Spor-Sağlık

Harika Haftaları Duydunuz Mu?

5 Nisan 2016
harika haftalar wonder weeks
Paylaşım
0
Yorum
0
Uyku Danışmanı Asu Ulutürk Yavuz
Ulutürk Yavuz
[TÜM YAZILARI]
Asu 1977 doğumlu, iki çocuk annesi… Okumayı sevdi, çocukken babasından görerek; sonra matematik sevdi, dedesinden görerek… Hep mühendis olacağım dedi. T.E.D. Ankara Koleji Matematik Bölümü’nden mezu...
[DEVAMINI OKU]

Harika haftaları (The Wonder Weeks) duydunuz mu? Ben duymamıştım bu işe girene kadar. Bir anne olarak, uyku maceramız süresince nedenini anlayamadığım çılgın dönemlerimiz bizim de oldu. Sakin kuzucuklarım bir anda huysuz, baş etmesi zor bir hal aldı. Sonra yaşamımızda hiçbir değişiklik olmamışken, bir anda tekrar eski hallerine dönüverdiler. Uyku konusundaki sertifikasyonumu tamamlarken farkettim ki birileri bu konu hakkında kitap yazmış, bu çılgın dönemlere de Harika Haftalar adını vermişler. Elbette, ebeveyn için o kadar da harika haftalar olmuyor bu süreç.

Kitabın yazarları; Dr. Hetty van de Rijt ve Dr. Frans Plooij. Diyorlar ki; bebekler bazı dönemlerde daha huysuz olur, düzenleri bozulur ve aslında geçerli de bir nedenleri vardır: Yaşadıkları olağanüstü değişimler!

Bu değişimler aslında bebeğin yeni beceriler kazandığını gösteriyor. Yazarlarımız gözlemleri neticesinde, ilk 20 ayda 10 adet sıçrama yaşandığını söylüyor ve kalın kitaplarında tek tek bu geçişlerden bahsediyor. Geçişlerde yapılması gerekenler de var ayrıca kitapta. Yapılması gerekenler ne kadar yardımcı oluyor, ondan çok da emin değilim aslında; ancak bu dönemleri yaklaşık olarak bilmek anneyi rahatlatabilir diye düşünüyorum.

Haftalar şöyle: 5, 8, 12, 19, 26, 37, 46, 55, 64 ve 75. hafta.

Bilim adamları, ilk 20 ay içinde beyinde büyük değişiklikler olduğunun altını çiziyor. Zihinsel değişimler ile birlikte gelen fiziksel olaylar ise halen inceleniyor. Her sıçrayış, bebekte bir anda gördüğümüz değişiklikler demek ve hatta bebeğin dünyayı algılama biçiminin değişimi demek. Dolayısıyla, bu da beraberinde davranışsal değişiklikler getirebiliyor. Bu da anneleri ve babaları zorluyor elbette.

Peki bu dönemleri nasıl geçirebiliriz? Elbette bol bol dokunarak, bebeğinize güvende olduğunu hissettirerek…

Tıpkı diğer alışkanlıkları gibi, uyku alışkanlıkları da bu dönemlerde değişebilir. Bir anda gece uyanmaları ve çılgınca ağlamalar ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle, bebeğinizin yanında olmak, olası diğer sebepleri gözden geçirmek (hastalık, diş vs.) ve de tutarlı bir şekilde davranmaya devam etmek, uyku alışkanlığını kaybetmesini engelleyecektir.

Merak etmeyin, bu dönemler bir anda geçiverecek ve siz farklı bir düzenle bir sonraki sıçrama dönemini bekliyor olacaksınız.

the wonder weeks