütünden tam yararlanmasını engeller. Baş kontrolü, böbrek ve sindirim fonksiyonları tam gelişmemiş olan bebeğin alerjik hastalıklarının artmasına neden olabilir.

Altıncı ay itibariyle; bebekler enerji gereksinimlerini sadece anne sütünden karşılayamamaya başlar. Doğumda sağlanan demir ve çinko depoları boşalır. Ek besinlere yedinci aydan sonra başlanılması besinlerin reddedilmesine sebep olabilir.

Nörolojik gelişimlerine bağlı olarak bebekler, 6 aya kadar sıvı besinleri emme ve yutma hareketlerinde bulunur; 4-7 ay arasında püre edilmiş besinleri öğürme refleksinde bulunur, 7-12 ay arasında ezilmiş ve parçalanmış besinleri dişlerine doğru iterek ısırma ve çiğneme hareketlerinde bulunur.

Anne sütü tadı annenin yediklerine göre değişir, bu da anne sütüyle beslenen bebeklerin ek besinlere daha kolay alışmasını sağlar; tatlı ve vanilyalı besinlerin seçilmesi de bu süreci kolaylaştırır. Daha sonraki zamanlarda beslenme sorunları yaşamamak için bebeklere mümkün olduğunca değişik çeşit ve tatta besinler verilmelidir.

Ek besinlerden önce ya da sonra anne sütü verilmesi ek besinin sindirilmesi açısından yararlıdır. 6-9 aylar arasında anne sütü hâlâ ağırlıklı besin kaynağı iken, 9. ay itibariyle bebek, diğer aile bireyleriyle sofraya oturmaya başlamalı ve ev yapımı besinlerle beslenmeye başlamalıdır. Bebeklerin ek besine geçmesi aynı zamanda beslenme alışkanlıklarının oluşmaya başlamasıdır.

 

ek besinlere geçiş

 

Ek besinlere başlarken nelere dikkat edilmeli?

Ek besinler kaşık ya da fincanla, az miktarda, bebek oturur pozisyondayken verilmeli; yeni besinler bebek açken, öğle öğünlerinde, en az 3 (tercihen 7) gün arayla denenmeli, alerji yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Hoşlanmadığı yiyecekler 2-3 hafta arayla tekrar denenmelidir.

Elma, şeftali püresi, pirinç unlu muhallebi, yoğurt ve sebze püresi ilk tercih edilecek ek besinlerdendir. Sebze püresi içerisine önce havuç, patates, pirinç tercih edilmeli; alıştıkça sonrasında maydanoz, kabak, ıspanak, kereviz, karnabahar eklenebilir. Ek besinler günlük hazırlanmalıdır.

6–12 aylar arasında demir ihtiyacı arttığı için karaciğer, kırmızı et, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler beslenmeye eklenmeli ve C vitamininden zengin kaynaklarla emilimi desteklenmelidir.

Alerji riski olan turunçgiller, yumurta, ekmek, balık ve et; bebek ek besinlere alıştıkça, geç tercih edilmelidir. Kepekli ekmek, bisküvi gibi lifli besinler, yoğurt ve muhallebi dışında sade tam inek sütü 1 yaşından önce; az pişmiş yumurta, çiğ yumurtadan hazırlanan mayonez–dondurma, hazır pişmiş tavuk, pastörize edilmemiş sütten yapılmış peynir ve midye, bebeğe 2 yaşında önce verilmemelidir.

 


 

Kaynak: 
Gökçay, G., Garipağaoğlu, M.: Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Beslenme. Saga Yayınları, İstanbul (2002)