Ajanda

Minyonlar: Ben Bir Diyeyim Siz Bin Anlayın!

20 Eylül 2015
Paylaşım
0
Yorum
0
Melodi Tözüm
[TÜM YAZILARI]
16 Ocak 1988 yılında İstanbul’da doğdu. Henüz annesi Melike Tözüm'ün karnındayken, 1987 yılında babası yönetmen İrfan Tözüm'ün çektiği ‘Rumuz Goncagül’ sinema filminde ilk kez kamera karşısına çıktı. ...
[DEVAMINI OKU]

Çocukların sinema vasıtasıyla yararlı olana, güzele, doğruya yöneltilmesi çok olağanken, Minyonlar’da sinemanın bu fonksiyonu büsbütün savsaklanmış.

Serinin ilk filmi, 2010 yapımı Çılgın Hırsız / Despicable Me 543 milyon; devam filmi olan 2013 yapımı Çılgın Hırsız 2 / Despicable Me 2 ise 970 milyon dolar gişe geliri elde etmişti.

Minyonlar (Minions) filminin üretim maliyeti 74.000.000 $. İlk olarak 10 temmuz 2015’te Amerika’da vizyona girdi ve gişe hasılatı şu an itibarıyla 331.863.705 $. Vizyona girdiği diğer 11 ülkedeki gişe hasılatı 748.554.650 $. Türkiye’de ise iki haftadır vizyonda ve 580.105 kişi tarafından izlenerek 6.929.993 TL gişe geliri elde etti.

Minyonlar filmi, henüz gösterimi devam ederken 1 milyar doları aşan gişe hasılatı ve dünya çapındaki getirisiyle bugüne kadar en çok gelir elde eden 22’nci film ve 3’üncü animasyon oldu. Ayrıca en iyi gişe yapan animasyon unvanı da “Minyonlar”da.

minionlar kritiğiBir Illumination Entertainment ve Universal Pictures yapımı olan Minyonlar, üç boyutlu ve bilgisayar teknolojisiyle üretilmiş bir animasyon. Illumination Entertainment’ın nokta atışı çizimleri ve doyurucu karakterleri ilgi çekiyor.

Disney animasyonları gibi CGI teknolojisiyle desteklenen Minyonlar’ın yönetmenliğini; Çılgın Hırsız serisinin yönetmenlerinden Pierre Coffin ve birçok yapımda yer alan (‘A Bug’s Life’, ‘Monsters, Inc.’, ‘Toy Story 2’ gibi) Kyle Balda üstlenmiş. Minyonlar’ın senaryosu Spike çizgi romanının yazarı Brian Lynch’e ait. 1960’ların parlak renklerini ve kendine özgü tasarımını ise Olivier Adam‘ın sanat yönetmenliğiyle beslemişler.

Heitor Pereira tarafından yapılan müzik seçimlerinde; Jimi Hendrix’ten Foxy Lady, The Turtles’tan Happy Together, The Kinks’ten You Really Got Me parçaları gibi, The Doors’tan Donovan’a birçok sanatçının şarkısı ve The Beatles’ın Minyonlar tarafından seslendirilen parçası Revolution yer alıyor.

Filmin orijinal seslendirmesini Sandra Bullock ve Jon Hamm, Türkçe seslendirmesini ise Beren Saat ve Kenan Doğulu üstlenmiş.

minyonlar sinema incelemesi

 

Çılgın Hırsız serisinin ışıldayan minik yıldızları Minyonlar yan karakter olmalarına rağmen çok sevilmişti. İlk iki filmde, haklarında pek bilgi edinemediğimiz Minyonların aslında kim oldukları merak konusuydu. Serinin yapımcıları da Minyonlar filmini seyircinin bu merakını gidermek adına yapmış olmalı.

Filmin genelinde var olan bayağı esprilerle etkisi azalan mizah, Minyonlar’ın sinemasal niteliğini zayıflatmış. Minyonların kendi aralarındaki iletişimi ve devinimleri dışında çocuklara yönelik bir sahneye rastlamak çok zor.

Yetişkinlere de hitap etme uğruna, çocukların mental ve ahlaki gelişimine hasar verebilecek rol modeller ile pedagojik anlamda sakıncalı durumlar, herhangi bir sansür ile testten geçirilmeden olduğu gibi filmin içerisine konuşlandırılmış.

Teknolojiyle bu derece içli dışlı olduğumuz bir zamanda, gelişimlerini olumsuz açıdan etkileyecek örnekleri çocuklardan uzak tutmak kolay olmasa da etkilerini aza indirgemek mümkün, bilhassa da sinemada. Çocukların; internet, televizyon gibi mecralar kadar alelade olmayan ve deneme yanılma yöntemiyle halen sağlam bir duruş sergileyen sinema vasıtasıyla yararlı olana, güzele, doğruya yöneltilmesi çok olağanken, Minyonlar’da sinemanın bu tarafı ve fonksiyonu büsbütün savsaklanmış.

Filmden spoiler vermek yerine toplam 899 adet olan Minyonların hepsini seslendiren yönetmen Pierre Coffin’in birebir ağzından, işte Minyonlar:

minyonlar çocuklar için sakıncalı

“Minyonları ilk tasarladığımızda büyük ve kaslı yaratıklardı. Ama onlardan bir ordu kuracak paramız yoktu! Sonra tasarımcılarımız işçi olmaları fikriyle çıkageldiler: Önlükleri, sigaraları ve küçük şapkalarıyla sizin bizim gibi adamlar, yalnızca bizden epey kısalar… Sonra fark ettik ki Fransız işçiler gibi görünüyorlardı. Bu da pek olmayınca onları gözlüklü bir çeşit köstebek adamlara dönüştürdük. Japonlardan ilham alan basit bir tasarım yaptık ve böylece Minyonlarımız ortaya çıktı.”

minionlar sinema eleştirisi“Başta Minyonlar yeşildi; sarı fikri sonradan ortaya çıktı. Canları sürekli muz çekiyor; kim bilir, belki de fazla muz yemekten böyle oldular!”

“Amerikan komedilerindeki eğilim genelde her şeyi daha hızlı hale getirmek üzerine, buna katlanamıyorum. O yüzden bir espriden diğerine atlamaktan fazlasını yapmaya çalışıyoruz.”

“Bu filmde ana karakter olan Minyonlarımız üç parçaya ayrılmış tek bir insan gibi. Kevin bir lider, biraz sıkıcı ve otoriter olabiliyor. Stuart kendimle eşleştirdiğim bir karakter, genelde ben de bıkkın ve alaycıyım, saçma şeyler yaparak dikkat çekmeyi severim. Bob ise sabırsız ve masum bir çocuk gibi. Birleşince ancak bir adam ediyorlar.”

“Seslerini yaratmak için gelişigüzel kelimeler üretmeye başladım. Bazen İngilizce kelimelerle kafiye yapıyorlar, böylece ‘toy’ (oyuncak) ‘papoy’ oluyor. Fakat bu film için Minyonların kendilerini daha fazla ve daha anlaşılabilir şekilde ifade etmeleri gerekiyordu. Dolayısıyla ben de melodik özellikte olan yabancı kökenli sözcüklere yöneldim. Neden bilmiyorum ama Hintçe kelimeler çok iyi işledi. Mesela ‘tikka masala’, yalnızca bir yemek olmasının dışında kulağa bir anlamı varmış gibi geliyor. Minyonlar biraz Çince konuşuyor, çok az Japonca ve tabii ki bol bol Fransızca!”

“Minyonlar ‘Despicable Me’de ana karakterler değildi. Ancak yapımcılar kendilerine ‘Garip bir kel adam hakkındaki bu filmi nasıl satarız?’ diye sordular. İşte bu noktada Minyonlar bir nevi çekim noktasına dönüştüler ve o andan itibaren giderek daha önemli oldular.”

“Animatörler için Chaplin her zaman önemli bir referans. Söz konusu Minyonlar olunca da söyledikleri hiçbir şeyi anlayamıyorsunuz ama hangi hisler içinde olduklarını fark etmeniz gerekiyor. Bütün sessiz filmler için de geçerli bir durum bu.”

Minyonların kendi aralarındaki iletişimi ve devinimleri dışında çocuklara yönelik bir sahneye rastlamak çok zor.