Ajanda

‘Google Project Bloks’ İle Çocuklar Kod Yazmayı Öğrenecek

2 Ağustos 2016
çocuklara kodlamanın mantığını fiziksel bloklarla öğreten google
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Teknoloji devleri, çocuk ve gençlerin kodlamaya yönelmesi için büyük çaba harcarken çocuklar için eğlenceli bir adım da Google’dan geldi. Google, yazılım mantığını oyun haline getirerek çocuklara kod yazmayı öğretmeyi hedeflediği yeni projesi Project Bloks‘u tanıttı.

 

google project bloks

 

Project Bloks, 5 yaş üstü çocuklara kodlamayı öğretmek isteyen bir proje. Kodlamanın mantığını çocuklara yazılımla değil, fiziksel blok ve nesneler üzerinden öğretmeye çalışıyor. Her biri farklı bir özelliğe sahip LEGO parçaları gibi düşünebileceğimiz parçalar, bir düzen içerisinde birbirine bağlanarak akış şeması oluşturuyor. Tıpkı kodlama sisteminde olduğu gibi. Ve çocuğun bir tuşa bastığında ne olmasını istediğine karar verebilmesini, farklı cihazlara ait sistemlerin akış şemalarını kurarak sistemleri aktif hale getirmesini sağlıyor. Yani çocuk, nesnelerle kodlamanın mantığını öğreniyor. Google, bu projesiyle çocukların oyun oynadıkça temel yetenekleri edinebilmelerini ve ardından, edindikleri bu bilgileri gerçek dünyaya yönelik uygulamalara aktarabilmelerini hedefliyor.
google çocuklara kodlamayı öğretiyor

Project Bloks adlı bu kodlama seti halen satışa sunulmuş değil ancak eğitimciler Google’ın sitesi üzerinden programa kayıt olabiliyor. Satış tarihi ise henüz belli değil.

Hem Google Creative Lab hem de Google Research and Education ekiplerinin ortak çalışmasıyla ortaya çıkarılan projeye Stanford University’den Paulo Blikstein de katkı sağlıyor.