Can Dostum

Evcil Hayvan Sahibi Otizmli Çocuklar İletişime Daha Açık

6 Nisan 2017
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Evcil hayvanların, sosyal yaşantımızda önemli bir yeri olduğu gibi çocukların gelişimi için de doğru ilişki kurulduğu takdirde empati yeteneğinden ahlaki değerlerinin gelişimine kadar pek çok olumlu etkisi bulunmakta.

Missouri Üniversitesi’nden araştırmacılar bu duruma daha geniş bir yelpazeden bakarak; evcil köpeklerin otizmli çocukların sosyal yetilerini geliştirici bir etkisinin olup olmadığı üzerine yoğunlaştılar ve herhangi bir tür evcil hayvanın bulunduğu evlerdeki otizmli çocukların daha güçlü sosyal yetilere sahip olduğunu ortaya koydular.

Araştırmada, evcil köpeği olan otizmli çocukların sosyal yetileri evcil köpeği olmayan otizmli çocuklarınkiyle karşılaştırıldığında, evcil köpeği olan otizmli çocukların çok daha kaliteli sosyal yetilere sahip olduğu gözlemlendi. Daha da önemlisi, elde edilen veriler; evinde herhangi bir tür evcil hayvanı olan otizmli çocukların kendilerini ifade etme, sorular sorma ya da diğer insanların sorularına cevap verme davranışlarına çok daha açık olduklarını ortaya koyuyor. Araştırma, bu tür sosyal davranışları göstermenin otizmli çocuklar için zor olduğunu ancak evcil bir hayvanla aynı ortamı paylaşan çocukların kendine güveninin oldukça üst seviyelerde olduğunu söylüyor.

Sosyal bir ortamda ya da bir sınıfta evcil hayvanlar varsa, çocuklar daha konuşkan ve birbirlerine karşı daha iletişime açık halde oluyorlar. Örneğin, engelli çocuklar evcil köpeklerini dışarı çıkardıklarında, diğer çocuklar durur ve onunla iletişim kurmaya çalışırlar.

Otizmli çocuklar diğerleriyle iletişim kurmak için her zaman açık değildir, fakat eğer evde çocuğun bağlılık duyduğu bir evcil hayvan varsa, yanına gelen kişi evcil hayvan hakkında sorular sormaya başlar, böylelikle çocuk cevap vermeye daha açık bir hale gelir.

Araştırmada, eğer aile uzun süredir bir evcil köpeğe sahipse çocukların sosyal yetilerinin daha yüksek seviyeye çıktığı gözlemlendi. Gözlemlerle tutarlı bir biçimde, çocuklara sorulduğunda, küçük köpeklerle daha güçlü bir bağlılık ilişkisi geliştirdikleri cevabı alındı. Otizmli çocukların küçük köpeklerle daha güçlü ilişkiler geliştirdikleri bulgusunun yanı sıra, ebeveynler; çocukların tavşan veya kedi gibi diğer evcil hayvanlarla daha güçlü bağlılık ilişkileri geliştirdiklerini söylüyor. Bu da bizi diğer evcil hayvanların da otizmli çocukların sosyal yetilerini geliştirmede önemli katkılar sunduğu sonucuna götürüyor.

Sekiz ila on sekiz yaş aralığındaki otizmli çocukların bulunduğu çalışma, yetmiş ailede yapıldı. Katılımcı ailelerin hemen hemen %70’i köpek sahibi ve yaklaşık olarak yarısı da bir kedi sahibi. Diğer katılımcı aileler ise balık, çiftlik hayvanları, kemirgen hayvanlar, fareler, sürüngenler, bir kuş ve hatta bir örümcek besleyen ailelerden oluşuyor.

Köpekler, otizmli bazı çocuklar için iyi bir katalizör olabilirken, bütün çocuklar için en iyi seçenek olmayabilir. Otizmli çocuklar oldukça eşsiz çocuklardır, bu yüzden diğer hayvan türleri de köpekler kadar faydalı olabilir.

Kaynak: Bilimfili

Makale Referansı: Gretchen K. Carlisle. The Social Skills and Attachment to Dogs of Children with Autism Spectrum Disorder. Journal of Autism and Developmental Disorders, 2014; DOI: 10.1007/s10803-014-2267-7