MiniRöportaj: Carre d’Artistes Sanat Galerisi

4 Temmuz 2017
MiniRöportaj: Carre d'Artistes Sanat Galerisi
Paylaşım
0
Yorum
0
Tuğba Başyiğit Babaoğlu
dinamikanne
[TÜM YAZILARI]
Üç kere yeniden doğdum ben diyor. Ciğeri sönüp 20 gün boyunca acılı bir hastane sürecinin ardından ölüme çelme taktıktan sonra hayata bakış açısı değişiyor. Daha mutlu, anın tadını çıkaran bir Tuğba'y...
[DEVAMINI OKU]

Sanatın herkesi dönüştürdüğünü ve sanata, daha iyi bir dünya için ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Kendi çocuklarımı da olabildiğince sanatın içinde yetiştirmeye özen gösteriyorum.

1 yaşından beri müzeleri, sanat galerilerini gezmeye vakit ayırırız. Sonuç olarak kendi kendine enstalasyon çalışmaları yapan bir abla ve onun peşinden gelen bir kardeş var bizim evde. Sanat dönüştürür, sanat geliştirir, sanat zenginleştirir.

Herkes için sanat diyen Carre d’artistes galerisi ile yaptığımız röpörtaja ve en kısa zamanda da galeriye buyrun.

Keyifli okumalar.

 

Mini Röportaj Carre d'Artistes Sanat Galerisi

 

 

Carre d’artistes’in kuruluş hikayesi nasıl oldu?

Fransa Aix en Provence’de “Sanatı Demokratikleştiriyoruz” söylemiyle kapılarını açan Carre d’artistes konsepti iki önemli ihtiyaçtan doğmuş: Birincisi sanatın herkes için olduğunu savunarak sadece belli bir kesime hitap etmektense ulaşılabilir fiyatlar ile herkesin evinde bir sanat eseri olmasına olanak vermek. İkincisi ise sanatçının sanatından para kazanmasını sağlayarak ekonomik kaygılarını en aza indirgemek ve yaratıcılık kısmına destekte bulunmak. Bu anlamda Carre d’artistes hem koleksiyoner hem de sanatçı perspektifinden bakabilen ve aralarında bir köprü oluşturan bir sanat galerisi diyebiliriz.

 

Carre d’artistes “Sanat herkes içindir” söylemi ile birlikte sanatı daha da ulaşılabilir kılıyor ve herkesin evinde sanat eseri olmasını vaat ederken demokratik bir tavır sergiliyor. Sanatı, kapıları kapalı atölyelerden ve büyük galerilerden çıkarıp ‘ulaşılabilir fiyatlarla’ daha fazla insanla buluşturuyor.

 

Amacı nedir?

Öncelikli amacımız, sanatın herkes için olduğu söylememizi destekleyerek her eve orijinal bir sanat eserini ulaşılabilir fiyatlarla sunmak ve sanatçıların üretimlerinden para kazanmalarını sağlarken daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlamak.

Carre d’artistes, bugün 50’yi aşkın ülkede 500’ü aşkın sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Dünyanın önemli şehirlerinde şubesi bulunan galerilerimizdeki eserler düzenli olarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki diğer şubelerimizdeki eserlerle yer değiştirerek dünyayı geziyor. Bu sayede dünyaca ünlü sanatçıların sanat eserlerini ülkemizde ağırlarken yerli sanatçılarımızın da yurt dışındaki galerilerimizde sergilenmesine basamak oluşturuyor ve bir çeşit sanat ekosistemi yaratıyoruz.

 

Şu ana kadar nasıl çalışmalar yapıldı?

Carre d’artistes, dünya genelinde, sanatın herkes için olduğu prensibiyle yola çıkarak, herkese açık sanat ektinlikleri, eğitimler ve seminerler düzenlemektedir.

Sanatçılarımızın galerimizde veya belli noktalarda canlı performans yapması, çocuk sanat atölyeleri, yetişkin sanat atölyeleri, resim workshopları, sanat tarihi eğitimleri, ünlü sanatçılarımızla sanat sohbetleri ve konsept söyleşi günleri bunlardan birkaçı. Gelecek projelerimiz için de her gün çalışmalara devam etmekteyiz.

 

 

En önemsediğiniz konulardan biri de çocuklara sanatın içine çekmek. Çocuklara özel nasıl çalışmalar yapılıyor?

Sanat, çocukların sosyal becerilerini geliştiren, kişilik gelişimini etkileyen ve farkındalık aşılayarak özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunan önemli bir olgu. Yarınların yüksek farkındalığa sahip ve sanatla ilgili bireylerini yetiştirmek galerimizin ideallerinden biri.

Çocuklarla gerçekleştirdiğimiz her projede görüyoruz ki; çocuklarımız her zaman müthiş bir hayal gücüne sahip ve bizi şaşırtmayı her seferinde başarıyorlar. Bununla birlikte ebeveynler de çocuklarının hayal dünyaları karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor ve onlara uyum sağlamaya başladıklarında ortaya çok özel anlar çıkıyor. Ebeveyn-çocuk ilişkisinde yeni bir üretim alanı yaratmış oluyoruz. Bu her iki tarafa da heyecan veren bir atmosfer ve sinerji.

Atölyelerimizde çocuklarımızın çizdikleri resimleri çok özel bir sanat eseri gibi, sergilenebilir duruma getiriyoruz. Daha sonra özel bir çerçeveye koyup arkasına çocuğun ismini, yapılış tarihini ve ilk sanat eserine ilk imzasını attırıyoruz. Böylece ebeveynler çocuklarının ilk sanat eserlerini evlerinin duvarına asıyor. Bu başlangıcın çocuklarımızın gelişiminde önemli bir noktaya temas ettiğini düşünüyor ve geleceğin koleksiyoner ve sanatçıları olmaları için birer adım olduğuna inanıyoruz. Çünkü bizce en önemli şey, çocuğumuzun duvarındaki ilk eseri, ona bakarak hayal kurarak ve sanatla iç içe büyümesi. Geleceğin toplumunu ve sosyolojik durumunu bugünün çocukları belirleyecek.

 

Sanat eserlerinin fiyatları ne aralıkta değişiyor?

Carre d’artistes olarak galerimizde resim sanatının her alanından seçkin sanatçıların eserlerine aynı anda yer veriyoruz. Ziyaretçiler yağlı boyadan, natürmorta, portreden, illüstrasyona kadar çeşitli teknikleri tek bir çatı altında izleyebiliyor ve uygun fiyatlarla sahip olabiliyor. 70 eurodan başlayıp 30.000 euroya kadar gidebilen kişinin zevkine ve bütçesine uyan geniş bir sanat yelpazesine sahibiz.

 

İsteyen herkes istediği zaman ziyarete gelebilir mi?

Haftanın her günü 10.30 ve 20.30 saatleri arasında Beyoğlu, Galatasaray Mahallesi’nde sanatseverlere hizmet vermekteyiz.

 

Size nasıl ulaşabilirler?

Galeri adresimiz: Kuloğlu Mh. Yeni Çarşı Cd. No:9, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Sosyal medya hesaplarımız:
instagram: carredartistesturkey
facebook: carredartistesturkey
web sitesi: www.carredartistesturkey.com
mail: info@carredartistesturkey.com