Röportajlar

Orman Okulu Eğitim Modeli Türkiye’de!

9 Ocak 2017
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Amerika, Kanada ve Avrupa’daki birçok ülkede 5-11 yaş aralığındaki çocuklar yeni bir eğitim sistemiyle öğrenim görüyor: ‘Orman Okulu’

Orman okulu, ormanlarda ve ağaçlık alanlarda, çocuklar için aktif katılımlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı, tüm öğrencilerine eşit, kendilerine güven ve öz saygı geliştirebilecekleri bir ortam sunan ilham verici bir eğitim modeli. İlköğretim müfredat programlarıyla birlikte yürütülüyor. Çocuklar iki haftada bir gün, bir hafta sonu giderek tüm günlerini geçiriyorlar.

Bazen ormanda minik bir canlının nasıl beslendiğini izliyor bazen de gerçek bir kümeste tavuklara yem atıp inekten süt sağıyorlar. Bazen kaya tırmanışı yapıyor, bazen de yön kabiliyetlerini geliştirmek için ormanda hazine avına çıkıyorlar.

Orman okulunda sistem nasıl işliyor?

• Orman okulu günü birlik bir aktivite olmadığı gibi, haftanın beş günü gidecekleri bir okul da değil. İki haftada bir gün, hafta sonu yalnızca çocukların katıldığı (aileler bırakabilir ya da İstanbul Kamp’ta bekleyebilir) bir süreç. Yıllık ya da yarı yıl olarak kayıt yaptırılır.

• Çocuklar sanat, tarım, outdoor faaliyetlerinde aktif rol alırlar.

• Orman okulu belirli bir müfredat içerisinde, alanında uzman eğitimcilerle çocukların eğitimlerine destek olmak amacı ile farklı düşünce yapılarını geliştirmek, neden-sonuç ilişkisini gözlemleyerek öğretebilmek, temelinde eğlence olan ancak çocuğa gelecek hayatının temellerini sağlam oluşturabilmek için temel sağlayan bir sistemdir.

• Eğitmenlerimizin yanı sıra bütün bir köy, bu okula zemin oluşturur. Yumurtalar Hüseyin Amcanın tavuk çiftliğinden, sütler Fatma Teyzenin inek çiftliğinden alınır ve çocuklar bu yolculuğa eşlik eder. Unutulmakta olan köy hayatının nasıl olduğuna tanıklık ederler ve bu hayatı yaşarlar.

• “Çocuğum hasta olur, çocuğum düşer, incinir” düşüncesinde olan velilerin düşünce biçiminin”çocuğum düşse de kalkar, hava soğuk ya da çok sıcak olsa da uygun kıyafetlerle okula gidebilir.” düşünce biçimine dönüşmesini destekler.

• Öğrenciler bütün bir günü orman içinde geçirebildikleri gibi kapalı alan da bulunmakta ve hava şartlarına göre derslerin işlenme ağırlığı değişebilmektedir. Derslerin %80’i orman içinde yapılırken eğitimci hava şartlarına göre bu dengeyi tekrar gözden geçirir.)

• Çocuklarınızı bu okula gönderirken “iyi eğlenceler” diye gönderin çünkü burası tertemiz orman havası içinde, sıcacık pişirdikleri köy tarhanası ve ekmeğinin kokusu sayesinde çocuklarınızın hep mutlulukla anacakları bir okuldur.

orman okulu 2-3 yaş için sınıflar açılıyor

2-3 Yaş Grubu İçin Sınıflar Açılıyor!

15 yıllık anaokulu ve 7 yıllık kamp, eğitim projeleri ve outdoor aktivitelerinin sonucu kendi kamp alanlarında çocuklar için doğa kampları düzenleyen İstanbulKamp ekibi Türkiye’deki ilk Orman Okulu modelini müfredata geçirdi.

İstanbul’da bulunan bir çok özel koleje partnerlik yapan ve beton yığınların arasına sıkışmış olan 3-10 yaş grubu öğrencileri doğa ve özgürlük ile buluşturan Orman Okuluna gelen istekler üzerine 2-3 yaş grubu çocuklar için de özel sınıflar oluşturuldu. 15 Ocak’ta başlayacak eğitimler için info@ormanokulu.org adresine mail göndererek veya 0532 582 7107 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Orman Okulu eğitim modeli ve Türkiye’de uygulanışı hakkında detaylı bilgi almak isteyen Minion Mag okuyucuları için, Türkiye’deki ilk Orman Okulu kurucusu Esin Tonbul ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Esin Tonbul.
15 yıldır Anaokulu işletmecisiyim ve küçük yaş grubu çocuklarıyla birlikteyim. Üç çocuk annesiyim. Son yedi yıldır da kendi kamp alanımızda 7-13 yaş arası çocuklara ve kolejlere doğa kampları düzenliyoruz. Bir ayağımız köyde bir ayağımız şehirde yaşıyoruz. Doğayı ve doğada yaşamayı ailecek seviyoruz.

Orman okulu fikri nasıl gelişti?

Yaklaşık 7 yıldır İstanbul’daki özel okullara doğa ve aktivite kampları düzenlemekteyiz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gördük ki çocuklar yaşamlarında tabletlere bağımlı hale geldiler. Lise bir öğrencisi düğüm atmayı dahi bilemez durumda. Uzun süredir yurt dışı eğitim sistemlerini ve Finlandiya Eğitim Sistemini incelemekteyiz. Kendi deneyimlerimiz ve Türk veli profilini de göz önüne alarak Orman Okulu modelini geliştirdik.

Türkiye’de Orman Okulu konusunda ilk misiniz?

Evet bu konuda, sosyal medyada bir çok şey bulabilirsiniz. Birçok okulda bu alt yapıyı kısmen küçük küçük kullanmakta. Sürekliliği olan 3 – 10 yaş arası öğrenciyi bir noktada alıp farklı bir noktaya taşıyan tek kurum biziz.

Orman Okulu olarak vizyonunuz ve misyonunuz nedir?

3 yaşındaki bir çocuğun önündeki 60 yılını şekillendirecek temelleri atmak. Cesaretli, özgüven ve farkındalığa sahip bireyler yetiştirmek.

Süreç nasıl işliyor?

Orman Okuluna katılmak isteyen öğrencilerin velileri ile bir ön görüşme yapılıyor. Önce velinin buna hazır olması gerekiyor. Sonrasında öğrenci ilk orman okulu dersine katılıp davranış analizi yapılıyor. Öğrenci kayıt yaptırdıktan sonra iki haftada bir Orman Okuluna geliyor. 09:00 – 16:00 saatleri arasında tüm gün bizimle birlikte kontrollü deneyimler yaşıyorlar. Her geldikleri bir sanat, bir ekoloji ve bir doğa sporundan oluşan atölyelere katılıyorlar.

Kaç yaş itibari ile çocuk kabul ediyorsunuz?

3 – 10 yaş grubu tüm çocuklar.

Karma yaş grubu ile mi hizmet veriyorsunuz?

Evet 3-6 yaş çocuklarımız bir grup, 6-10 yaş arası çocuklarımız bir grup olarak atölyelere katılıyorlar.

Diğer Okullar ile de çalışıyor musunuz?

Evet, İstanbul’daki tüm devlet ve özel okullarla çalışıyoruz. İsteyen okul bizimle irtibata geçerek, oluşturduğumuz 10 farklı atölyeden birini kendi öğrencileri için seçiyorlar.

Türkiye’de veliler daha korumacı, temkinli davranan oluyor mu?

Evet zaten en önemli konu velilerin tutumu. Aman çocuğum düşmesin, aman çocuğum üşümesin, aman çocuğum ıslanmasın, aman çocuğum zorlanmasın diyen veliler çocuklarının geleceklerini tüketmekteler farkında değiller. Biz onlara farklı bir bakış açısı sunup davranışlarının yanlışlığını göstermeye çalışıyoruz.

Okulda neler yapıyorsunuz? Çocuklar bir gününü nasıl geçiriyor?

Çocuklar sabah kahvaltı ile güne başlıyorlar. Sonrasında ektikleri çiçeklere su verip onlarında karnını doyuruyorlar. Gün içerisinde 3 farklı atölyeye katılıyorlar. Bir sanat atölyesi, bir ekoloji atölyesi ve bir doğa sporları atölyesine katılıyorlar. 15 hafta boyunca her gelişlerinde atölyelerde farklı deneyimler yaşıyorlar. Sanat atölyesinde bir hafta çamur yaparken diğer hafta ahşap yapıyorlar, doğa sporlarında bir hafta kaya tırmanışı yaparken diğer hafta orman geçişi yapıyorlar, Ekolojide bir hafta erişte keserken diğer hafta ahırda inek sağıyorlar. Öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısının ardından saat 16:00 da çocuklarımız ailelerine teslim edilmekde.

Orman okulu açmak isteyenlere öneriniz var mı?

Burada alt yapı çok önemli. Biz bir köyle birlikte orman okulunda paydaşız. Derslerimizin bir çoğuna yöresel halktan teyzelerimiz ve amcalarımız giriyor. Çocuklar aynı zamanda buradaki halkın yaşayışı ve kültürünü de gözlemleme şansı elde edip, kendi yaşantıları arasındaki farkı da karşılaştırıyorlar. Aynı zamanda belediye, orman teşkilatı ve kaymakamlıkla birlikte köy muhtarlığıyla da paydaş bir çalışma olarak orman okulu şekilleniyor

Hafta içi de program açmayı düşünüyor musunuz?

Evet hafta içi şuan okullar gelmekte. Okullara toplu olarak hizmet vermekteyiz.

Okul ücretleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kasım-Haziran arası olarak eğitim bedeli yıllık 2500 TL + KDV olarak belirlenmiştir.

Size nasıl ulaşabilirler?

www.ormanokulu.org
info@ormanokulu.org
05325827107