Ajanda

Okuma Köşesi: Kitap Evi – Enis Batur

24 Şubat 2017
dilek çiler minion mag okuma köşesi
Paylaşım
0
Yorum
0
Dilek Ciler
@yazbitmesin
[TÜM YAZILARI]
Merhaba, ben Dilek. Kitaplar, hayatımda her zaman en çok zaman ayırdıklarımdan oldu ve instagram’da da kendime kitaplardan bir dünya yarattım. Okuduğum, sevdiğim, beni heyecanlandıran kitapları pay...
[DEVAMINI OKU]

Şair, yazar ve yayıncı olarak tanınan Enis Batur, şiirleriyle ve denemeleriyle çokça ödül almış bir yazar. Ayrıca 2002 yılında Türkiye Yayıncılar Birliğinin düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele eden yazar ve yayıncılara verdiği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü.

Kitapları sevenlerin, kitap üzerine olan romanları daha ilgiyle okuduklarını düşünürüm. 2014 yılında çıkardığı Kitap Evi isimli romanı tam da bu yüzden çok severek okuduğum bir kitap.

 

enis baturun kitap evi romanı

 

Kitabın ana karakteri, Saraybosna seyahati dönüşünde, avukat Rıza Bey’in önemli ve acil bir miras konusunda kendisiyle görüşmek istediği haberini alır. Avukatla görüşmelerinde kendisine bir kütüphanenin miras kaldığını öğrenir. Kabul ederse kesinlikle farklı birine ya da kuruma devredemeyecektir. Bahsi geçen kütüphane Dragos sırtlarında, bir buçuk dönümlük bir koruluk arazinin ortasında, içinde otuz dört bin kitap bulunan bir kitap evidir. İlk başta tereddüt edip tuhaf karşılasa da giderek merakına yenilerek kitap evini görmeye gider. İşte kitap, bu mekanın ve ana karakterin kitapların arasında mirası bırakanın kimliğini bulma hikayesi.

Bir avuç kitabın başımı döndürdüğünü, bir avuç kitabın başımı başka yöne döndürdüğünü söyleyebilirim. Dönerek okuduğum, yakamı bırakmamış kitapları kıdemli dostluk ilişkilerimle bir tuttum. Bütün kitaplardan öğrendiğimi, bazılarından daha derin şeyler öğrendiğimi her vakit dile getirdim. (s.35)

… diyor Enis Batur. Kitap, bunun gibi, okurken altını çizmeden geçemeyeceğiniz birçok cümleyle dolu.

Enis Batur’un kitaplar hakkındaki harika düşüncelerini okuyacağınız, kitaplarla arasında bağ oluşturmuş herkesin seveceğinden emin olduğum ve mutlaka okunmalı dediğim bir kitap Kitap Evi.