Can Dostum

Pati Palas

9 Eylül 2015
Pati Palas
Paylaşım
0
Yorum
0
Deniz Özsaraç
[TÜM YAZILARI]
Adım Deniz Özsaraç. İlkokulu Özel Erol Altaca Lisesi’nde okudum. Karaköy’ün incisi Saint Benoit Fransız Lisesi 231. dönem mezunuyum. Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisiyim. Hayatımda bol bo...
[DEVAMINI OKU]

Ebeveynler olarak, çocuğunuza aşılayabileceğiniz en saf, en temiz ve en güzel duygulardan biri hayvan sevgisi.

Sanılanın aksine, hayvanseverlik, petshop’tan aldığınız tüylü dostunuzun başını okşayıp onun karnını doyurmanın çok ötesine geçebilir.

Pis o dokunma!” “Yaklaşma ısırır!” “Psst kötü kedi!” söylemlerine belki başvurmuş, belki de şahit olmuşsunuzdur. Fakat eminim, pek çoğunuz çocuğunuzun bir kediye tekme atıp onu başından savmasından veya yaz sıcağında susuz bir köpekten köşe bucak kaçmasındansa; tatlı pisiciğin başını okşayıp muhtaç bir köpeğe mama ve su verecek duyarlılığa erişmesini tercih edersiniz.

Bu duyarlılığa küçük yaşta erişmenin ilerideki getirilerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle, koşulsuz sevgiyle tanışıyorsunuz. İnsan haricinde bir canlıyı sevmek ve aynı ölçüde sevilmek… Üstelik sevildiğinizi cümlelerle değil, minnet dolu bakışlarla, sürünmeyle, pati vermeyle hissettirir bu çocuklar. Aynı zamanda size kan bağıyla bağlı olmayan bir canlıya karşı sorumluluk hissedersiniz. Onun yaşamı size bağlıdır. Siz yemek vermezseniz, konuşmadan derdini paylaşmazsanız, onu sevmezseniz ve ihtiyaçlarına cevap vermezseniz yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Bu duyguyu en iyi yaşatanlarsa kurtarılmış hayvanlardır. Hayvan sahiplenecekseniz sokaklara, barınaklara terk edilmiş çocukları evlat edinin. Unutmayın, hayvanlar mal değil, canlıdır; parayla alınıp satılmamalıdır.

 

PATİ PALAS

 

Hayvanseverliğin bana getirisi duyarlılık ve sorumluluğun yanı sıra, iş sahibi olmam oldu. Köpeğim Üzüm’le, soğuk bir kış günü, O, yol kenarında ölmek üzereyken tanıştık. Araba çarpmış, kenara atılmış. Bacağı kırık, her yeri yara bere içinde ölmek üzereyken gözümüzün içine, beni kurtarın, dercesine baktı uzun uzun…

Veterinerimiz tarafından uzun ve zorlu bir tedavi sürecinin ardından hayata döndürüldü Üzüm.

Biz artık birbirimize bağlanmıştık. Apartman dairesinde yaşıyorduk ve bir köpeğimiz daha vardı; fakat Üzüm’ü başkasına veremezdik. Şartları zorladık ve artık ailemizin bir bireyi, diğer köpeğimiz Lucky’nin kardeşi oldu.

 

pati palas 2

 

Ailece tatile gideceğimiz bir zamanda, onları emanet edecek güvenli bir yere ihtiyaç duyduk. Güvenimiz boşa çıktı ve çocuklarımıza yeterince iyi koşullarda bakılmadığını, eve döndüklerinde psikolojilerinin bozulduğunu fark ettik.

İşte o zaman “neden olmasın?” dedik. Biz hayvan sahibi olarak bu sorunu yaşıyorsak, bütün hayvan sahipleri bunu yaşamıyor mudur? Patili çocukların, ailelerinin yokluğunda güzel koşullarda barınabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendilerini evde hissedecekleri, çok sevilecekleri ve eve döndüklerinde mutlu, sağlıklı olacakları bir pet oteli açmaya karar verdik: Pati Palas.

 

pati palas 3

 

Pati Palas’ta anne babaları tatile giden tüylü çocuklarımız konaklıyor, sosyalleşiyor, koşup oynuyor ve odalarında uyuyorlar. Sahipli kedi/köpekler haricinde, değerli insanlar tarafından pansiyon sponsorluğu üstlenilen, barınaklardan kurtarılmış ve tedavi olmuş birkaç şanslı çocuğumuz, yeni yuvalarına kavuşana kadar misafirimiz oluyor.

Üzüm mü? Üzüm, Pati Palas’ın çalışan kadrosunda. Yalnızlıktan korkan, geceleri ailesini özleyenlere oda arkadaşlığı yapıyor.

Dilerim evinizden kuş sesleri, bahçenizden kedi yavruları, giysilerinizden pati izi hiç eksik olmaz…

www.patipalas.com

Ailece tatile gideceğimiz bir zamanda, onları emanet edecek güvenli bir yere ihtiyaç duyduk. Güvenimiz boşa çıktı ve çocuklarımıza yeterince iyi koşullarda bakılmadığını, eve döndüklerinde psikolojilerinin bozulduğunu fark ettik.