Tasarım

Çocuklara Mini Tasarım: Rolls-Royce SRH

6 Mart 2017
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Elektrikli otomobil kullanımının günlük hayatta da yaygınlaşmasıyla birlikte, otomobil markaları bu araçların çocuklara özel versiyonlarını da piyasaya sunmaya başladı. Daha önce haberini yaptığımız McLaren ve Morgan firmalarının çocuklar için ürettiği elektrikli otomobillerinin ardından bir diğer tasarım haberi de ünlü İngiliz üretici Rolls-Royce’tan geldi.

Ancak tek bir farkla: Rolls-Royce SRH ismiyle duyurulan bu yeni tasarım, ticari amacın dışında geliştirildi.

 

 

İngiltere’de yer alan St. Richard‘s Hastanesi’nin Pediatri Birimi Çocuk Cerrahi Müdahale bölümünde kullanılmak üzere geliştirilen otomobiller ameliyat olmak zorunda olan çocuklar düşünülerek tasarlandı.

Otomobiller; operasyon geçirecek çocuklara, hastanenin trafik işaretleriyle donatılmış pediatri birimi koridorlarından geçerek ameliyathaneye kendi arabalarıyla gitme heyecanını yaşama fırsatı sunacak. Bu “Ameliyathaneye kendi arabanla git” deneyimi çocuk hastaların stresini azaltmayı amaçlıyor.

 

 

Dört yüz saatlik bir çalışmanın ardından tamamlanan aracın geliştirme aşamasında görev yapan proje ekibi, araçta kullanılan bazı parçaları üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile geliştirdi. 24 Volt‘luk bataryanın kullanıldığı elektrikli aracın maksimum hızı saatte 16 kilometre olsa da aileler dilerse bu hız değerini 6,4 km/s olarak sınırlayabiliyor.

 

 

Rolls-Royce SRH isimli elektrikli mini otomobil, geçtiğimiz günlerde Goodwood Studio’da gerçekleşen bir açılışla tanıtıldı. Tanıtımda St Richard’s Hastanesi Pediatri Birimi’nden Molly Matthews ve Hari Rajyaguru isimli iki çocuk hasta konuk edildi. Bu özel etkinlik ayrıca, hastalara, ailelerine ve ameliyat ekibine resmi teslimden önce Rolls-Royce SRH’nin nihai olarak tasdiklenmesi ve deneme sürüşünün gerçekleştirilmesi görevini üstlendi.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan marka CEO’su Torsten Müller-Ötvös; “SRH’nin, çocukların tedavi süreçlerinde yaşadıkları strese az da olsa olumlu katkıda bulunmasını umuyoruz.” diyerek böyle bir projede yer aldıkları için oldukça memnun olduklarını belirtti.