Ajanda

Gevrek, Boyoz, Kukla! İzmir Uluslararası Kukla Günleri

5 Mart 2016
izmir kukla festivali 2016
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Bu sene 3 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında İzmir dünyanın en büyük kukla festivaline ev sahipliği yapacak. 10. Uluslararası Kukla Günleri, 32 ülkeden 58 kukla tiyatrosu topluluğuyla tüm İzmir’i kocaman bir sahneye dönüştürecek. Birçok ilke de imza atılacak bu büyük festival kapsamında 45 mekânda 64 gösteriyi 275 kez tekrarlayacak olan kukla tiyatrosu grupları İzmir’i görkemli bir renk cümbüşüne çevirecek.

Festivalin bu seneki sloganı ise “Gevrek, Boyoz ve Kukla” 10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 2016 yılı içerisinde düzenlenecekler arasında dünyanın en büyük kukla festivali olma özelliğini taşıyor.

Kukla sanatını her yönüyle bir bütün olarak ele almayı amaçlayan festival, sergiler, atölye çalışmaları ve daha birçok etkinlikle İzmirlilerin karşısına çıkıyor. Festival kapsamında her yaştan izleyiciye uygun, İzmir’in birçok ilçesinde etkinlikler düzenlenecek.

2. Kipa AVM Kukla Şenliği  

kipa kukla şenliği

10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nin bu özel yılında, katlanarak artan ve tüm şehre yayılan kukla coşkusu 2. Kipa AVM Kukla Şenliği ile daha da artıyor.  Dünyanın dört bir yanından gelen ünlü kukla gruplarının katılımıyla düzenlenen 2. Kipa AVM Kukla Şenliği hafta sonlarınıza renk katacak. Cumartesi ve Pazar günleri gün boyunca Çiğli ve Balçova Kipa’da düzenlenecek şenlikte yer alan birbirinden güzel kukla gösterileri ve çocuklar için atölye çalışmaları küçük – büyük herkes için tam bir eğlence atmosferi yaratacak.

2. Kipa AVM Kukla Şenliği programına buradan ulaşabilirsiniz.

Kuklanın Çağdaş Gösteri Sanatlarındaki Rolü Sempozyumu

Bu seneki festivalin önemli etkinliklerinden biri de iki gün sürecek uluslararası Kuklanın Çağdaş Gösteri Sanatlarındaki Rolü sempozyumu. Konak Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen sempozyumda, kukla ve çağdaş gösteri sanatları arasındaki ilişki konusu konuşulacak. Festival kapsamında düzenlen, yurtdışından 10, Türkiye’den 5 akademisyenin konuk olacağı söyleşi ve konferanslarda, çağdaş kukla sanatında önemli yer edinmiş ülkelerin hangi yöntemleri izledikleri araştırılırken, çocuk ve gençlik tiyatrosu ile gölge oyunu, Karagöz ve Hacivat da incelenecek.

Konuşmacıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

• İsrail’de Çağdaş Kukla Sanatı

morris mcgee hastalanırsa

Çağdaş İsrail kukla sanatını Train Theatre ve Kudüs’teki The School of Visual Theatre’ın eş kurucularından olan Hadas Ophrat anlatıyor. Kültür Bakanlığı ödülüne sahip sayısız kitap ve makaleleri bulunan sanatçı, İsrail’de disiplinler arası sanatın da öncü isimlerden biri. Performans sanatı, kentsel sanat ve güncel kuklacılık üzerine uzman olan Hadas Ophrat, “İsrail’de Çağdaş Kukla Sanatı” başlıklı konferansında İsrail’de 70’lerin sonu ve 80’lerin başında kukla sanatının yeniden gün yüzüne çıkması sırasında disiplinler arasında bu sanatın nasıl kullanıldığına ilişkin bilgiler sunuyor. Birçok kukla sanatçısının, hikâyeci, dansçı ve hatta performans sanatçısının kendi kişisel tarzlarını yaratmaya çalışırken kullandıkları tiyatral ifadelerini ve deneyimlerini paylaşıyor.

10 Mart 2016 17.00 (İzmir Sanat Oditoryum )

 

• Günümüzde Slovenya Kuklacılığı

Konuşmacılar: Jelena Sitar ve Mojca Redjko

günümüzde slovenya kuklacılıı konferansı

Sloven kukla sanatı ile ilgili bilgileri Jelena Sitar ve Mojca Redjko bizlerle paylaşıyor. Sanatçılar, Sloven kukla sanatının tarihsel gelişimine dair kısa bir tanıtım yaptıktan sonra Maribor’da gerçekleşen son Sloven Kuklacılığı Bienali’nin sonuçlarını aktaracaklar. Uluslararası bağlantılara ve kuklacılığın kültürel ve sosyal çevrelerdeki etkileri gibi ilgi çekici konulara da değinecekler.

07 Mart 2016 17.00 (İzmir Sanat Oditoryum)

 

• Gölge Oyunu, Karagöz, Hacivat ve Ezoterizm

Dr. Eser Coşkun

Gölge oyunu ve Ezoterizm başlıklı konferansı araştırmacı ve yazar Dr. Eser Coşkun, gölge oyunun tarihçesi, geliştiği coğrafyalar, ülkemize gelişi, Karagöz ve Hacivat şekline dönüşmesi, Karagöz’ün tarihçesi, niteliği, karakterleri, meslek loncaları ve ezoterizm sıralamasıyla sunuyor.

karagöz hacivat kukla şenliği

Kimi bilgilerin, sadece belli eğitimlerden geçerek o bilgileri almaya hak kazanan, hatta o bilgilere layık olan kişilere açıklanması anlamına gelen ezoterizmin gölge oyunu ve özellikle Karagöz ile bağlantısını kuracak olan Dr. Eser Coşkun bu konferansı ile Karagöz – Hacivat geleneğini hakkında bilmediğimiz pek çok bilgiyi bizlerle paylaşıyor.

16 Mart 2016 17.00 (İzmir Sanat Oditoryum)

 

8. Forum Bornova Kukla Oyunu Yarışması

8. forum bornova kukla oyunu yarışması

Forum Bornova Kukla Oyunu Yarışması’nın sekizincisi 10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında 12 – 13 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yıl katılımcı 24 okul Grimm Kardeşler’ in “Fareli Köyün Kavalcısı” masalının özgün bir yorumunu sahneleyecek. Katılımcılar, masal konusu ve ana karakterler sabit olmak üzere, senaryosunu ve diyaloglarını istedikleri mekân ve zamanda yazabilecekleri bu yeni oyunla, kukla oynatım ve sahne tasarımı üzerine yoğunlaşmanın yanı sıra diyalog ve karakter tasarımı gibi yeni yaratı alanları üstünde çalışacaklar.

Sergiler 

bir kukla fotoğrafları sergisi

“Fotografçı Gözüyle Kukla” sergisinde, Sinan Gençtuğ’un fotoğraflarıyla geçtiğimiz yılın kukla günlerine dönerken, gelenekselleşen “İlk Adımlar 3”  sergisinde Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin yarattığı kuklalarla tanışacağız.  Bir diğer serginin adı ise, “Öykümü Kuklamla Anlatıyorum”.  Geçtiğimiz yıl Suriyeli çocuklarla gerçekleştirilen proje, bu sene bir sergi ile yaşamaya devam edecek.

Atölye çalışmaları

10. Uluslararası Kukla Günleri

Festival bu sene de birçok atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak. Profesyonel sanatçılar için “Gölgeleri Canlandırmak”, “Oyuncak Tiyatrosu”, “Palyaço ve Fiziksel Tiyatro Atölyesi”, “Sinemada Jim Henson Tarzı Muppet Kuklaların Kullanımı” atölyeleri düzenlenirken; çocuklar için “Çorap Kukla Atölyesi” ve “Ahşap Kukla Atölyesi” gibi çalışmalarla ustalar katılımcılara kukla sanatının mutfağını ve inceliklerini gösterecek. Ayrıca “Karagöz ve Hacivat Tasvirleri Yapım Atölyesi”nde tasvir ustası Suat Veral, çocukları Türk gölge oyununun kahramanları Hacivat ve Karagöz’ün dünyasına konuk edecek.

Atölye programına buradan ulaşabilirsiniz.

Film

Dünyanın ilk kukla filmi olan, ünlü Çek yönetmen Jiri Trnka’nın 1958 yılı yapımı “Bir Yaz Gecesi Rüyası” isimli filmi festivalin sürprizlerinden.

bir yaz gecesi2 bir yaz gecesi3

William Shakespeare’in ünlü şiirsel komedisinden uyarlanan bu filmde üç dünya bir araya geliyor: Atinalı üç çiftin asil hayatları, bir amatör tiyatrocunun popüler dünyası,  elf ve nemf gibi büyülü yaratıkların mutlu bir peri masalı… Animasyon filmlerinin efsanevi yönetmeni Jiří Trnka’nın en başarılı eseri olduğu düşünülen film, dünya animasyon tarihinde de bir kilometre taşı olarak görülüyor.

5 Mart 2016 19.30 (İzmir Mimarlık Merkezi)

(Bu filmin gösterimi Orta Avrupa Film Festivali ile ortak programdır.)

What does Red do on Thursday

Alaaddin

Come Un Peppin

Dirty Wings

Endless Dreams

Extravaganza

Georges Méliés’ Last Trick Iberia

Mahmut Hazım Kısakürek

The Fisherman and the Seal

The House

The Universe From the Magic Lantern

Tiyatro Büyü

Son olarak, bu güzel festival için sözü İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer‘e bırakalım:

“İzmirli olmak başkalarının simit dediğine gevrek demektir. İzmirli olmak boyozun ne lezzetli bir sabah kahvaltısı olduğunu bilmektir. İzmirli olmak kimi zaman başkalarının hayal bile edemediği şeyleri başarmaktır. Bunu da başardı İzmir; kukla sanatının dünyadaki başkentlerinden biri oldu. Bu yıl düzenlenecek tüm kukla festivalleri arasında dünyanın en büyüğü bizimki olacak. Festival programımızı ve 100.000 seyirci hedefimizi açıkladığımızdan beri kuklayla ilgili herkes bunu konuşuyor dünyanın her yanında. İşte bunu başarmaktır İzmirli olmak. Bu yüzden, bu yıl sloganımız “Gevrek, Boyoz ve Kukla”.

Yıllardır hep, bahar kuklalarla geliyor İzmir’e. Bu yıl da öyle olacak, yine kuklalar müjdeleyecek baharı. Yine dünyanın her yanından yüzlerce kukla gelecek şehrimize ve biz onlarla gevreğimizi ve boyozumuzu paylaşacağız. Tabii, kuklaları görmek isteyen pek çok konuğu da ağırlayacağız şehrimizde. İzmir’de baharın gelişini kuklalarla kutladığımızı onlar da görecek ve sevincimize ortak olacaklar. Büyük bir şenlik olacak yine. Kutlu olsun herkese!

Mutlu festivaller olsun!