Ajanda

Journey Çocuk Sanat Platformu

9 Eylül 2015
art journey çocuk sanat platformu
Paylaşım
0
Yorum
0
Journey - Art Making Sharing
[TÜM YAZILARI]
...
[DEVAMINI OKU]

Yaklaşık on sene önce, Güzel Sanatlar’a başladığım dönemde, İstanbul’un sanat haritası giderek İstiklal Caddesi etrafında odaklanmaya başlamıştı.

Ne var ki, benim o dönemlerde, bu bölgeyi keşfimle ilgili anım bulunmamaktadır. Ne zaman ki okuldan mezun oldum ve üretimimle kendi başıma kaldım, işte o zaman sanat haritası, sanat bölgesi denen mekânsal buluşmalarım gerçekleşti. Kısacası, fanustan çıktım. Belki de bu bilinçaltıyla birlikte, çocukların, sanatın kalbinin attığı bir bölgede, sanatla iç içe olmalarını, keşfetmelerini istedim.

 

art journey

 

Journey, Tophane’de, kentin sanat dokusunu taşıdığı bir mekanda. Burası aslında pek çok aile, veli, anneanne, babaanne adına, çocuklarını getirmek için zor bir bölge; buna rağmen buraya sürekli, bütün sene boyunca, gelmeyi tercih eden pek çok öğrenci var.

Journey Çocuk Sanat Platformu’nda, sadece üretim yapmak fikrinden yola çıkmıyoruz; bir arada olmak da çok önemli. Aslında, Journey, çocukların sanatla ritüel bir buluşma mekanı. Onlar kendi sanat yolculuklarına çıkarken ister istemez benim ürettiğimden onlar, onların üretiminden de ben etkileniyorum. İki atölye arasında sadece, hep açık duran bir kapı var. İki ortamın bu kadar saydam ve yakın olması geçişkenliği de mümkün kılıyor. Burası onların “atölyem” dedikleri bir yer oldu.

Journey’e girdiğimizde, ilk olarak sanatı değil, mekanı gördüğümüz aşikârdır. Bir atölye mekanı; malzeme, sanatçı ve süreç işidir. İşte bu yüzden, burada bizi saran bolca malzemeyle bir arada, her gün yeni bir keşfe çıkıyoruz. Boyalar, renkler, kalemler, boy boy fırçalar, çeşit çeşit kağıtlar, afişler, rengârenk ipler, çalışmalardan örnekler ve uzun bank masamız bizi baştan çıkartıyor.

 

Journey Art

 

Gelelim minik sanatçılarımıza… Aslında çocuklar sanatla hep iç içe. Hepsi zaten birer sanatçı. Çünkü anın içinde malzemeyle oynuyorlar ve eğlenerek bu oyunu bir sanat ürününe çeviriyorlar; tıpkı 20. yüzyıl sanatçılarının tavrında olduğu gibi. Mesela o dönemin en önemli sanatçılarından biri olan Mercel Duchamp bir pisuvarı alıp ters çeviriyor. Oyuna benzer bu garip hareketiyle bütün sanat tarihinin akışını değiştirebiliyor. Yani işin sırrı biraz da özgür olmak.

Çocuklar atölyeler’de pek çok sanatçı ve akımla buluşuyor; önceden yapılmış örneklerle karşılaşıyor, inceleyip sorguluyor ve gördüklerini kendilerine mal ediyorlar. Her ne konuyla karşılaşırsa karşılaşsınlar, çeşitli örneklerden yola çıkarak ilk adımı atıyorlar. İlk aşamada keşif, ikinci aşamada sorgulama, üçüncü aşamada üretim ve son aşamada paylaşım gerçekleşiyor.

Çeşitli başlıklar sayesinde her ders verimli geçiyor. Hem yeni şeyler öğreniyorlar hem de bir sanatçıdan, malzemeden ya da fikirden etkilenerek yeni üretimler gerçekleştirebiliyoruz. Sanat, uçsuz bucaksız bir alan aslında; her yolculukta, bize yeni keşifler ve farkındalıklar sunuyor.

 

journey çocuk sanat platformu

 

Journey’de kış döneminde, her çarşamba ve cumartesi resim atölyeleri oluyor. Çarşamba günlerinin bir özelliği ise, atölyenin Fransızca gerçekleştiriliyor olması. Her ayın bazı pazarları ise farklı konularda gerçekleştirdiğimiz pop-up atölyeler oluyor. Resim atölyelerine katılanlar genellikle, sürekli öğrencilerim oluyor; fakat, illa senenin başından başlanılmasını da zorunlu tutmuyorum. Merak eden, denemek isteyen çocuklara kapımız hep açık.

Peki bir Journey günü nasıl geçiyor, diye düşünüyorsanız… Örneğin bir dersimizin konusu Picasso oluyor. Picasso üzerine minik bir görsel sunum hazırlanıyor. Çocukların Picasso’dan esinlenerek yapmış olduğu eserleri inceliyoruz. Sonra çocuklar malzemelerin dayanılmaz cazibesine kapılıp üretime başlıyor.

 

journey art picasso

 

Örneğin, başka bir dersin konusu David Hockney ve su gibi ferah resimlerdi… 1960’lardaki İngiliz Pop Art akımına önemli etkilerde bulunmuş olan Hockney üzerine gerçekleştirdiğimiz atölyede, Pop-Art akımı sanatçılarının tavrını izledik, popüler olan şeyleri ya da gündelik yaşamda kullandığımız en sıradan şeyleri bile resmettik. Havuz ve su resimleri onun en bilinen resimleri arasındadır. Bir atölyemizde, biz de yazın da gelmesini bahane ettik ve havuzda yüzdüğümüzü hayal ettik. Masmavi resimler yaptık. Su bizi şifalandırdı, su bize huzur verdi, su bizi neşelendirdi…

Sanat hayatı taklit ediyorsa, Journey’de minik yaşamlarımıza, keşiflerimize, ilhamlarımıza dair pek çok şey bulmak mümkün. Sanatın kalbinin attığı bir atölyeye, siz minikler hep davetlisiniz.

Sanat hayatı taklit ediyorsa, Journey’de minik yaşamlarımıza, keşiflerimize, ilhamlarımıza dair pek çok şey bulmak mümkün.