Spor-Sağlık

Sağlıklı Beslenme: 1-2 Yaş Çocukların Beslenmesi

17 Şubat 2016
Paylaşım
0
Yorum
0
Diyetisyen Naz Serter
Serter
[TÜM YAZILARI]
1987 senesinde Moda’da doğan Naz Serter, 2011 senesinden beri Diyet ve Sağlıklı beslenme sektöründe aktif olarak çalışmaktadır. Eğitim hayatında farklılıklar yaratmaya, 2003 – 2004 seneleri arasınd...
[DEVAMINI OKU]

12-18 ay yaş grubu çocuklar artık kendi elleriyle yemek yemeye başlar.

15-18 aylar arasında fincan ve kaşık kullanmaya başlayıp kamıştan içebilirler. Bu deneyim sürecinde çevrelerini dokunarak, görerek, koklayarak tanıdıkları için aynısını yemeklerine de yaparlar ve etrafın bolca dağılmasına sebep olurlar.

Bu yaşlar beslenme alışkanlıklarının oluşturulduğu yıllardır. Düzenli yemek zamanları oluşturulmalı, aileyle birlikte masa düzenine ve evin yemeklerine alışmalıdırlar. Çocukların kendilerine özel yemek takımı olmalı, yediği miktar bilinmelidir. Yemeğin öncesinde veya sonrasında su verilmemelidir. Şekerli besinler çok sık tercih edilmemeli, ödül olarak verilmemelidir.

Bebeklik çağlarına oranla yavaşlayan büyüme sürecinde yedikleri besinlerin içerikleri önemlidir. Bu dönemde kemiklere yardımcı olması için 1 bardak yoğurt ve 1 kibrit kutusu kadar peynirden kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirler. Kemik minerilizasyonu için ihtiyaçları olan D vitamini ise kış günlerinde ek olarak verilebilir. Demir depolarının desteklenmesi için bakliyatlar ve kuru meyve/yemişler, C vitamininden zengin narenciyeler, maydanoz gibi besinler verilmelidir.

Anne sütüne 2 yaşına kadar devam edilmesi önerilir; ama beslenmesinin düzenlendiği bu süreçte anne sütüyle beslenmesi azaltılabilir. Memeden ayırmak isteniliyorsa; önce gündüz öğünleri bırakılmalı sonrasında gece anne sütü beslenmesi sonlandırılmalıdır. Çocuk hasta olduğu bir zamanda veya aniden anne sütünden kesilmemelidir.

Çocukların 1-2 yaş aralığında en çok görülen beslenme sorunu iştahsızlıktır. Öğünler çok zorlanmadan günde 5-6 kere, 3 ana öğün / 2-3 ara öğün şeklinde verilmelidir. Yemek zamanları stresten uzak bir şekilde, oyunlarla teşvik edilerek ve ortalama yarım saatlik süreler içerisinde olmalıdır. Yemek seçiyorsa, sevdiği besinlerle karıştırıp verilebilir. Bu yaşlarda çocukların ilgisini çekmek için yemek tabakları hazırlanırken renkli sebze ve meyvelerden yapılan karakterlerle süslenebilir. Özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşturulması için havuç ve yeşilliklerden hazırlanmış ağaçlı tabaklar, kahvaltılarında gülen yüz şeklinde yumurtalar tercih edilebilir.

Sebze yemekte zorlanan çocuklar için eğlenceli ve besleyici bir ikindi öğünü:

1-2 yaş çocuk belenmesi

 

Gizli Sebze Kişleri

Malzemeler:
10 kare Milföy hamuru
4 yumurta
50 gr süt
250 gr sebze püresi karışımı (haşlanmış brokoli, havuç, patates, kabak, ıspanak, vb. kullanılabilir.)
200 gr taze kaşar peyniri

Hazırlanışı:
• Donuk milföyleri 10 dakika oda sıcaklığında bekletin.
• 20 adet cupcake kalıbı veya 20’li ufak kek kalıplarına milföy hamurlarını kalıplardan taşacak şekilde yerleştirin.
• Peyniri milföylerin dibine gelecek şekilde dağıtın.
• Yumurta ve sütü karıştırın ve sebze püresine ekleyin.
• Kalıpları üzerinde az pay bırakarak milföylere doldurun.
• Önceden 180 C ısıtılmış fırında 10-15 dakika pişirin.