Spor-Sağlık

Huysuz Şirinler

12 Nisan 2017
uykusuz şirinler amerikada uykusuz
Paylaşım
0
Yorum
0
Uyku Danışmanı Asu Ulutürk Yavuz
Ulutürk Yavuz
[TÜM YAZILARI]
Asu 1977 doğumlu, iki çocuk annesi… Okumayı sevdi, çocukken babasından görerek; sonra matematik sevdi, dedesinden görerek… Hep mühendis olacağım dedi. T.E.D. Ankara Koleji Matematik Bölümü’nden mezu...
[DEVAMINI OKU]

Mary Sheedy Kurcinka’nın Amerika’da Uykusuz (diye çevrilebileceğini tahmin ettiğim, orijinal ismi Sleepless in America olan) bir kitabını karıştırıyorum bu aralar. Bir baba demiş ki: “İyi dinlenmiş bir çocuk ile iyi dinlenmemiş bir çocuk arasındaki fark, çocuğun ve sizin yüzünüzdeki gülümsemedir.”

Öyle anlamlı bir cümle ki bu… Bebeklerimizin iyi uyuması sadece onların gelişimlerini sağlamakla kalmıyor, hem bizim keyfimizi, tavrımızı hem de çocuklarımızın keyfini tavrını etkiliyor. Dolayısıyla, çocukların tavırları bize çok şey söylüyor olabilir.

Peki, biz çocuklarımızın tavırlarındaki farklılıkları nasıl yorumluyoruz? 2 yaş krizi, 3 yaş krizi, şımarıklık vb. tahminlerde bulunuyoruz; fakat asla ‘Çocuğum acaba eksik uyuyor olabilir mi?’ veya ‘Uyku penceresini mi kaçırdık?’ diye düşünmüyoruz. Bebeklerimiz belli bir yaşa gelinceye kadar bize yorgun olduklarını söylemeyeceklerdir; bunu beklemiyoruz elbette ama belki de içten içe bizim yaşantımıza uyum sağlamalarını bekliyoruz. Fizyolojik olarak yapamayacaklarını bile bile… Benim çocuğumun hiç uykusu gelmiyor, enerjisine enerji katılıyor, diyoruz; ama benim bebeğim sağlık için ne kadar uyumalıymış, demiyoruz.

 

uykusuz şirinler

 

Yapılan çalışmalar yeterli uykunun duyguları, davranışları kontrol etmek, dikkat süresini uzatmak için gerekli olduğunu gösteriyor. Gerçekten bu bebekler ne kadar uyumalı? Acaba böyle bir tablo işinize yarar mıydı? Gene Kurcinka’nın kitabından minik bir tabloyu biraz geliştirerek paylaşayım:

TABLO

Bebeklerimizin ve çocuklarımızın uyumaları gereken süreyi bilmek elbette önemli ama daha da önemlisi uykularının geldiğini anlamak, hissetmek… Bu tabii bebekten bebeğe, çocuktan çocuğa değişir; ama bazı davranışlar ortak. Örneğin; kulakla oynamak, gözleri ovuşturmak, saçlarla oynamak, huysuzluk yapmak, başını bir yerlere koymak vs. Bunları da anne baba olarak anlamamız kolay uyumaları için rahat bir başlangıç sağlayacaktır.

Bir de uyku saatlerini kaçırmamak önemlidir. Neden mi? Çünkü vücuttaki stres hormonu salınımı artar ve uykuya geçişi zorlaştırır. Bu yüzdendir ki bebeklerimiz, çocuklarımız uyku saatleri geciktikçe daha da hareketlenirler ve uykuya yatırılmaları güçleşir.

Toparlarsak, bebeklerimizin veya çocuklarımızın yeterli miktarda uyumaları gerekiyor. Bunu sağlamak için uyku saatlerini kaçırmamak, yani çocuklarımızı okumayı bilmemiz gerekiyor. Bu da çocuğumuzu gözlemlemekten, hareketlerinin huysuzluklarının arkasındaki sebepleri anlamaya çalışmaktan geçiyor.

Bebeklerimiz, çocuklarımız huysuzken de şirinler; fakat emin olabilirsiniz uyumuş, dinlenmiş halleri daha şirin.