Gurme

EatProDiet’ten Sağlıklı Tarifler: Matcha’lı Şekersiz Sıcak Çikolata

2 Ocak 2017
matchalı şekersiz sıcak çikolata
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Siz bir yaz insanı mısınız yoksa kış insanı mı? Kış atmosferinde huzuru mu, yaz güneşinde eğlenceyi mi tercih edersiniz?

Önümüzdeki birkaç ay daha kışı yaşayacağımıza göre, soğuk havalara hem sağlıklı hem de romantik bir lezzet katmaya ne dersiniz?

Battaniyenin altında belki sevgilimiz, belki eşimiz, belki de çocuklarımızla birlikte ailece izlediğimiz keyifli bir filme eşlik eden güzel bir sıcak içecek mesela… Ya da pencerenin önünde lapa lapa yağan karı izlerken, kitap okurken veya çalışırken içtiğimiz lezzetli sıcacık bir içecek, ânı fotoğraflama isteği uyandırmıyor mu?

Sporcuların ve sağlıklı yaşam tutkunlarının buluşma adresi EatProDiet, Minion Mag okurları için sağlıklı ve lif değeri yüksek bir sıcak içecek tarifi hazırladı.

 

 

Kilo alımının artabildiği kış aylarında, fit kalmak isteyen ve içeceklerinin besin değerine dikkat eden anne babaların hoşuna gideceğini düşündüğümüz bu içeceğin başrolünde “Matcha” var.

Peki, son dönemde adından sıkça söz edilen ‘Matcha’nın sırrı nedir?

Matcha (Maccha), maça çayı diye de okuyabileceğimiz, bir çeşit toz haline getirilmiş yeşil çay. Ancak çay yaprakları toplanmadan önce on beş gün gölgede bırakılıyor. Bunun sebebi, bitkinin daha fazla klorofil salgılamasını sağlamak. Klorofil, çaya parlak yeşil rengini verirken, hem kuvvetli bir tada sahip olmasını hem de yüksek oranda antioksidan içermesini sağlıyor.

MALZEMELER:

30 gr (1/4 fincan) ham kakao ve keçiboynuzu tozu karışımı

2 kepçe (2g) Matcha tozu

8 ila 10 oz süt (badem sütü tercih edebilirsiniz)

5 gr Stevia

HAZIRLANIŞI:

• Kakao, keçiboynuzu tozu ve sütü tencerede karıştırınız. Kaymak haline gelmemesi için sürekli aynı yönde tahta kaşık ile döndürünüz.

• Isındığında Stevia’yı ekleyip 3 dakika daha karıştırmaya devam ediniz.

• En son Matcha tozunu ekleyerek birkaç dakika daha döndürünüz. Matcha tozu içine homojenik karıştığında ateşten çekiniz. Matcha’nın uzun süre ısınması, içindeki etki değerlerini öldürür. O nedenle fazla ısıtmayınız.

 

Keyifli içimler!