Ajanda

Mediabrands Insights’tan Anne ve Çocuklara Yönelik Araştırma

31 Mayıs 2017
Kids&Mums araştırması
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Mediabrands Insights anne ve çocuklara yönelik oldukça kapsamlı araştırmasını tamamladı. Anne ve çocukların yalnızca birer tüketici olarak ele alınmadıkları; yerel ve kültürel unsurların gözetildiği, etik sorumlulukların yerine getirildiği sosyal içerikli Kids&Mums araştırması Türkiye’de daha önce yapılmamış bir çalışma olması itibarıyla pazara yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Nisan-Mayıs aylarında 1200 anne ve 1050 çocuk ile 12 ilde yapılmış geniş kapsamlı anne ve çocuk pazar araştırması Kids&Mums tamamlandı. Türkiye’nin anne ve çocuk sosyal haritasını çıkaran araştırmanın bulguları 0-14 yaş arası 12 yaş/cinsiyet grubunda raporlandı.

Araştırmada tablet bilgisayar destekli yüz yüze (CAPI) yönteminin yanı sıra etnografik gözlem ve derinlemesine görüşmeler yürütüldü. Kids&Mums’da Türkiye’nin anne tipleri toplumsal değerleri ve çocuklarıyla kurdukları ilişkilere göre belirlendi. Anne ve çocuk anları, çocuk medyası ve alışveriş köşeleri araştırmanın ana başlıklarını oluşturdu.

 

Mediabrands Insights'tan kapsamlı bir araştırma.

 

Anne ve çocuklara yönelik pazarlama-iletişim planlarına yön verecek biçimde tasarlanan araştırma ile etkin temas noktaları ve detaylı hedef kitle belirleme olanağıyla belli başlı çocuk ürün kategorilerinde marka farkındalık ve satın alma eğilimleri ölçümlendi. Araştırmada ayrıca, tüm çocuk televizyon kanallarının izlenme performanslarının yanı sıra çocukların televizyon, dijital platform ve cihaz kullanım alışkanlıkları ve içerik tercihleri ile favori kahramanları belirlendi.

 

 

Kids&Mums araştırmasının detaylı bir dökümü MediaCat Haziran sayısında yayımlanacak.

 

 


Kaynak: Alev Kaynak – MediaCat Online