Röportajlar

Mini Röportaj: ‘Mindfulness’ Kitabı Yazarı Selmin Erk

6 Aralık 2016
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Çevresindeki çeşitli etmenler nedeniyle sürekli değişim halinde olan bir göle benzer insan zihni. Hava durumu, mevsimler, çevresinde bulunan her türlü manzara göle yansır, etki eder. Kâh donar, kâh üstü yosunlarla kaplanır, kâh dalgalanır, kâh üstüne ağaçlar yansır, kâh çalkantılardan dibi görünmez… Ama gölün dibindeki sakin öz hep oradadır.

İnsan zihni için yapılmış bu güzel benzetmeyle başlıyor “Şimdiki Zamanın İçinde – Mindfulness” isimli kitap. Yazarı Selmin Erk, Türkiye’deki ilk Mindfulness eğitimcilerinden. Mindfulness’i bilinçli farkındalık olarak da çevirebiliriz. Veya kitapta dediği gibi; “Anı yönetme sanatı”

Selmin Erk; kitabında, yaşamı farkındalıkla yönetmenin inceliklerini herkesin kolayca anlayabileceği şekilde, kendi başımıza uygulayabileceğimiz minik egzersizlere de yer vererek anlatıyor. Okuyup rafa kaldırılacak değil, başucunuzda durmasını isteyeceğiniz bir kitap. Dilediğiniz, ihtiyaç hissettiğiniz her an bir bölümü açıp okuyabilir, egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Biz Minion Mag okurları için Selmin Erk’e mindfulness ile ilgili sorularımızı sorduk. Kendisi hem sorularımızı yanıtladı hem de okurlarımızın, çocukları için uygulayabileceği küçük bir farkındalık egzersizi verdi.

selmin erk mindfulness kitabı yazarı

Merhaba Selmin Hanım, öncelikle Minion Mag okuyucuları için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Kimya Mühendisi ve eğitimciyim. Biraz mühendislik ardından 20 yıl eğitim sektöründe çalıştım. 1987 yılından beri stres-kaygı azaltma, derin dinlenme eğitimleri aldım. Harvard (2011 ve 2013), Massachusetts (2015) Üniversitelerinde Mindfulness eğitimleri aldım. “Mindfulness in Schools Project”in okullara yönelik “.b proje” (2014) eğitmeniyim. 2014’te Başbakanlık AFAD-Psiko Sosyal bölümüyle yürütülen çalışmalarda, stres yönetimi eğitimcisi olarak yer aldım. Mindfulness, derin dinlenme konularında kurumsal ve bireysel eğitmenlik ve danışmanlık yapıyorum.

Şimdiki Zamanın İçinde – Mindfulness ismiyle yayımlanan bir kitabınız çıktı. Bize bahseder misiniz, nedir mindfulness?

Mindfulness, bulunduğunuz anda yaşadıklarınızı yargılamadan fark etme sürecidir. Dikkati; çevreden beş duyu ile algıladıklarına, düşünce ve duygulara vermek, bilincinde olmaktır. Özel alıştırmalarla, sistemli bir zihin eğitimidir. Zihni; dikkat, odaklanma ve iç huzur açısından kesinlikle güçlendirir.

Beyin çok yüklenince, ara verip onu yeniden başlatmak gibidir. Beynin, tazelenmiş ve daha verimli olarak harekete geçmesini sağlar. Kolay ve gün içinde rahatça yapabileceğiniz toplam 8-10 dakikalık alıştırmaları vardır. Bu konuyla ilgili pratik bilgileri, hemen hayatınıza sokabileceğiniz alıştırmaları bu kitapta topladım.

simdiki-zamanin-icinde-afis

Mindfulness, vücut kaslarını geliştirmeyle aynı ilkeyle çalışır. Karın kaslarını sıkılaştırmak isterseniz düzenli karın egzersizi yaparsınız. Egzersiz yapan, kesin sonuç alır. Aynısı mindfulness için de geçerlidir. Yeni bir alışkanlık ediniyorsunuz, kendinize zaman tanıyın. Düzenli pratik yaparsanız, sonuç mutlaka alınır.

Mindfulness’ın sistemi nedir?

Günlük yaşamda zihnimiz düşünceler arasında koşturur ve alışkanlıklarla adeta oto pilotta yaşarız. Hatta zihin düşüncelerle çok meşgulse anda olanları kaçırır. Örneğin o sırada işittiklerimizi duymaz, baktıklarımızı görmeyiz. Diğer yandan dikkati sistemli bir şekilde sesler, temaslar, kokular, tatlar gibi duyulara veya nefese vermeyi öğrenirsek, zihin sakinleşir. Mindfulness, vücut kaslarını geliştirmeyle aynı ilkeyle çalışır. Karın kaslarını sıkılaştırmak isterseniz düzenli karın egzersizi yaparsınız. Egzersiz yapan, kesin sonuç alır. Aynısı mindfulness için de geçerlidir. Yeni bir alışkanlık ediniyorsunuz, kendinize zaman tanıyın. Düzenli pratik yaparsanız, sonuç mutlaka alınır.

Katılımcılar mindfulness eğitimlerinde neler görüyor? Nasıl süreçlerden geçiyor?

Açıklayıcı bilgileri ve egzersizleri görüyorlar. İlk önce dikkat eğitimi var. Nefes ve duyular ön planda. Sonra düşünceleri ve duyguların farkındalığı ve kendini daha iyi tanımak geliyor. Son olarak da hayatı tümden farkındalıkla yaşama egzersizleri yapıyoruz.

Eğitmen olmaya nasıl karar verdiniz?

Ben, ailem ve dostlarıma bu yöntem iyi geldi, yaşamımız kolaylaştı. Zihin – beden sağlığı açısından ciddi yarar sağladık. Zaten eğitimciyim, öğrenmek isteyen herkese bu konuda yardımcı olmayı arzu ettim. Eğitimlere katılan ve düzenli yapan herkesten olumlu geri bildirim alıyoruz.

Farkındalığı durgun ve berrak bir zihin olarak gözümde canlandırıyorum. Ve merak ediyorum; özellikle bir mindfulness eğitmeni olarak sizin gözünüzden, bu yaklaşımdan haberdar olmayanlar nasıl görünüyor? Yanlış yaptığımız şey ne?

Mindfulness’tan haberdar oldunuz ve yapmaya başladınız, hayatınızda neler değişir diye cevaplayayım sorunuzu: İç huzurunuz artar. Ani tepki ve öfkeye teslim olmak yerine stres altında daha sakin kalabilirsiniz. Öğrenciyseniz okul başarınız, iş hayatındaysanız verimliliğiniz artar. Dikkatinizi daha kolay toplarsınız. Başka bakış açılarını da görebilir, çözüme daha kolay gidebilirsiniz. Ekip çalışmalarınız daha verimli, etkili olur. Bağışıklık sisteminiz güçlenir. İyi ve güzel anların değerini daha çok bilir, hayattan daha çok keyif alırsınız.

Ne gibi sorunlarda mindfulness yaklaşımının yararı olur?

• Dikkat eksikliği ve odaklanamama
• Stres, kaygı ve depresyon
• Öfke, kızgınlık gibi yıkıcı duygular
• Empati kuramama
• Sağlık sorunları
• Uykusuzluk
• Obezite
• Gerginlik, mutsuzluk, isteksizlik, motivasyon düşüklüğü

Okuyucu kitlemiz yeni nesil anne babalar. Mindfulness, ebeveynlik konusunda onlara nasıl yardımcı olur?

Bir ebeveynin çocuğuna verebileceği en değerli armağan, tüm varlığıyla yanında “var olmak”tır. Farkındalık geliştiren ebeveyn, çocuğun ne düşündüğünü, duygularını, hemen yargılamadan fark edebilir ve çocuğun olumsuz davranışlarının temelinde yatan gerçek ihtiyaçlarını anlayabilir. Her çocuk biriciktir. Her çocuk içinde çok büyük olasılıkların, başarıların potansiyelini taşır. Her çocuğun özelliklerini fark etmek, ebeveynlere çocuklarının güçlü yönlerini desteklemek ve gerçekçi olmayan beklentileri bırakmak konusunda fırsat sunar. Ayrıca, egzersizlerle hem oyun gibi birlikte eğlenceli zaman da geçirir hem de yaşamları kolaylaşır. Örneğin, çocuk uykuya daha kolay geçebilir.

Çocuklar da yapabilir mi? Kaç yaşından itibaren bu teknik uygulanabilir?

Anaokulu döneminden itibaren öğretilebiliyor. Çocuklarda dikkati, ruhsal iyiliği artıran, kaygıyı azaltan eğlenceli egzersizler var. Okullarda uygulandığında, 6-8 hafta sonra, bu konulardaki gelişme rahatça görülüyor.

Önemli isimlerle çalıştınız mı?

Mindfulness’ın kurucusu Jon Kabat Zinn, dünya çapında otorite olan Thich Nhat Hahn ile çalıştım. Ronald Siegel ve Florence Meleo – Meyers gibi hocalarla çalışmak da ufkumu açan, çok yararlı deneyimlerdi.

Bu yaklaşımı merak eden, öğrenmek, uygulamak isteyenler nereden başlamalı? Sizinle nasıl iletişime geçebilirler?

“Şimdiki Zamanın İçinde- Mindfulness” kitabını öneririm. Kitap, kısa, öz ve temel bir kaynak. İçinde kolayca yapabileceğiniz 17 alıştırma var.

Merkezimizdeki grup eğitimleriyle ilgilenenler, Sosyal Duygusal Öğrenme Akademisi‘ni arayabilirler.

Bireysel eğitimler için selminerk@therapia-caddebostan.com adresine mail yazabilirler.

Sorularımızı cevaplandırdığınız için çok teşekkürler.

Minion Mag’de yer verdiğiniz için ben teşekkür ederim.

 

Çocuklarla Mindfulness Alıştırmaları:

1) Sessizce oturun ve çevreyi dinleyin. Birer birer duyduğunuz sesleri söyleyin. Özellikle dış mekanlarda çok keyifli olur.

2) Çevredeki renkleri en parlaktan başlayarak fark edin ve tek tek söyleyin.

3) Elin biri (veya ikisi) rahatça karnın üstünde dursun. (Sırt üstü yatarak veya oturarak yapılabilir.)
Nefes, rahat ve doğal haliyle devam eder. (Derin değil, zorlamalı nefes değil)
Nefes alırken/verirken eli izleyin; el yükselir ve alçalır.
5-10 nefesten başlayın. Zamanla artırabilirsiniz.