Ajanda

Matematiğin Gözünden: IMAGINARY Sergisi

9 Eylül 2015
açık matematik 2015 imaginary
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Matematiğin gözünden: IMAGINARY, Almanya’da 2008 Matematik Yılı için Oberwolfach Matematik Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş etkileşimli bir gezici sergi.

Başta Almanya olmak üzere, Avusturya, İngiltere, Fransa, Ukrayna, İsviçre, Arjantin, Polonya, Kolombiya, Panama, İspanya, Portekiz, Sırbistan, Rusya ve Amerika dahil 60’ı aşkın ülkede gerçekleştirildi. Sergi, ‘2014 Alman-Türk Bilim Yılı’ kapsamında başlayan işbirliği süreciyle birlikte, Türk Matematik Derneği ve İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi’nin girişimiyle Türkiye’ye de uğradı.

 

İMAGİNARY SERGİSİ

 

İstanbul’daki ilk sergi İş Bankası’nın desteğiyle 29 Nisan-4 Mayıs 2015 tarihleri arasında İş Sanat Kültür Merkezi’nde, ikinci sergi Fevziye Mektepleri Vakfı’nın desteğiyle 25 Mayıs-7 Haziran 2015 tarihleri arasında FMV Işık Galeri Teşvikiye’de düzenlendi. 14-27 Eylül 2015 tarihleri arasında ise Maltepe Belediyesi’nin desteğiyle Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Bu gezici sergi ayrıca 5-20 Ekim 2015’te İzmir’de, 9-24 Kasım 2015’te de Diyarbakır’da meraklılarıyla buluşacak.

Sergide ünlü matematikçiler tarafından oluşturulmuş ilginç matematiksel görseller ve objeler, ziyaretçilerin kendi matematiksel eserlerini yaratabilecekleri, sanal gerçekliği deneyimleyebilecekleri çeşitli etkileşimli kurulumlar, matematikle alakalı ödüllü filmlerin gösterildiği bir film merkezi ve cebirsel yüzeylerin üç boyutlu heykellerinin sergilendiği bir alan bulunuyor.

 

imaginary

 

“Matematiğin gözünden: IMAGINARY” sergisi, ziyaretçileri, eserlerle etkileşim halinde olmaları ve sergi alanına kurulan yazılımları kullanarak kendi matematiksel çizimlerini yaratmaları için cesaretlendirerek matematiğe olan ilgi ve merakı uyandırmayı amaçlıyor. Görselleştirilebilen veya görselleştirilemeyen matematik sergi görevlileri tarafından, basit şekilde, örneklerle açıklanıyor ve daha sonra sıra kendi kendinize matematiksel görsel oluşturmaya geçiyor.

 

İMAGİNARY

 

Matematiğe olan ilgi ve merakı uyandırmayı amaçlayan bir sergide, çocuklar da es geçilmemiş tabii ki.

12 yaş ve üzeri çocuklar, sergide Surfer ve Cinderella isimli simülasyon, düzensizlik, simetri gibi konuları eğlenceli yolla birleştiren etkileşimli uygulamaları rehberler eşliğinde deneyebiliyor, basit denklemler yazarak estetik şekiller yaratabiliyor ve kendi matematik objelerini oluşturarak aynı anda yazıcıdan çıktısını alabiliyorlar.

Sergide 12 yaşından küçük çocukların tahta bloklarla oynayabileceği ve en uzun izdüşümüne ulaşmaya çalışacakları eğlenceli bir oyun da mevcut. Ayrıca çocuklar sergide deneyimledikleri her şeyi internet sitesi üzerinden evde ücretsiz olarak bilgisayarlarına indirebiliyor ve kendi sergilerini oluşturabiliyorlar.

“Matematiğin gözünden: IMAGINARY" 14-27 Eylül 2015 tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Bu gezici sergi ayrıca 5-20 Ekim 2015’te İzmir’de, 9-24 Kasım 2015’te de Diyarbakır’da meraklılarıyla buluşacak.