Tasarım

Kent Çiftlikleri Geleceğin Anaokulları Olabilir

12 Nisan 2016
geleceğin anaokulu
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Günümüzde çocukların doğadan tamamen kopuk yaşıyor olmalarına karşı geliştirilen birçok proje karşımıza çıkıyor. Ebeveynler, çocukların zamanlarını doğayla etkileşim içinde geçirmelerini sağlamaları için bilinçlendiriliyor; çocuklar için daha çok açık hava etkinlikleri ve atölyeler düzenleniyor; dışarıda oynanabilen oyunlar ve ailece yapılabilecek aktivitelerle ilgili kitaplar yayımlanıyor.

Mimari, iç tasarım, endüstriyel tasarım, kent planlaması gibi konularda fikirlerin yarıştığı AWR Uluslararası Fikirler Yarışması‘nın (AWR International Ideas Competition) birincisi, temeli tam da bu fikir üzerine kurulmuş bir projeydi.

Yarışma, Londra için bir anaokulu modeli oluşturulması hedefiyle düzenlendi.

geleceğin anaokulları

Kazanan projenin yaratıcıları olan İtalyan tasarım grubu aut–aut çevre bilinci ve sorumluluğuna sahip çocuklar yetişmesi için yeni bir gelecek tasarımı sundu: çiftlik anaokulları.

geleceğin anaokulu

Nursery Fields Forever ismini verdikleri bu proje, yarı çiftlik-yarı okul olarak tasarlanmış ve öğrenmeye üç yaklaşım sunan bir anaokulu modeli: Doğadan öğrenme, teknikten öğrenme ve pratikten öğrenme.

Kent Çiftlikleri Geleceğin Anaokulları Olabilir

Amaç; bu anaokulu bünyesindeki çocukların kendi yiyeceklerini kendilerinin üretmesini sağlamak. Yani henüz okul öncesi çağlarındayken çocuklara ekip biçmeyi, toprağı, hasadı öğretmek ve doğada büyümelerini sağlamak.

aut - - aut

iftlik anaokulu

kent çiftlikleri ve anaokulu

aut- -aut’un web sitesinden projeyle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.