Ajanda

Okuma Köşesi: Bazen Bahar – Melisa Kesmez

21 Ocak 2017
@yazbitmesin minion mag kitap önerisi bazen bahar
Paylaşım
0
Yorum
0
Dilek Ciler
@yazbitmesin
[TÜM YAZILARI]
Merhaba, ben Dilek. Kitaplar, hayatımda her zaman en çok zaman ayırdıklarımdan oldu ve instagram’da da kendime kitaplardan bir dünya yarattım. Okuduğum, sevdiğim, beni heyecanlandıran kitapları pay...
[DEVAMINI OKU]

“Ağır anneanne yorganlarının, muzun en önemli yenilik olduğu yılbaşı gecelerimizin, sevgiliye yazılan gönderilmemiş mektupların, değişen şehirlerin ve özlenen çocukluk bahçelerinin, iç sızlatan dostlukların, yarım kalmışlıkların, yeniden başlangıçların; bizi biz yapan değerli ayrıntıların arasından tohumlanan hikâyeler. Hayat, bazen bahar…” diyor kitabın arka kapak yazısında.

Bazen Bahar, Melisa Kesmez’in 2014 yılında çıkan Atları Bağlayın, Geceyi Burada Geçireceğiz kitabının ardından, yine Sel Yayıncılıktan çıkan ikinci öykü kitabı. Hikâyeleri kısa ve aslında çoğunlukla hüzünlü olsa da bazen ‘bahar’ı satır aralarında görebileceğiniz on öyküden oluşuyor. Melisa Kesmez yine hepimize dair şeylere dokunduruyor kalemini ve işte bu yüzden herkesin kendini bulduğu bir hikâyesi olacaktır okurken.

@yazbitmesin minion mag kitap önerisi bazen bahar

Bazen Bahar, bir vapur yolculuğu sırasında kulak misafiri olunan bir anne kız hikâyesi Domates Tohumları ile başlıyor. Hayatın köşeye sıkıştırdığı, bir yerden sonra daha fazla düşülmediğinin, kalamayışların, kırılan kalplerin, gidenlerin, aşkın, sonsuzluğa karışan yakınların hikâyeleri ile devam ediyor. İki çok yakın arkadaştan birinin gidebildiği, diğerinin kaldığı Deniz ile Ayşe’nin mektuplaşması Bir Bahçeyi Beklemek kesinlikle tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz tam da “işte bazen de bahar” dedirten bir hikâye. Hep aklımızda olan gitseydik ya da kalsaydık nasıl olurdu sorusunun yanıtını çok sağlam iki dost üzerinden veriyor bize.

Bazen Bahar’da bir yanımız yaprak dökerken bir yanımızın bahar kalışını, kitabın kapağındaki boyası atmış mavi duvar gibi, kitabın içinde de içimizin boyası atmış yanlarına dokunan hikâyeleri okuyoruz. Benim okumak için heyecan duyduğum yazarlar arasında kesinlikle yerini aldı Melisa Kesmez, bu yüzden size de okumanızı tavsiye ettiklerim arasında Bazen Bahar.