Röportajlar

Fit 21: Ece Vahapoğlu ile 21 Günde Sağlıklı Zayıflama Kampı

15 Mart 2017
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Bizlere örnek olan sağlıklı yaşam tarzı, fit olmanın kurallarını yazdığı “60 Günde İdeal Vücut” ve mutfaklarımızı sağlıklı bir yaşam tarzına daha uygun hale getirmemize yardımcı olan “60 Günde İdeal Mutfak” gibi kitaplarıyla tanıdığımız sunucu ve yazar Ece Vahapoğlu, yepyeni bir spor projesiyle kadınları forma sokacak: Fit 21 Sağlıklı Zayıflama Kampı

Wellness konseptini bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve sertifikalı wellness antrenörü olan Ece Vahapoğlu, profesyonel bir ekip eşliğinde sağlıklı zayıflamak ve forma girmek isteyenleri 21 günlük bu kampta hedeflerine ulaştıracak.

Kendisine hem bu programın detaylarını hem de ilham verici yaşam tarzıyla ilgili merak ettiklerimizi sorduk. İşte Fit 21 Sağlıklı Zayıflama Programı ve anne babalar için sağlıklı yaşam önerileriyle Ece Vahapoğlu röportajı…

Keyifli okumalar.

 

 

Fit 21 kampına katılanlar için süreç nasıl ilerleyecek?

Fit21 kampımızda, katılımcılarla beraber sağlıklı yaşam alışkanlığı kazandırmaya yönelik 21 günlük bir program gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı zayıflama, fitleşme ve arınmayı kapsayan 21 günlük kamp sürecinde katılımcılar eski ve yanlış alışkanlıklarından sıyrılarak nasıl doğru beslenilir ve bu sağlıklı beslenme süreci spor ile koordineli bir şekilde nasıl devam ettirilir bunun cevabını buluyorlar. Oldukça sistematik ve düzenli bir kontrol sürecinden söz etmemiz bu anlamda mümkün. Katılımcılarımızın ilk gün ölçümleri yapılıyor; kiloları ve yağ oranları belirleniyor. Her hafta ölçümlerimiz devam ediyor ve kampımız boyunca katılımcılarımızda vücutlarındaki değişimi somut bir şekilde görebiliyorlar. Ev ve iş yaşantıları sürerken katılımcılar, 21 günde alışkanlıklarını değiştirerek sağlıklı yaşamaya, spor yapmaya ve doğru beslenmeye başlıyor; daha sağlıklı, ince ve fit hissediyor. Ayrıca haftada üç kez katılımcılarımızın uygun oldukları ortak bir saat belirleyerek Bebek sahilinde yürüyüş yapıyoruz.

Fit21 Kampı’nda amaçlanan yağdan kaliteli kalıcı kilo verebilmek. Sağlıklı yemek paketlerimizi diyetisyenimiz Zülal Yalçın kontrolünde gerçekleştiriyoruz. 21 gün yani 3 hafta boyunca her gün, yemeklerimiz EatProDiet tarafından müşterilerimizin kapılarına 3 ana ve 2 ara olmak üzere 5 öğün teslim ediliyor. Kısacası katılımcılarımız, yeni bir yaşam alışkanlığı kazanarak kampımızı tamamlıyorlar ve hem zayıflama, hem sıkılaşmanın bir arada olduğu kampımızda fiziksel, zihinsel ve ruhsal arınmayı sağlıyorlar. Daha önce kamplarıma katılanlar 21 günde ortalama 5 kg yağdan verdiler. Ciltleri ışıldadı, vücutları sıkılaştı, fark edilir şekilde adeta gençleştiler.

 

Ne zaman başlıyor?

Kayıtlarımızda son haftaya girmiş bulunuyoruz. Fit21 kampımız 20 Mart’ta başlıyor.

 

Kimler katılabilir?

Kampımıza daha fit bir vücuda, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşama sahip olmak isteyen herkes katılabilir. Fakat şunu da belirtelim, kampımız İstanbul’da olduğu için haliyle katılımcılarımız da İstanbul’dan katılabiliyor. Her şey aslında yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek istememiz ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ilk adımımızı atmamızla başlıyor. Bu yüzden Fit21 kampımız da bu alışkanlığı kazandırmak için gerçekten çok önemli bir fırsat. Her bir katılımcımızın 3 haftalık süreçten edindikleri deneyimle farklı bir bakış açısı yakalayacaklarına inanıyorum.

 

Bu kampın 21 gün olmasının özel bir nedeni var mı?

Kampın 21 gün olmasının nedeni aslında, 21 gün felsefesinden geliyor. Bilimsel araştırmaların sonuçları, insan zihninin bir davranışı alışkanlığa dönüştürmek için yalnızca 21 güne ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bir davranışı 21 gün süre ile devam ettirmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlıyor. 21 gün boyunca istikrarlı bir şekilde belirli bir davranışı uyguladığınızda artık bu sizin yaşamınızın bir parçası haline geliyor. Tıpkı sağlıklı yaşamak gibi…

Hangi alışkanlıklarınızdan kurtulmak istiyorsunuz ya da neleri sağlıklı bir yaşam için kendinize alışkanlık edinmek istiyorsunuz? 21 gün felsefesi, beynimizi yeniden komutlamak, korkularımızdan sıyrılmak ve yaşamımıza değer katacak yenilikler kazanmak için gereken süreyi temsil ediyor. Kampımızın esas noktasını da bu süreçteki kazanımlar oluşturuyor. Bu yüzden 21 günde yeni bir ‘sen’ yaratabilirsin diyoruz.

 

Bu 21 günün sonunda kampa katılanların yaşamlarında ne gibi değişimler olacak?

Öncelikle şuna inanıyorum ki, irade ve disiplinlerine sahip çıkmanın verdiği o muazzam başarı duygusunu tadacaklar. Ve 21 gün sonrasında artık sağlıklı yaşamayı bir yaşam rutini olarak benimseyecekler. Spor ve egzersizlerine devam ederek, sağlık beslenmeyi tam anlamıyla hayatlarına geçirerek vücutlarının fit görünümlerini koruyabilecekler. Ve tüm bunları gerçekten bilinçli bir şekilde yapabilecekler.

 

 

Peki, sizin Fit 21 kampından bağımsız olarak, günlük nasıl bir egzersiz programınız var? Hangi sporları yapıyorsunuz?

Haftanın altı günü, günde ortalama bir saat, spor yapıyorum. Saatlerce uzun uzun, kasları gereksiz yere yoran, spor yapmaya gerek yok. Her gün farklı spor yaparak çeşitlendiriyorum. Her gün farklı kas gruplarına ve güçlendirme, esnetme gibi farklı dinamiklere yönelik sporlar yapıyorum. Haftada bir veya iki gün açık havada koşarım. Yine haftada iki gün yoga ve pilates yaparım. Diğer günleri de fonksiyonel fitnesse ayırırım. Yazın keyif için yüzerim. Yani, farklı spor dallarını kombinleyerek egzersiz yaparım. Açık havada koşarım, spor salonunda fitness yaparım, yoga yaparım. Koşan kişilere kesinlikle yoga ve pilates gibi kas esnetici sporları öneririm. Yani haftada bir gün dinlenme günüm.

 

Sağlıklı yaşam adına çok fazla projede yer aldınız, ilklere imza attınız. Yeni projeleriniz var mı?

21 gün felsefem ve kampımdan yola çıkarak oluşturduğum yeni çıkacak spor giyim markam Fit21 ile de spor etkinliklerim artacak. Markalarla iş birliklerim var. Web sitem ve bloğum ecevahapoglu.com çok aktifleşecek. Seyahati sporla birleştireceğim deneyimsel geziler planlayacağım. Yurtiçi ve yurtdışında koşu ve trekking gezileri düzenleyeceğim. Uluslar arası bir yarışta da Türkiye’yi temsil edeceğim.

 

Minion Mag okuyucularımız yeni nesil anne babalar. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı ve bütün olmak, formda kalmak isteyen anne babalara neler önerirsiniz?

Anne ve baba sağlıklı yaşamı benimsemiş, spor alışkanlığı edinmiş yetişkinler ise bu hayat tarzını çocuklarına geçirmeleri çok daha kolay olur. Örnek teşkil etmek adına hem çocukları hem kendileri için spor yapmalı ve sağlıklı beslenmelerini öneririm.

Anne babalar için önerilerim;

İdeal fit bir beden ve zihin için sağlıklı beslenme, düzenli spor, bol su içmek, meditasyon yapmak hepsi bütünsel bir harmanda yaşam tarzı olmalı. Fit bir vücut bir günde yaratılmaz. İstikrar ve alışkanlık gerektirir. Fit bir beden için yüzde 70 beslenme, yüzde 30 spor orantısı etkilidir.

• Mevsiminde taze sebze ve meyve tüketmeyi tercih edin.
• Protein değeri çok yüksek olan ve gluten içermeyen, bitkisel proteinleri yani kinoa, karabuğday ile yabani pirinci tercih edin.
• Sabahları limonlu su içerseniz bağırsaklarınız çalışır. Gün içinde de bol su için.
• Kan şekerini dengeleyen baklagiller, yulaf ezmesi, balık, sebze, fındık, ceviz gibi besinlerle iştah kontrolünü sağla.
• Akşam saatlerinde karbonhidrat ve meyve yemeyin. Meyveyi gündüz ara öğünlerde tercih edin.

Bir de çok fazla doğru sanılan yanlışlar var. Mesela, akşam saatlerinde TV karşısında meyve yemek gibi… Meyve güneş battıktan sonra yenirse tıpkı şeker yemişçesine pankreasınızın insülin salgılamasına, zor sindirime ve bedeninizde yağ olarak depolanmaya sebep olur.

Ayrıca genelde çok hızlı yemek yeniyor. Adeta yutuluyor. Halbuki doğrusu; yavaş yavaş yemek, uzun uzun çiğnemektir. Yemeğin tadını almak, sindirimi yapan midemize ağızdan başlayarak yardımcı olmaktır.