Can Dostum

Köpek Dünyasının Yanlış Anlaşılmış Çocukları

22 Mayıs 2016
pitbull çiçek taçlarıyla
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Köpek dünyasının en zor ırklarından biridir Pitbull’lar. Talihsiz ve şiddet dolu olaylara konu olan bu köpeklerin, çoğunlukla haberlere yansıyan saldırgan tutumlarının altında iç güdüsel savunma ve şartlanmalar var.

Baskın bir karaktere sahip olan Pitbull’ların konu olduğu ve bu cinse karşı korkuya kapılmamıza neden olan olayların temelinde ise tek bir şey var: eğitim aşamasında yönetilen-yöneten denklemindeki aksamalar.

Kabul etmeliyiz ki Pitbull’lar herkese uygun köpekler değil ve bu durum barınaklara terk edilen yüzlerce Pitbull cinsi köpekle sonuçlanıyor. Bu ırka karşı oluşan önyargı ise ne yazık ki yeni bir yuva bulmalarını kolaylaştırmıyor.

Fransız fotoğrafçı Sophie Gamand bu sorunu çözmek ve insanların Pitbull’lara karşı olan algısını biraz olsun değiştirmek için bir fotoğraf projesine imza atmış. 60’lı yılların hatırı sayılır akımlarından Çiçek Çocuklara selam durur nitelikteki bu projeye Pitbull’ların da aslında barışçıl hayvanlar olduğunu simgeleyen “Flower Power” ismini vermiş. Çiçekleri fotoğraflarında sevimli ve dostane bir ifade aracı olarak kullanan Gamand’ın ortaya çıkardığı bu anolojik çalışma sayesinde çok sayıda evsiz Pitbull sıcak bir yuva bulmuş. Bu fotoğraflarda yer alan köpekler ise sahiplenmeyi bekliyor.

KaneLL

h2

i

Sitesinde “Pitbull’ların genellikle katı ve vahşi fotoğraflarının çekildiğini farkettim. Bu yüzden onların diğer sevimli yanlarının da ortaya çıkarmam gerektiğini düşündüm. Bu yüzden onları masalsı, feminen ve oldukça sevimli görünen çiçek taçlarıyla fotoğraflamaya başladım.” diyor.

ı2

iceLL

ivyLL

j

k

a12

adelaideLL

aphroditeLL

asiaLL

b6

BeauregardLL

c6

d6

e4

g3