Röportajlar

Girişimci Anneler: E2toys Kurucusu Makbule Esra Demir

30 Mart 2017
Paylaşım
0
Yorum
0
Tuğba Başyiğit Babaoğlu
dinamikanne
[TÜM YAZILARI]
Üç kere yeniden doğdum ben diyor. Ciğeri sönüp 20 gün boyunca acılı bir hastane sürecinin ardından ölüme çelme taktıktan sonra hayata bakış açısı değişiyor. Daha mutlu, anın tadını çıkaran bir Tuğba'y...
[DEVAMINI OKU]

Üreten kadınlara bayılıyorum. İlham olan ve ilham alan kadınlara da… İşte sevgili Esra kendi markasının oluşum hikayesini anlatıyor.

Kim bilir, belki de bu yazıyı okuyan başka birilerine de Esra ilham olur.

Keyifli okumalar.

 

objektifesra (sol) ve dinamikanne (sağ)

 

Seni tanıyabilir miyiz?

İsmim Makbule Esra Demir. 1981 doğumluyum. İzmirliyim. Emekli asker baba ile ev hanımı annenin kızıyım, bir abim var. Sanat Tarihi ve Arkeoloji mezunuyum ancak üniversite yıllarımda cep telefonunun hayatımıza girmesi ile GSM sektörüne merak sardım ve mezun olur olmaz Tukcell’in çağrı merkezinde işe başladım. 18 aylık tecrübenin ardından gelen bir iş teklifiyle İstanbul’a taşınıp yine çağrı merkezi sektöründe takım liderliği yapmaya başladım. 10 yıllık kariyerim boyunca Ankara ve İstanbul’da operasyon, eğitim, raporlama gibi departmanlarda yöneticilik yaptım. Bir dönem İDO’da pazarlama departmanında Sosyal Medya ve Pazarlama alanından sorumluydum. Bu dönemle birlikte de sosyal medyaya olan ilgim arttı.

2010 yılında evlendim ve 2014 yılında kızım Zeynep Ece ailemize katıldı.

Hamile olduğum dönemde, doğum sonrası kariyerimi noktalama ve kızıma kendim bakma kararı aldım.
Doğum sonrasında sosyal medyayı daha etkin kullanmaya başladım. Ece’nin gelişimine katkı sağlamak adına pek çok kitap okuyup internette araştırmalar yapmaya başladım. Montessori, duyusal oyunlar alanında bilgi sahibi olmaya başladıkça ve öğrendiklerimi uygulayıp güzel sonuçlar aldıkça paylaşma isteği duydum. Bunun için oluşturduğum sosyal medya hesabından kızımla oynadığımız oyunları paylaşmaya başladım. 2017 Aralık ayında yeni adı ‘objektifesra’ olan sosyal medya hesaplarını ve bir de blogumu açtım.

Yaklaşık 1 yıllık süreç sonunda kendi markamı yaratma hayali kurmaya başladım ve bu hayalim 2017 Şubat ayında, kendi markam olan ‘E2toys’ online alışveriş sitesi ile hayata geçti.

 

Şu anda neler yapıyorsun?

www.e2toys.com un açılmasıyla birlikte oldukça yoğun bir çalışma temposu içerisine girdim. Bir taraftan objektifesra için sosyal medya etkinliklerinde yer alıyor, bir taraftan da E2toys un tüm süreçlerini yönetiyorum. Blog yazılarına sitenin blog alanında devam ediyorum.

Markamı oluştururken amacım, kendi inandığım, kızımın oynadığı materyallerin sitede yer alması idi. Şu an çeşitli teklifler alsam da ürün çeşitliliğini bu kapsamda tutmaya çalışıyorum. Ürünlerle birlikte gönderilen, çıktı alınabilir dosyalar hazırlıyor ve oyunlara katkı sağlıyorum. Sağlığa zararlı hiçbir madde içermeyen, oyuncak değil ama oyun materyali olan, uzun ömürlü kullanımı olan ürünleri annelere ulaştırmayı hedefliyordum. Kısa sürede ünlü olan, pek çok ödül almış lisanslı Köpük Hamur bir lokomotif görevi gördü. Ve bir çıkış yakaladım bu sayede.

 

 

Sitede yer alan ürünlerin yapımında kullanılan maddeler dünya standartlarında sağlık örgütlerinin belirlediği şartlara uygun, alanlarında benzersiz, eğitim alanında yaygın ürünler. Learning Resources ve Miniland materyallerinde kullanılan plastik sağlığa zararlı hiçbir madde içermiyor. Carioca sadece boyada değil plastik kısımlarında bile gıda boyası ile renklendirilmiş. Köpük hamur sağlığa zararlı madde içermiyor, üstelik anneler için en güzel tarafı kurumuyor. (Gülümsüyor) İlk üç yıl oyun hamurlarına servet yatırdığımızı düşünürsek bu önemli bir tasarruf noktası..

Yeni marka ve ürünlerin siteye girişinde aynı hassasiyeti gösteriyorum. En büyük uğraşım kaliteli hizmet vermek ve anneler ile çocuklarını sevindirmek.

Ayrıca sitenin açıldığı ilk günden beri sosyal medya alanında da tanıtım çalışmaları yürütüyorum. Bu noktada blogger annelerin neredeyse hepsinden büyük destek gördüm. Bu benim yükümü bir miktar da olsa azalttı.

 

 

E2toys nasıl ortaya çıktı?

Aslında uzun bir süre kendi markamı yaratmak istiyordum. ObjektifEsra isminden de anlaşılacağı üzere asıl amacım fotoğrafçılık alanında çalışmaktı. Ama sonraları eşsiz bir şey bulmak ve bulduklarımı annelere ulaştırmak üzerine düşünmeye başladım. 2016 yılı Eylül ayında gerçekleşen Dijital Topuklar zirvesinde kadın girişimcilerin hikayelerinden çok etkilendim. Aynı gece ben de bir şeyler yapmalıyım düşüncesi sardı beni tekrar. Kızımla oynamak için yurt dışından getirttiğim Learning Resources markasının, muadili olmayan oyun materyallerini çok sevmiştik. Aklıma bu firma geldi. Gece 01:30 civarı firmanın infosuna bir mail attım. Yanıtlamalarına hiç ihtimal vermediğim çok saçma bir metinle… Yine de aynı gece E2toys ismini bulup sosyal medya hesaplarını açıp, domainini bile aldım. (Gülümsüyor) Uzun bir hazırlık süreci sonunda stoklarımı aldım, web sitesi hazırlanmaya başladı. Ardından çok sevdiğim markalarla da anlaşmaya başladım. Miniland, Imagnet fun, Carioca da markalarımız arasına dahil oldu. Şimdilerde ilk hedeflerimden biri olan Lego sitede yerini aldı. Bu aralar bu konuda çok heyecanlıyım.

 

Nasıl bir annesin?

Bunu Ece’ye sormak lazım. (Gülümsüyor) Ben kendi tarafımdan baktığımda, doğru bir şeyler yapıyormuşum gibi geliyor. Çalışma hayatım boyunca çok titiz çalışan, hızlı ve işkolik denecek seviyede çalışkan biri oldum. Dünyanın en zor mesleği olan anneliği de gerçekten bir iş edinip özellikle iki sene boyunca etkin şekilde çalıştığımı söyleyebilirim. Burada amacım kızımı daha zeki, daha becerikli, daha ‘bir şey’ yapmak asla değildi. Ona ben bakacaksam bu en etkin şekilde olmalıydı. Bu nedenle tüm uğraşım bu yönde oldu.

 

 

Ailemden gördüğüm ve eşimle kurduğumuz; sevgi dolu, güven veren, destekleyici aile ortamını daim kılmaya çalıştım hep. Geçen 31 aylık sürece baktığımda kızımla çok güzel vakit geçirdiğimi görüyorum. Ece çok komik, mutlu, tutarlı, uyumlu bir çocuk. Böyle olmasında katkım varsa ne mutlu bana…

 

 

Şehir merkezine mesafeli bir alanda doğanın içinde yaşıyorsun, bunun zorluklarını ya da kolaylıkları nelerdir?

Köy demekten çekinmeyelim. (Gülümsüyor) 2016 yazında içime doğmuş gibi bağ, bahçe, hobi bahçeleri bakmaya başlamıştım. Çünkü Ece dalından bir şeyler yemenin, topraktan yuvarlanmanın tadını aldı tatilde ve çok sevdi. Ben her İzmirli gibi tatilin yazlıktan ibaret olduğunu sandım baya uzun yıllar boyunca. Ödemişliyim aynı zamanda. Çocukken tarlada dalından koparıp yediğim domatesin kokusu hala burnumda. Çocukluğum Karamürsel Askeri lojmanlarında bahçeli bir evde geçti. Çok istedim Ece’nin benim gibi bir çocukluk geçirmesini. Sonra şu an oturduğumuz ev bir anda karşımıza bir fırsatla çıktı. Kısa sürede de taşındık. Üstelik Kağıthane gibi şehrin tam göbeği bir yerde oturuyorduk.

Elbette tercih meselesi ama kim istemez ki mis gibi çimen kokusunu? Yakınlarda bir ekşi sözlük yazısı okudum. Çocuklar moloz kokusu çekiyor içine diyor yazar. Bir avuç toprak iki gram yeşil olan neresi varsa oraya koşun en azından hafta sonu diyor. Doğru değil mi? Hele ki İstanbul’da nefes alacak yer kalmadı. Ben şanslıyım ki İstanbul sınırları içinde ama orman içinde bir köyde yaşıyorum. Böylece şehre hem yakın hem uzak kalabiliyorum.
Ece sitede tek çocuk. Ve tam sosyalleşmeye başladığı dönemde buraya taşındık. Bu süreci önce kendimiz sorunsuz çözmeye çalıştık. Ama zamanla çok daha içine kapanmasından endişe edip okul bakmaya başladık. Çok yakınımızda güzel bir okul bulduk şansımıza.

Burada yaşamanın onun için zorluğu olabilir bir zaman sonra. Ergenlikte belki şehirde olmak ister. O zamana kadar ne kadar dalından sebze, meyve yesek kar. (Gülüşmeler)

 

Hayalin nedir?

Ben çok hayalperest bir insanım. Ama hiçbir hayali hayal olarak bırakmadım. Bu konuda fazlasıyla azimli olabilirim hatta. Çok çalıştım, çok çabaladım, kurduğum hayallerden hiç vazgeçmedim. Zamanla bir bir gerçek oldu hepsi. İstemek başarmanın yarısı ise çalışmak da diğer yarısı.

Şu aralar kavuştuğum hayalleri elde tutmaya bakıyorum. E2toys; herkes tarafından bilinen, yarattığı algı daima olumlu olan bir marka olsun istiyorum. Ece sağlıkla ve mutlu büyüsün, ailemin birliği hiç bozulmasın istiyorum.

Bahçedeki erik ağacının vereceği erikleri hayal ettiğim de doğrudur. (Gülümsüyor)

 

Merak edenler sana nasıl ulaşabilir?

Sosyal medya hesaplarım @objektifesra ve @e2toys’tan ulaşabilir herkes. Web sitem de www.e2toys.com