Röportajlar

IronMan Ailesi: Ali Rıza Bilal ve Göksu Tugay Bilal

16 Haziran 2017
ironman ailesi ali rıza bilal ve göksu bilal
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Sizleri süper kahramanlara taş çıkartacak bir aileyle tanıştırmadan önce Ironman yarışlarından bahsetmek istiyorum.

Parkuru tamamlayanın Demir Adam mahlasını kesinlikle hak ettiği Ironman, 226 km’lik uzun mesafe Triatlon yarışı. 3.8 km yüzme, 180 km bisiklet ve 42 km koşu parkurundan oluşuyor.

Peki, Türkiye’de birçok ismin bu yarışlara katılıp derece yaptığını biliyor muydunuz? Üstelik ailece yapıyorlar. Anne, baba ve çocuklar. Yanlış duymadınız, çocuklar da…

Minion Mag ekibi olarak, sporculuk yaşamlarıyla, çocuklarını spora ve sağlıklı bir yaşama yönlendirmeleriyle bizlere ilham veren, diğer ailelere örnek olacak bu isimleri merak ettik. Ve onlarla keyifli bir röportaj serisi gerçekleştirdik.

İlk ailemiz Ali Rıza Bilal ve Göksu Tugay Bilal çifti.

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-14

Ali Rıza Bilal eski Milli ve Olimpik sporcularımızdan ve gerçek bir Demir Adam. 1992 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’yi kürek sporunda temsil ederek, Yaz Olimpiyatları’na katılan ilk Türk kürekçi. Hem Kürek branşında hem de macera yarışında dünya üçüncüsü. İlkleri bununla da bitmiyor; oğlu Atlas’ı bebek arabasında iterek maraton koşan ilk ebeveyn. Oğluyla yarışlara katılıyor, dağlara tırmanıyor, kayak yapıyor.

Göksu Bilal kurumsal hayatın göbeğinde çalışırken, bir yandan da Ironman’de yarışarak birincilik kazanan ve doğum öncesinde de düzenli spor yapan bir anne. En son Ironman 70.3’te, ana kucağında 7 aylık oğlu Dağhan’la birlikte birincilik kutladılar. Bu süper anneyi merak edenleri sporla, sağlıklı tariflerle ve aktif yaşamla daha yakından tanıştıracak, eşiyle birlikte haftalık olarak videolar yayınladıkları bir Youtube kanalları var: “Evli ve Fit” Üstelik, yol göstermeye ve yorumlara her zaman açıklar. İlgilenenler, videoların altına yapacakları yorumlarla bir sonraki haftanın içeriğine yön verebiliyor. Bunun yanı sıra Instagram hesabından paylaştıkları fotoğraflar da sağlıklı yaşam tutkunları için son derece ilham verici. (@alirizabilal)

Biz sorduk, onlar Minion Mag okuyucuları için cevapladı.

 

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-2

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-3

 

Öncelikle, sporculuk geçmişinizi merak ediyoruz. Spor hayatına kaç yaşında başladınız? Çocukken de spor yapıyor muydunuz?

Ali Rıza Bilal: Ben beş buçuk yaşından beri spor yapıyorum. Jimnastik ile başlayıp basketbol ve kürekle devam ettim.

Ironman’e katılma hikayeniz nedir? Bu maceraya nasıl atıldınız?

Yakın arkadaşlarım Ironman’de yarışırken hadi sen de yapmalısın, dediler. Ben de o arkadaşımdan ödünç bisiklet alıp yarışmaya katıldım.

İlk hangi parkurda yarıştınız?

Belçika’da Antwerp’te yarıştım. Maalesef o yarış şu an yok. Güzel bir yarış ve dümdüz parkurdu. (gülümsüyor) Bu yarışa gitmeden 21 gün önce bana motorsiklet üstündeyken araba çarpmış, ayağımda açık yara ve çatlak oluşmuştu. Doktorum ve azmim sayesinde 21 gün sonra Ironman olmuştum. Her ilkin özel olması gibi, bu yarış da benim için çok özeldir.

Kaç Ironman’de yarıştınız?

Şu ana kadar beş Ironman ve yaklaşık on beş-yirmi Ironman 70.3 yarışına katıldım.

 

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-15
Göksu Bilal’in, her daim fit kalmak isteyenler için çeşitli egzersizler, sağlıklı tarifler ve aktif yaşamla ilgili haftalık olarak videolar yayınladığı “Evli ve Fit” isimli Youtube kanalını takip edebilirsiniz.

 

Yarışmalara nasıl hazırlanıyorsunuz? Özellikle bir anne baba olarak hazırlık süreci nasıl geçiyor?

Sormayın. Evde çocuk yokken eşimle hazırlanmak bir harika. Ancak çocuk olduktan sonraki süreç inanılmaz zor. Geceleri üç defa süt için uyanınca, sabah antrenmanlara kalkmak ölüm gibi geliyor. O yüzden Dağhan doğduğunda bu sezon (2016 yılında) Ironman yapmama kararı aldım. Daha az yarışıp sadece Ironman 70.3 yarışlarına katılmak istedim. Yalnızca iki yarışa katılma kararı aldım. Bunlar Ironman 70.3 Barcelona ve Norveç’teki Extreme Half Ironman mesafeli triatlonlardı. Evdeki hesap çarşıya uymadı.

Dünya şampiyonasında yarışma hakkı elde ettim. Bir de çalıştırdığım bir öğrencimin de ricasını kırmayıp Lüxembourg yarışına gittim. Son olarak da IRONMAN 70.3 Gloria yarışına kayıt oldum. Yerel yarışmalar hariç, 6 yarı mesafeli Ironman tamamlamış oldum.

Benim için çok zor oldu. Günde 1 saat antrenman ile Ironman yarışları; hele ki uykusuz olunca gerçekten çok zor. Eşim, Dağhan veya Atlas ile meşgul olurken evde trainer çevirdim veya dışarıda koştum. Yüzme için evimizde bulunan 6 metrelik havuzda belime lastik bağlayıp idman yaptığım günler oldu. Gerçekten çok sıkıcı.

Oğlumuzun biraz daha büyüyüp eskisi gibi eşimle gün doğmadan bisiklet veya koşu antrenmanlarına çıkışımızı dört gözle bekliyorum.

Bu süreç eşim Göksu için daha da acılı oldu tahmin edersiniz. Bir yandan bana hangi yarışa gireyim Ironman mi yapayım, Ironman 70.3 mü deyip durdu. Ben sütü kesilir diye karşı çıktım. Hoş, günde 8 kere emzirme seansları arasında 2 saat idmana nasıl vakit ve enerji bulurdu hiç düşünemiyorum.

 

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-1

Peki, motivasyonunuz nedir? Bu öz disiplini, yarışlara konsantrasyonu nasıl sağlıyorsunuz?

Ben eski Milli ve Olimpik sporcuyum. Yani disiplini iyi bilirim. Başarıya ulaşmak için disiplinin şart olduğunu bilirim. Bu yüzden disiplin tarafı beni zorlamaz. Konsantrasyon problemim de hiç yoktur. Tecrübeden olsa gerek…

Kürek çektiğim yıllarda yarıştan bir gün önce ve yarış sabahı çekeceğim her küreği, yapacağım her atağı kafamda yaşar, içime sindirirdim. Yarışma anında “Zaten bunları yapmıştım.” diyerek küreğimi çekerdim. Dolayısı ile çalışmak, çok çalışmak benim için problem değil. Tabii ki sıkıldığım zamanlar oluyor. Çok da oldu. Çünkü benim vücudum Ironman için çok uygun değil. Çok iriyim. Hızlı değilim. Son yıllarda nispeten biraz daha inceldim ve kendi mottom sayesinde her zaman kararlı ve istikrarlı şekilde devam ettim. Şimdi soracaksınız mottonuz neydi diye. Nike reklamından çok daha önce kürek antrenörüm sayesinde edinmiştim mottomu: “I want I can.”

 

ali rıza bilal ironman

Bu zorlu yarışlara motivasyon sağlama konusunda bana en inanılmaz gelen İronKids’te yarışan çocuklar. Oğlunuz Atlas da bir Ironkid. Onu biraz sizden dinlemek istiyorum. Kaç yaşında? Spora merakı ne zaman ve nasıl başladı? Hangi yarışlara katıldı?

Atlas 8 yaşında. Şu an fizik olarak bana benzemese de, ben de 8 yaşında onun gibi hafif göbekliydim. (gülüşmeler) Atlas spora iki buçuk yaşından beri aşina. Daha iki buçuk yaşındayken bebek arabasında onu iterek Maraton koştum. 4 saat 47 dakika sürdü. Sütleri mamaları bezleri… Sanıyorum ülkemizde bebeği ile maraton koşan halen tek ebeveyn benim.

ali rıza bilal köroğlu dağına oğlu atlası sırtına alarak tırmandı

Yarı maraton koştuk birkaç tane. Sırtımda özel taşıma çantası ile 2 gün yürüyerek Köroğlu Dağı’nın (2000 m) zirvesine çıktık birlikte. Yine sırtımdayken kros kayak yaptık dağlarda. O yüzden spora çok aşina. Bisiklete binmeyi çok seviyor. Birkaç kere çocuk koşularında koştu. Ekim ayında Antalya’da yapılan Ironkids’te yarıştı. Çok da zevk aldı.

Ben onu hep “Oğlum, derece yapmak önemli değil. Önemli olan katılıp bitirip zevk almaktır.” diye motive ettim. Zira derece yapmayan bir sürü çocuğun ağlayarak bir daha spor yapmadığını biliyorum. Çocukları zorlamamak gerek. Bize diyorlar; sizin çocuklar süper sporcu olacak, acayip Ironman olacak diye. İnşallah olurlar ama ben isterlerse olurlar diyorum. Ben baba olarak birçok sporu onlara göstereyim, hangisini severlerse, becerebilirlerse yeteneği neye yetiyorsa onu yapsınlar diyorum. Bir sürü çocuk tanıyorum, ailesi sabah 5.00’te antrenmana götürüyor ama çocuk sadece anne babasını mutlu etmek için yapıyor. Daha 13 yaşına gelmeden, iyi olduğu halde, bu yüzden sporu bırakan çocuklar tanıyorum.

Ben oğlumu hep “Oğlum, derece yapmak önemli değil. Önemli olan katılıp bitirip zevk almaktır.” diye motive ettim. Zira derece yapmayan bir sürü çocuğun ağlayarak bir daha spor yapmadığını biliyorum. Çocukları zorlamamak gerek.

 

ali rıza bilal ironman

Atlas’ın günlük spor alışkanlıkları nasıl?

Şu an bir spor alışkanlığı yok. Ancak yazları yaz kamplarına yolluyoruz. Kışın okulunda yüzme ve bazen tenis kurslarına gidiyor. Bu yıl Aikido yapmaya başladı. Ama laf aramızda, Triatlona ayrı bir sevgisi de var nedense…

 

göksu bilal ironman 70.3 gloria

Ve bir de Dağhan var. O da abisi gibi sizinle birlikte yarışlara katılıyor mu?

Göksu Tugay Bilal: Henüz değil. O daha 7 aylık ama planlarımda onunla maraton koşmak var. Maraton derken 42,2km.

Ali Rıza Bilal: Dağhan, annesiyle daha 7 aylıkken Ironman finishinden geçti. Kürsü yaptı. Ama benim daha hain fikirlerim var, Göksu duymasın… (gülüşmeler) Dağhan erken doğdu ama ben onu daha 3 aylıkken havuza ve sonra denize soktum. Tabii ki abisi gibi Dağhan’la da koşacağım. Bisiklet römorkumuz hazır bile. Annesi de Dağhan’la koşacak. Ama abisiyle yapamadığım bir tecrübeyi Dağhan ile yapmak istiyorum. Belki bir Ironman 70.3 yarışını Dağhan ile tamamlayabilirim. Yani Dağhan’ı bir bota koyup 1.9 km çekerek yüzecek, bisiklette arkaya takacağım römorkta 90 km pedal çevirecek, en son bebek arabası ile yarı maraton koşacağım. İyi bir deneyim olmaz mı? Belki sizlerin aracılığı ile bu projemize destekçi bulabiliriz?

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-10

Belki bir Ironman 70.3 yarışını Dağhan ile tamamlayabilirim. Yani Dağhan’ı bir bota koyup 1.9 km çekerek yüzecek, bisiklette arkaya takacağım römorkta 90 km pedal çevirecek, en son bebek arabası ile yarı maraton koşacağım. İyi bir deneyim olmaz mı? Belki sizlerin aracılığı ile bu projemize destekçi bulabiliriz?

Göksu Hanım, toplumun bir önyargısı mı yoksa gerçekten kolay olmadığından mı bilmiyorum ama çoğu aktİvite için “çocukla bu iş zor” cümlesini duyarız. Siz son Gloria 70.3’te anakucağında oğlunuz, birincilik kutluyordunuz. Tüm anneler adına soracağım; sırrınız nedir?

Aslında bu bir sır değil. Ben her zaman challenge’ı sevdim. Birden fazla işi aynı anda yönetebilmek işimin de bir parçası. Aklıma koyduğumu yaparım ve genel olarak herhangi bir şeyi yarım bıraktığım olmamıştır. Doğum yaptığımdan beri aklımda oğlumla bir şeyler yapmak ve eski spor yaşamıma dönmek vardı. Ama üç disiplini bir arada yapacak kadar vaktim olmadığı için, en sevdiğim alan olan bisiklete yöneldim. Kuvvet ve bisiklet antrenmanlarını oğlumun uyuduğu zamanlara denk getirip onun zamanından çalmamaya özen gösterdim. Buradaki en büyük challenge uykusuzluk. Fedakarlığı uykusuz kalarak yaptım ama sonuca değdi. Oğlumla finishe girdim ve bir de bonus aldık; birinci olmuşuz. (gülümsüyor)

göksu bilal ironman gloria birincisi

 

Anne olduktan sonra kaç yarışa katıldınız?

Anne olduktan sonra ilk yarışım Gloria Ironman 70.3 oldu. İki yarışa daha niyetlendim; İstanbul Sprint triatlonu ve Çesme Grand Fondo. Ancak her ikisinde de gribe yakalandığım için yarışlara katılım sağlayamadım.

 

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-8

Ailece birlikte olduğunuz bir hafta sonunuz nasıl geçiyor? Hadi bir Pazar gününüzü anlatın bize.

Pazar günleri, bizim için uzun koşu günleri. Koşumuzu normalde sabahın erken saatlerinde yapıp bitirmeyi tercih ediyoruz. Ama Dağhan’ın hayatımız girmesiyle beraber sabah erken antrenmanları kendini saat 10 civarlarına bıraktı. Koşumuzu yapmak için çıktığımızda yardımcımız bakıyor Dağhan’a. Eve döndüğümüzde sıkı güzel bir kahvaltı sonrasında kendimizi oğlumuzla dışarı atıyoruz. Sahilde yürüyüş, arkadaşlarla Yeniköy Nero veya Sedona’da kahve keyfi ve halimiz kalırsa balık keyfi. Ardından eve dönüyoruz. Pazartesi sendromundan ötürü genelde saat 7-8 gibi en geç evimizde oluyoruz. Oğlumuzu banyo yaptırıp uyuttuktan sonra, biz de biraz TV keyfi yapıp pazartesiye hazırlanıyoruz.

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-7

Evde “Bunları asla yemiyoruz” kuralı var mı? Beslenme alışkanlıklarınız nasıl?

Evde asla yemiyouz dediğimiz şey; margarin, tereyağ. Yemekleri zeytinyağ ile yapıyoruz; onda da her ikimiz de biraz saplantılıyız. Minimal yağ tüketiyoruz. Zararı şu oluyor; dışarıda yediğimiz yemekler bizlere bazen ağır geliyor. Bunun dışında unlu mamül olarak hiçbir şey almayız veya evde kek, börek, çörek yapmayız. Sebze ve protein ağırlık besleniyoruz diyebiliriz.

Triatlon tecrübesi olmayanlar nereden başlamalı? Ironman olmak için ne yapmak lazım?

Triatlon tecrübeniz yoksa Sprint triatlon bu işe başlamak için idealdir. Hatta havayı daha rahat solumak için takım yarışları idealdir. Biri yüzer, biri bisiklete biner, diğeri koşar.

İronman olmak için her şeyden önce Ironman olmayı istemek lazım. Ironman’in yarım mesafesi olan Ironman 70.3 koşarak Ironman olunmaz. Ironman’in toplam mesafesi 226 kilometredir. Ironman 70.3 ise bunun tam yarısı; yani 113 kilometre.

Ben bu işi yapacağım dediğinizde proje olarak bakmak gerek. Aile destek olmalı. İş, aile, spor ve sosyal yaşam çok iyi organize edilmeli. Bu işi daha önce yapmış antrenörler ile çalışılmalı. Haftada en az 18-20 saat idman yapmak demek aileden, uykudan, sosyal yaşamdan feragat etmek demektir.

Hiç sprint veya olimpik mesafede yarışmadan direkt Ironman yarışlarına katılabilir miyiz?

Tabii ki katılabilirsiniz. Örnekleri var. Ancak tavsiyemiz önce triatlonu öğrendikten/yaptıktan sonra Ironman yarışını yapmak. Bu sayede hem sakatlanmaz hem neyin ne olduğunu, üçlü sporun nasıl bir şey olduğunu öğrenirsiniz.

Bu işe ne kadar zaman ayırmak gerekiyor?

Bu işe gerçekten vakit ayırmak gerekli. Bu kişinin yetenekleri ve ne kadar iyi derece yapmak istediğiyle de doğru orantılı; ama haftada 15 saatten 25 saate kadar antrenman yapılabiliyor.

Türkiye’de Ironman nerede koşuluyor? Yurtdışında düzenlenen yarışlardaki parkurlara göre avantajları-dezavantajları var mı?

Ironman markası olarak Antalya’da Ironman 70.3 ve Federasyon yarışı olan Demiradam 70.3 yarışları var. Yurt içi-yurt dışı fark etmez, hepsinin farklı parkurları var. Kimi yokuşlu, kimi düz, kimi soğuk ama temiz su parkurlu, kimi sıcak bir yerde ama pis bir gölde. Parkur sadece bana yokuşlu da geri kalan iki bin kişiye değil mi? (gülüyor) Dolayısı ile ben avantaj veya dezavantaj diye bakmıyorum. Önemli olan organizasyonun saat gibi güvenli bir şekilde işlemesidir.

Yarıştığınız parkurlardan en sevdiğiniz? Tamamlamayı hayal ettiğiniz hedef parkurunuz var mı?

Lüxembourg 70.3 sevdiğim bir parkurdur. Bunun yanında Ironman Chattanooga full mesafede sevdiğim bir yarış oldu.
Hedefim 3 yıldır kurasına katıldığım ama bir türlü çıkmayan Norseman Extreme Triatlon’da yarışmak. Bir de ilki bu yıl yapılacak, yine extreme bir yarış olan ThorXtri var. Onda yarışmayı düşünüyorum.

Beğendiğiniz, ilham aldığınız Ironman’ler var mı?

Frederik Van Lierde beğendiğim örnek bir sporcu ve aile babasıdır. Onun antrenörü eski Dünya Şampiyonu Luc Van Lierde ve Chris Mac Cormak beğendiğim şampiyonlar.

 

ironman-ailesi-ali-riza-bilal-vegoksu-bilal-6

Triatlon veya diğer sporlara ilgisi olup çocuklarını nasıl yönlendireceklerini bilmeyen aileler için önerileriniz var mı?

Çocuklarınızı sizin istediğiniz spora götürmeyin. Onların ne istediğine kulak verin. Her çocuğun spora karşı yeteneği ve sevgisi olmayabilir. Sanata ilgili olabilir mesela.

Aileler çocuklarının yeteneği olduğunu düşünüyorsa; bizler gibi spor adamları tarafından yapılan ve çocuklarda kas, motorik özellikler, çabukluk, esneklik gibi yönlerden hangi sporda başarılı olabileceğini düşündüğümüz testler yaptırabilirler.Düşündüğümüz diyorum; çünkü çocukta yetenek var ama istek yoksa nafile.