Röportajlar

Mini Röportaj: Renan Tavukçuoğlu

3 Aralık 2016
minion mag mini röportaj renan tavukçuoğlu
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Can harika bir seyahat arkadaşıdır. Espri yapmayı çok sever. Okulu çok sevmez ama derslerine önem verir ve başarılı bir öğrencidir.

Karakterine hayranlık duyduğumuz, eşliğinden her zaman memnun olduğumuz, sevdiğimiz bir insandan nasıl bahsedersek, Renan Tavukçuoğlu da oğlundan öyle bahsediyor bize. Can’ı anlatırken, kendi karakterini oluşturmuş bir bireye duyduğu hayranlığı hissediyorsunuz. Karşılıklı birbirlerinden ilham alıyorlar sanki.

Renan Tavukçuoğlu’nu pazarlama dünyasındaki konumu ve başarılarıyla tanıyoruz. Kurucusu olduğu Tavsiye Kanalı, Tavsiye Evi gibi mecralarla, pazarlama dünyasının içerisindeki başarıları konuşulan bir iş kadını. Ağızdan ağıza pazarlamayı (word of mouth marketing – womm) Türkiye’de ilk uygulayan ve markaların tanıtımına farklı bir bakış açısı getiren bir profesyonel.

Kendisine çocukluğu, ailesi, oğlu ve Tavsiye Evi ile ilgili merak ettiğimiz sorular sorduk. Verdiği cevaplarla iş yaşamıyla olduğu kadar bir anne olarak da bizlere ilham verdi.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-9

 

Öncelikle, Minion Mag okurları için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Liseyi İzmir’de okudum. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra MBA eğitimi için Amerika’ya, University of Hartford’a gittim. İlk gerçek iş deneyimime Amerika’da başladım. Sekiz senelik Amerika macerasından sonra oğlumu aileye yakın büyütmek için Türkiye’ye döndüm. 2005 yılından beri Türkiye’de WOMM – Word of Mouth Marketing konusunda çalışıyorum.

Nasıl bir ailede büyüdünüz? Çocukluğunuz nasıl geçti?

Mutlu bir ailede büyüdüm. Annem ve babam, ikisi de eczacılar. Benden üç yaş küçük bir erkek kardeşim var. Maddi manevi her zaman arkamızda oldu ailemiz. İstediğimiz her şeyi başarabileceğimize inandırdılar bizi. Annem bizi üniversiteye yolladıktan sonra yazı hayatını profesyonelleştirdi. Şu an en çok okunan yazarlardan biri, Canan Tan.

 

canan tan ve renan tavukcuoglu

Bizim çocukluğumuzda değil internet, oyuncak çeşitleri bile oldukça kısıtlıydı. Renkli televizyon, ilk televizyonumuz değildi. Çokça kitap okur, sokakta oyun oynardık. Şimdiyle kıyaslayarak, o zamanlar daha iyiydi veya daha kötüydü diyemem. Her zaman diliminin kendine ait bir ruhu var. Önemli olan mutlu ve huzurlu olabilmek. İnsanların çocukluklarında yaşadıkları gelecek yaşamlarında belirleyici rol oynuyor. Biraz korunaklı bir çocukluktu benimkisi, onun dışında her şey çok güzeldi.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-6

Marketing sektörünün en başarılı örneklerinden biri olan anne, yazar bir anneanne… Oğlunuz Can, kariyerinde başarılı, güçlü kadınların olduğu bir ailede büyüyor. Peki Can nasıl bir çocuk? Büyüyünce ne olmak istiyor?

Şanslı olan biz miyiz, o mu bilemiyorum. Herkesin çocuğu pek bir tatlıdır ama bizimki gerçekten muhteşem. (Gülüşmeler) Şaka bir yana, Can doğduğundan beri huzurlu ve mutlu tabiatı olan bir çocuk. Hamileliğimi çok sakin ve stressiz bir ortamda geçirdiğim için olabilir. Bebekliğinden beri bizi yoran bir çocuk olmadı Can. Ne istediğini bilir ama söz de dinlerdi küçükken.

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-4

Geçtiğimiz Ağustos ayının sonunda 13. yaşını bitirdi. Genç delikanlı hali ise hâlâ çok eğlenceli. Can harika bir seyahat arkadaşıdır. Espri yapmayı çok sever. Okulu çok sevmez ama derslerine önem verir ve başarılı bir öğrencidir.

Son üç senedir, hayatımıza sevgili Judith Liberman sayesinde giren bir masal serüvenimiz var. Mitoloji, drama ve oyunculuk Can’ın ileride meslek olarak yapmak istedikleri. Dört yıldır bateri çalıyor ama spordan hiç hoşlanmıyor. Yani her çocuk illa her şeyi yapacak diye bir şey yok. Neyi sevdiğini, neye meyli olduğunu anlamak için biz de Can’ı piyanodan su topuna, tekvandodan basket kursuna taşıdık önceleri. Son 3-4 yıldır neyi sevdiğini bilerek, istediği dallara yöneldi. Darısı herkesin başına.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-7

 

Her çocuk illa her şeyi yapacak diye bir şey yok. Neyi sevdiğini, neye meyli olduğunu anlamak için biz de önceleri Can’ı piyanodan su topuna, tekvandodan basket kursuna taşıdık. Son 3-4 yıldır neyi sevdiğini bilerek, istediği dallara yöneldi. Darısı herkesin başına.

 

Oğlunuzla birlikte bir gününüz nasıl geçer?

Hafta içi, çok erken saatte okula gidiyor Can. Bununla birlikte dönüşü de erken oluyor. VKV Koç Okulları 7. sınıf öğrencisi bu sene. Çok fazla ödevi olmuyor. O yüzden istediklerimizi yapabileceğimiz bir sürü vaktimiz var. Tabii ki onu tek başına bırakırsanız, arkadaşları ile bilgisayar oyunu oynuyor ama eğer programım müsaitse muhakkak deniz kenarında yürüyüş yaparız. Çocukları, özellikle erkek çocuklarını konuşturmak epey zordur ama yapacak başka bir şeyi yoksa, çok hoş sohbet olabiliyorlar. (Gülümsüyor) Can’ın olaylara bakış açısı ve paylaşım şekli beni çok eğlendiriyor.

Can, küçüklüğünden beri vizyonu takip eder. Gidelim, gitmeyelim her hafta gelen filmleri bilir. Tiyatroya olan ilgisinden dolayı mümkün olduğu kadar farklı oyunlara götürmeye çalışıyorum. Bu sene Devlet Tiyatrosu oyunlarından en çok ‘Cibali Karakolu’nu, özel tiyatrolardan en çok DOT’un ‘Yeni Öğretmenimiz Bir Canavar’ oyununu beğendik.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-3

Hafta sonları, Cumartesi sabahları TRT Radyo’da kaydı oluyor Can’ın. Pazar günleri yayınlanan nostaljik Çocuk Saati’nin yeniden hayata geçirildiği programda seslendirme yapıyor. Pazar günleri de Erbulak Evi’nde drama eğitimi alıyor. Hafta sonunun kalan saatlerinde muhakkak birlikte vakit geçirdiğimiz bir şeyler yapıyoruz.
Her akşam yatmadan karşılıklı kitaplarımızı alır en az yarım saat kitap okuruz. Masallar, ikimizin de ortak ilgi alanı.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-2

Her akşam yatmadan karşılıklı kitaplarımızı alır en az yarım saat kitap okuruz. Masallar, ikimizin de ortak ilgi alanı.

 

Sizce mutlu bir aile olmanın sırrı nedir?

Türkiye’de aile veya birey olarak fark etmez, mutluluk, edinmek için çaba sarf edilmesi gereken bir kavram maalesef. Beklentileri ulaşamayacağımız yerlere koymamak ve elimizdekilerle mutlu olmayı öğrenmek aile düsturumuz. Bu kadar basit aslında. Hiçbir kimse veya kurum için ‘sürekli mutluluk’ veya ‘sürekli mutsuzluk’ diye bir şey de yok. Bunu bilmek ve farkında olmak önemli bence.

Ailenizle birlikteyken İstanbul’da yapmayı/görmeyi en sevdiğiniz şey nedir?

Ben yengeç burcuyum, yani ‘su’ benim için vazgeçilmez. Amerika’da yaşadığım süre boyunca, denizden uzak olan yerlerde, her tepenin ardından deniz çıkacak sanırdım. Ailecek vapura binmeyi çok severiz. Adalara çok sık gideriz. İstanbul’u, kalabalık olmadığı zamanlarda gezmeyi seviyoruz ama denize açılacak her fırsatı değerlendiririz.
Dünyanın gerçekten en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Maalesef kötü yönetilmesinden kaynaklı, potansiyelinin altında bir performans sergiliyor. Bununla birlikte şehrin doğal manzaraları nefes kesici. Şahsi favorim, Boğaziçi Üniversitesi ana giriş kapısından girip güney kampüse yürüyene kadar izlenen görsel ziyafetin sahibi boğaz…

 

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj

En büyük hayaliniz nedir? Bir gün mutlaka yapacağım/göreceğim dediğiniz bir şey var mı?

Oğlum liseden mezun olduğunda, üniversiteye başlamadan, mümkünse birlikte 1 sene sürecek bir dünya turu yapmayı çok istiyorum. Çok planlı olmayan, canımız nereye isterse oraya gideceğimiz ama bize benzersiz deneyimler yaşatacak bir gezi en büyük hayalim şu an.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-11

Benim başarı tanımım; elimdekilerle mutlu olabilmek.

 

Başarıyı nasıl tanımlıyorsunuz?

Genel geçer doğrusu olmayan, göreceli bir kavram olarak tanımlıyorum. Benim başarı kriterlerim ile sizinkiler çok farklı olabilir. Yani, başarı herkese göre farklılık gösteren bir durumdur.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-1

Benim tanımım: ‘Elimdekilerle mutlu olabilmek’. Biraz açayım; Elde etmek istediklerim için elimden geleni yaptıktan sonra elde edebilmişsem keyfini çıkarabilmek, ki hedonistik adaptasyon sonucu ne kadar zor olduğunu bilen bilir. Edememişsem de bunun daha hayırlı olduğuna inanıp yola aynı güçle devam edebilmek.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-13

 

Bize biraz da iş ortamınızdan bahseder misiniz? Tavsiye Evi nasıl bir yer? Bir de sizden duymak isteriz.

Öğrencilik yıllarımda, mezun olup da nasıl küçücük çalışma alanlarına sığacağım diye hayıflanırdım. Daha sonra hava girmeyen plazalar oldu kabusum ve her ikisini de birebir yaşadım. Ve fakat hayal çalışma ortamımı oluşturdum: bildiğiniz ev, eşittir Tavsiye Evi.

Normal evlerden farkı, buranın bir deneyim evi olması.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-12

Bağdat Caddesi üzerinde, Doğtaş, Vitra, Tefal, Hafele, Franke, Kütahya Porselen, Panasonic, English Home, Viko, e-bebek, D-Smart, TavCam, Migros, Eker, Dimes ile döşenmiş ve yaşayan, markaların online tanıtım çalışmalarını offline ile buluşturan bir çözümdür Tavsiye Evi.

 

renan-tavukcuglu-mini-ropotaj-8

Tavsiye Evi’nde, üyelerimiz olan Tavsiye Meleklerimiz ile etkinlikler düzenliyoruz. Tanıtım, blogger aktiviteleri, lansman partileri, araştırma çalışmaları, imza günleri, söyleşiler… Etkinlikleri fotoğraf, video çekimi ile destekliyor ve online kanallarımızdan geniş kitlelere ulaştırıyoruz.

Ayrıca sosyal sorumluluk olarak, kendi işini yapan kadın girişimcilerin tanıtımlarını yapıyor, etkinliklerde ürün ve/veya hizmetlerini satın alarak destek veriyoruz. Gücümüzü tüketicinin kendisinden, inancımızı kadınlardan, cesaretimizi teknolojiden alıyoruz.

Tavsiye Evi etkinlik videolarımızı YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz:

Tavsiye Evi’ne katılmak isteyen annelere neler söylemek istersiniz?

Tavsiyekanali.com, tavsiyeevi.com veya tavsiyemelekleri.com sitelerimizin hepsinden üyelik kaydı yapabilir ve birbirimizin hayatını kolaylaştırdığımız ve güzelleştirdiğimiz dünyamıza dahil olabilirler. Bekliyoruz.

Her zaman diliminin kendine ait bir ruhu var. Önemli olan mutlu ve huzurlu olabilmek. İnsanların çocukluklarında yaşadıkları, gelecek yaşamlarında belirleyici rol oynuyor.