Spor-Sağlık

Sağlıklı Beslenme: 0-6 Ay Bebek Ve Anneleri

2 Şubat 2016
0-6 ay bebek ve annelerinin beslenme düzeni
Paylaşım
0
Yorum
0
Diyetisyen Naz Serter
Serter
[TÜM YAZILARI]
1987 senesinde Moda’da doğan Naz Serter, 2011 senesinden beri Diyet ve Sağlıklı beslenme sektöründe aktif olarak çalışmaktadır. Eğitim hayatında farklılıklar yaratmaya, 2003 – 2004 seneleri arasınd...
[DEVAMINI OKU]

Anne sütü, zamanında doğan bir bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğelerinin tamamını ilk 6 ay tek başına karşılar. Bebeklerin ilk altı ay yalnızca anne sütüne ihtiyacı var; o halde emziren annelerin nelere ihtiyacı var?

Anne sütünün bebeğe yararlarının başında şunlar gelir:

Bebeğin gereksinimlerine uygundur, sterildir ve enfeksiyonlar daha az görülür, alerji ve bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. Aynı zamanda anneyi göğüs ve over kanserinden korur, osteoporpzis (kemik erimesi) riskini azaltır. Anne ve bebeğin arasındaki bağı güçlendirir.

Annenin salgıladığı sütün enerjisi ve besin öğeleri, annenin yedikleri ve kendi vücudundaki depolardan karşılanır. Annenin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için beslenmesine takviye yapması gerekir.

Annenin diyetine ekleyeceği günlük 1-2 bardak süt veya 1 yumurta, ihtiyacı olan proteini karşılamasına yardımcı olur.

Annenin beslenmesinde zeytinyağına, kabuklu yemişlere, avokado ve omega 3&6 yağlarına yer vermesi, sütün doymamış yağ oranını artırır.

Emziklik döneminde vücut depolarında eksik olmaması için, ek 5 mg günlük demir takviyesi, iyotlu tuz kullanılabilir; kalsiyum eksikliği oluşmaması için ise 1 bardak süt, kalsiyumdan zenginleştirilmiş süt veya yoğurt eklenebilir.

Anneler günlük sıvı alımını 12 bardak kadar su, hoşaf, şerbetten karşılayabilir; fakat çay ve kahve süt verimliliğini azaltmaktadır.

Annenin sıvı ihtiyacını karşılaması için bitki çayları tüketilebilir. Özellikle rezene, anason, frenk kimyonu meyveleri ve ısırgan yaprağı anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir.

Özellikle anason ve rezenenin yatıştırıcı ve rahatlatıcı özellikleri bulunur. Anne ve bebekte gaz ve şişkinlik gibi sıkıntılarda etkili olmakla beraber soğuk algınlığı, öksürük ve bronşit gibi hastalıklardan da korur.

Isırgan yaprağı; vitaminler (A, B1, B6, B12, C, K), proteinler ve mineraller (silisyum, çinko, manganez) içeriğinden zengindir ve bu bileşikler anne sütünü oluşturan temel elementlerdir. Isırganotu yaprağı aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve yangı giderici özellik gösterir.

Emzirme döneminde unlu, yağlı, şekerli besinler tercih edilmemelidir.

Şeker yerine pekmez tüketilebilirken, sıvı olarak hazır ve gazlı ürünler tercih edilmemelidir.

Gebelik döneminde önerilenden fazla kilo alındıysa, ayda 2 kg’dan fazla kayıp olmamalıdır.

 


 

Kaynak:
Yeşilada, E.: İyileştiren Bitkiler. Hayy Kitap, İstanbul (2012)
Köksal, G., Gökmen H.: Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi, Hatipoğlu Yayınları, Ankara (2000)