Ajanda

Mutlu Çocuklardan Mutlu Uyku Videoları

19 Nisan 2017
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

İyi bir uyku ancak yatağa huzurlu ve mutlu bir şekilde girmekle gerçekleşir. Çocuklar için mutlu bir uyku ise, mutlu bir yeni gün demektir. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, düzenlediği yeni bir sosyal medya kampanyasıyla tüm annelerden mutlu uyuyan çocuk videoları bekliyor.

 

dbe davranış bilimleri enstitüsü mutlu uyuyan çocuk videoları

 

Mutlu çocuklar yetiştirmek için uyku öncesi sohbetleri koçluk yaklaşımıyla yönlendirmek hem çocukların hem de yetişkinlerin hayal gücünü ve öz farkındalıklarını arttırır. Koçluk yaklaşımı, ebeveynlerin çocuklarına gün içinde yaptıkları olumlu davranışları takdir ederek söylemeleri, çocukların isteklerini anlamayı, güçlü yönlerini ortaya çıkartmayı ve bu kaynaklarını onlara da fark ettirmeyi içerir.

Peki nasıl?

Uykudan hemen önce çocuğunuza hayal kurmasına yardımcı olacak sorular sorun. Mesela “Bugün seni en mutlu eden şey neydi?” gibi… Her sorunuzun ardından ‘Gerçekten mi?’ ‘Ne kadar güzel’ ‘Seni dinlemeyi çok seviyorum’ ‘Harikasın…’ gibi onu daha da çok heyecanlandırıp yüreklendirecek cümleler kurun.

İşte bu kadar basit ve eğlenceli.

 

mutlu bir uyku için koçluk yaklaşımı

 

Gelelim Mutlu Çocuklardan Mutlu Uyku Videoları‘na…

İlk yapmanız gereken DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün Facebook hesabını takibe almak.

Ardından, çocuğunuzla koçluk yaklaşımıyla yaptığınız uyku öncesi sohbetlerini videoya kaydederek 20 Nisan 2017 tarihine kadar DBE Facebook Messenger adresi üzerinden DBE ile paylaşmalısınız. 23 Nisan’da DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün tüm sosyal medya hesapları üzerinden yayınlayacağı “Mutlu Uyuyan Çocuklar” videosuna dahil olacaksınız.

Mutlu Bir Uyku videosu çekerken anne babaların çocuklarını yönlendirmesi için yardımcı olacak beş soru ise şöyle:

• Bugün seni en mutlu eden şey neydi?
• Bugün senin için en heyecan verici şey nedir?
• Bugün gördüğün/yaşadığın en komik şey neydi?
• Geleceğini hayal edelim; neye benziyor, kimler var, neler yapıyorsun?
• Uyumadan önce bütün bunların dışında bana “bir şey” söylemek istesen o bir şey ne olurdu?