Röportajlar

MiniRöportaj: Uzman Klinik Psikolog Tansu Avcı

24 Temmuz 2017
psikolog tansu avcı minion mag röportaj
Paylaşım
0
Yorum
0
Tuğba Başyiğit Babaoğlu
dinamikanne
[TÜM YAZILARI]
Üç kere yeniden doğdum ben diyor. Ciğeri sönüp 20 gün boyunca acılı bir hastane sürecinin ardından ölüme çelme taktıktan sonra hayata bakış açısı değişiyor. Daha mutlu, anın tadını çıkaran bir Tuğba'y...
[DEVAMINI OKU]

Taze anne ve taze hamile, sosyal medyanın beğenilen ismi Tansu ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Okurken sizler de keyif alırsınız umarım.

 

psikolog tansu avcı minion mag röportaj

 

Biraz kendinden bahseder misin Tansu?

Ben 1992 yılında, İstanbul’da doğdum. Tüm eğitim hayatıma İstanbul’da devam ettim. 2014’te üniversitede Psikoloji bölümünden mezun oldum. Ardından, evlendim. Şu an Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimimin süpervizyon evresindeyim. 16 aylık bir oğlumuz var, şimdi diğer oğlumuzu bekliyoruz.

 

Nasıl bir annesin?

İnsanın kendi hakkında nasıl bir anne olduğuna cevap vermesi biraz zor, kendimi övmeyi sevmem. Kişinin öncelikle kendi beklentilerini karşılaması gerektiğini düşünüyorum. Ben kendi beklentimi tam karşılayan bir anneyim. İdealimdeki anneyi gerçekleştirebiliyorum. Hep mutlu bir çocuk yetiştirmek önceliğim oldu ve bunun karşılığını alıyorum.

 

psikolog tansu avcı minion mag röportaj

 

Toprak’la (Oğlu) ilişkin nasıl?

Toprak’la çok güzel bir ilişkimiz var. Aramızda tam anlamıyla bir bağ kurulduğunu görebiliyorum. Birlikte vakit geçirmekten, günümüzü tamamen birbirimize ayırmaktan büyük keyif alıyoruz. Karşılıklı yediğimiz bir yemekten bile aldığı keyfi görüyorum, bu beni mutlu ediyor. Bir döngü içerisindeyiz, ben mutlu oldukça ona daha fazlasını verebiliyorum.

 

Psikolog olduğun için çocuğun gelişim evrelerini de takip edebiliyorsun. Meslek avantajı yaşıyor musun?

Kesinlikle, mesleğimin büyük bir katkısı var. Çocukların tüm gelişim aşamalarına hakimim. Hem teorik olarak bir alt yapıya sahibim hem de pratik olarak okullarda birçok çocuk gözlemleme ve onlara dokunma şansım oldu.

Örneğin; emzirme süreci ve memeden ayırma dönemini oral evresinde hasar bırakmadan geçirmek benim için oldukça önemliydi. Toplumumuzda o kadar bilgi kirliliği var ki, eğer bu meslekte olmasaydım belki sabır taşı, salça sürmek gibi ilkel yollara başvurup ciddi hasarlar bırakabilirdim. Bu süreci çok güzel atlattık, karşılıklı anlaşma sağladık.

Aynı şekilde ek gıda dönemine bile büyük bir katkısı oldu, şu an yemek yemeyi çok seven bir bebeğim var. Bizim evde zorbalığa, katı kurallara kesinlikle yer yok. Önceliğim her zaman kendini mutlu, güvende ve huzurlu hissetmesi. Tabii mesleğin bir zorluğu da gerçekten her şeyi çok ince eliyorsunuz çünkü onların çok kırılgan olabileceğini de biliyorsunuz ama çevrenize bunu anlatmakta biraz zorlanıyorsunuz. Bu da anneyi yoruyor.

 

psikolog tansu avcı minion mag röportaj

 

Sosyal medyada çok yüksek takipçin var. Bu etkileşimi nasıl koruyorsun?

İlk olarak evlilik sürecimi paylaşarak başlamıştım, sonra Toprak’a hamile kalmam ve hamilelik sürecimi paylaşmamla birlikte bir anda büyük bir aile olduk. Tabii doğumdan sonra giderek arttı. Benim takip edilme sebebimin daha çok mesleğim, fikirlerim ve önerilerim olduğunu düşünüyorum.

 

Bir de Toprak’ın yemeklerini paylaştığın bir sosyal medya hesabı var. Oldukça da severek takip ediliyor.Bu süreç nasıl başladı?

Dediğim gibi, beni ‘Aa bebek çok tatlı’ diye takip edenlerden çok, fikir alışverişi için takip edenler, daha doğrusu anneler var.

Altıncı aya yaklaşmamızla beraber diğer annelerden gelen sorular arttı. Kendi sayfam @psk.tansuavci‘yı yemeklere boğmayayım, ek gıda uzun süren bir dönem diyerek yeni bir hesap açtım, diğer kişileri de sıkmamak adına. @gurmetoprak hesabı kısa bir zamanda büyük bir artış gösterdi. Keşke daha çok vaktim olsa da tecrübelerimi daha çok yazabilsem.

 

Ve ikinci bebek… Nasıl cesaret ettin?

Evet, gerçekten cesaret işiydi. (Gülümsüyor) Biz de çok düşündük. Gerçekten düşündük… Ben çok istiyordum aralarında yaş farkının az olmasını.

 

İdeal yaş farkı diye bir şey var mı?

Kesinlikle yok. Her ebeveynin, her çocuğun hikayesi, yapısı farklı. En önemlisi ebeveynlerin kendini hazır hissetmesi. Eğer hazırlarsa bu durumda yaş farkının az olması tabii ki daha iyi çünkü kardeş kıskançlığı ve yaş aralığı doğru orantılı. Mesela araları 21 ay olacak ve kardeşiyle birlikte bir hayat paylaşacak, buna en başta alışacak.

Anne baba için de bu durum aslında bir fırsat. Bu tempoya alışıyorsunuz ve eski rahatınıza, uyku düzeninize dönmeden ikisine birlikte bakıyorsunuz. Bu durumu zor geçiren, adapte olamayan anneler kesinlikle acele etmemeli tabii. O yüzden ideal yaş farkı vermek yanlış olur. Çocuk yetiştirmenin maddi ağırlığını da göz önünde bulundurmak gerekli. Hiçbir aile, uzmanların söylediği ideal aralıklara göre hareket edip kendini yormamalı. Bu gibi durumlarda kesinlikle bireysel görüşme yapılabilir.

 

Doğum ne zaman?

Doğum Ekim ayı sonunda olacak umarım, sürpriz bir durum yaşamazsak…

 

İsim belli mi?

Evet, Deniz Avcı’yı bekliyoruz.

 

Hep doğadan isimler koyuyorsun, özel bir nedeni var mı?

Eşimle lise 2. sınıftan beri birlikteyiz. Toprak’ın adına o zaman karar vermiştik ve ilk bebeğimizin erkek olacağını sanki hissetmiştik. Sonra tabii hamile kalınca oturup düşündük ve maneviyatı güzel geldi. Düşündüğümüz gibi de oldu. Toprak ailemize bereketiyle, şansıyla geldi.

Şimdi de Deniz’i eşim önerdi, içime en çok sinen isim oldu. Uçsuz bucaksız, içinde birçok canlıya yer veren, huzur dolu ve yine bereketli… Hatta espri yapıyoruz, bütün dünya bizim oldu Toprak ve Deniz’le. (Gülüşmeler)

 

Çok güzel bir doğum diliyoruz.

Çok teşekkür ederim.

 

Takip etmek isteyenler sana nereden ulaşabilir?

Bana instagram hesabım @psk.tansuavci’dan, eğer ek gıda serüvenimizi takip etmek isterlerse @gurmetoprak’tan ulaşabilirler.

Önemli durumlarda mail adresimden iletişim sağlayabiliriz: tansu.kucukdogan@hotmail.com