Spor-Sağlık

Mutlu Bir Çocuğu Mutlu Bir Yetişkin Olarak Yetiştirebilmek

1 Haziran 2016
Mutlu Bir Çocuğu Mutlu Bir Yetişkin Olarak Yetiştirebilmek
Paylaşım
0
Yorum
0
Suzi Mizrahi
Uzman Psikolog
[TÜM YAZILARI]
İki çocuk annesi. 10 seneyi aşkın süredir psikoloji alanında çalışmalarını devam ettiriyor. Lisans ve yüksek lisansını Koç Üniversitesi’nde tamamladı. 2007'den itibaren kuruluşunda yer aldığı Günce Ps...
[DEVAMINI OKU]

Anne babalar ile yaptığımız tüm görüşmelerde ilk öne çıkan soru; “Çocuğum mutlu mu?” sorusu oluyor. Çocuğun mutluluğu ebeveynliğin bir ölçümü oluyor anne babalar için.

Çoğu kez hayatın getirdiği hüsranlar panikle karşılanıyor ve çocuğun mutsuzluğu ailenin taşıyamayacağı bir olguya dönüyor. Hayatla baş etmenin zor olduğu durumlarda ebeveynler belki yetersizlik hisleriyle ya da suçluluk duygusuyla çocuklarının her şeye sahip olmasına çalışıyor. En iyi oyuncaklar, belki de gerekmeyen birçok kıyafet, farklı birçok etkinliğin karşılanabilmesi için anne-baba evde olamıyor, çocuklar beklemeyi, istek ve ihtiyaç ertelemeyi öğrenemiyor ve böylece çocuğun birçok yetisi adeta törpülenmeye başlıyor.

Hayatta mutlu olmak bir seçimdir aslında, bir yaşam biçimidir. Hayatta mutlu olmak her şeye sahip olmaktan geçmez. Belki de mutluluk hayatın karşınıza çıkardığı tüm engellerle baş edebilmektir. Hangi nokta olursa olsun, bulunduğunuz noktadan keyif alabilmektir.

Çocuğunuzun mutlu bir yetişkine dönüşebilmesi için destekleyebileceğiniz bazı alanları paylaşmak istedik.

Duygu yönetimini öğretin
Hayat her zaman kolay değil. Zaman zaman karşımıza yokuşlar çıkaracak, önemli olan bu zor durumlar karşısında duygularımızı kontrol edebilmek. Zor durumlarda kendimizi mutsuz, gergin, kızgın hissetmemiz normal. Duygu yönetiminde önemli olan yoğun şekilde hissedilen duygunun taşınabilmesi ve yıkıcı davranışlara dönüşmemesidir.

Maddi şeyler biriktirmek yerine dostlar biriktirmeyi ilke edinmesi için destekleyin
Mutluluk her istediğini yapabilmek, her istediğini satın alabilmek değildir. Mutluluk dostlarının olması, zor durumlarda onlardan destek bulmak, keyifli anları beraber paylaşmaktır. Yakın ilişkiler hayatta duruşumuzu bozmamamız için en önemli destektir.

Keyif almayı, şükretmeyi önce siz gösterin
Günümüzde anda kalabilmek ve anın keyfini sürebilmek oldukça zor. Tam bir hedefimize ulaştığımızda hemen bir sonraki için yeşil ışık yanıyor. Elimizdekinin değerini bilmeyi, elindeki ile mutlu olmayı çocuklara öncelikle biz yetişkinlerin göstermesi gerekiyor. Sahi siz her gün neye şükrediyorsunuz?
“Hayatı yaşamanın iki yolu vardır. Biri hiçbir şeyin mucize olamadığını düşünmek, diğeri her şeyin mucize olduğunu düşünmektir.”
Albert Einstein

Gülmenin önemli olduğunu hatırlatın
Büyükannem her şeyin ilacının gülmek olduğunu söylerdi… Onun için kardeşimle sık sık birbirimizi güldürme oyunu oynardık. Kahkaha attığımız zamanlar tüm vücudumuzun rahatladığını hissederdik. Araştırmalar gülmenin insanın kimyasını değiştirdiğini göstermekte. Ayrıca küçücük bir gülümseme ile güne başladığımızda çevremizdekileri de olumlu etkilediğimizi çok rahat gözlemleyebiliriz.

Kendine aferin diyebilmesini öğretin
Küçük yaşlarda özellikle yetişkinlerden olumlu geribildirim almak birçok davranışın pekişmesi için önemli. Yaş ilerledikçe motive olmamız için gerekli olan “aferin” i kendi kendimize vermemiz önemlidir. Çocuğunuza bu beceriyi öğretebilmek için bazen bir adım geride olmak, onun davranışlarının doğal sonuçlarını fark etmesini sağlamak gerekir.

Tüm duyguları taşımayı unutmayın
Hayat sadece mutluluk ve neşe üzerinden ilerlemez. Hayatta tüm duyguların taşınması, kabul edilmesi ve hepsine yer açılması gerekir. Hayata karşı olumlu yaklaşmayı denemek diğer tüm duyguları görmezden gelmek demek değildir.

Beraber dünyaya değer katmaya çalışın
Hayatta bir fark yaratabilmek, topluma ve diğer canlılara bir değer katabilmek hayatımıza farklı bir renk ve anlam katar. Çocuklarımızı duyarlı bireyler olarak yetiştirmek bu anlamda önemlidir.

Problemlerini çözebilmesi için destekleyin
Problemleri çözebilmek öğrenilen bir beceridir. Çocuğunuzla henüz problem çıkmadan sakin bir zamanda problemleri sırasında neler yapabileceği üzerine konuşabilirsiniz. Öncelikle zor durumlar sırasında yoğun duyguları olduğunda nasıl sakinleşebileceğini planlamak önemlidir. Çözüm yolu seçerken kimseye zarar vermeyecek, adil çözümler bulması için çocuğunuzu destekleyebilirsiniz. Bazen denenen bir çözüm yolu işe yaramayabilir, bu gibi durumlarda alternatif bir çözün yolu denemek önemlidir.

 

 


Kaynak:
Teaching Your Child the Art of Happiness
Kapak fotoğrafı Paula Goble Photography