Röportajlar

Dünya Benim Evim: Hazal ve Babası

18 Haziran 2017
minion mag röportaj serisi dünya benim evim hazal ve babası
Paylaşım
0
Yorum
0
Tuğba Başyiğit Babaoğlu
dinamikanne
[TÜM YAZILARI]
Üç kere yeniden doğdum ben diyor. Ciğeri sönüp 20 gün boyunca acılı bir hastane sürecinin ardından ölüme çelme taktıktan sonra hayata bakış açısı değişiyor. Daha mutlu, anın tadını çıkaran bir Tuğba'y...
[DEVAMINI OKU]

Sevgili İlhan ile instagram’dan tanışıyoruz.

Kızıyla yaşadıklarını paylaşan, kalemi çok keyifli biri kendisi.
Farklı ülkeler arasında mekik dokuyan, keyifle yaşayan biri.
Keyif alacağınız bir sohbet sizi bekliyor.

 

Seni tanıyabilir miyiz?

Ömrünü akademik eğitimi için şehir-ülke fark etmeksizin okullara adamış, yeni yerler görmeyi seven fakat özgüven patlamalarından dolayı sonu genellikle karakol veya sokaklarda biten, sıkı bir Beşiktaş aşığı, çok iyi kitap ve dergi okuyucusu, inatla -iyi olmasa da- mizahi yönünün olduğunu iddia eden, yemek yemeyi çok seven, eşine tutkulu ve evinde güzel bir fidanı olan bir babayım.

Uykucu olmadığımı iddia etsem de bazı çevrelerce uykucu olduğum söylenmekte; fakat siz bana inanın. Çok heyecanlıyımdır. Her zaman tüm tekliflere açığımdır ve organizasyon yapmayı, arkadaşlarla vakit geçirmeyi çok severim. Bir sabah beni Hollanda’da ve akşamına Rusya’da görebilirsiniz. Sebebi, inanın, ben değilim; tek suçlu arkadaşlarım. (Gülüyor)

 

minion mag röportajları hazal ve babası

Eşinle nasıl tanıştınız?

Eşim Hollanda’ya göç etmiş bir ailede yetişmiş. Kendisi eskiden Hollandalı olan, şimdinin en sıkı Türk’ü olmayı becermiş, disiplin abidesi, gönlümün sahibi bir hanımdır.

Kendisi ile İngiltere’de tanıştık, benim öğrencilik zamanımda çalıştığım grup şirketin insan kaynakları eğitmeni olarak görev alıyordu. Ayda iki defa eğitim vermeye İngiltere’ye geliyordu. Aslında onu tavlamak için zamanım çok dar olmasına rağmen kısa zamanda hayatımın en başarılı işini çıkardığımı düşünüyorum. İlk seferler pek havalıydı, Türk olmasına rağmen işi gereği Türkçe konuşmayı reddeden bir disiplin abidesiydi.

 

Türkiye’de yaşama kararını nasıl aldınız?

Ben İstanbul aşığı, gezgin bir insanım. Farklı ülkelerde kısa veya uzun süre yaşama fırsatım oldu. İstanbul’un her zaman iyi yaşam standartlarında yaşanabilecek en güzel şehirlerden biri olduğuna inanıyorum. Bu yüzden de Aslı’yı İstanbul’da yaşamaya ikna etmem çok güç olmadı.

 

Paylaşmayı, zamanı doğru kullanmayı öğrenmemi, kötü alışkanlıklarımdan arınmamı sağlayan, üzerimdeki tembelliği atmamı ve annemin, babamın bana karşı hissettikleri sevgiyi anlayabilme fırsatı veren kişidir benim için Hazal.

Kızınız Hazal ne zaman, nasıl dünyaya geldi?

2013 Aralık ayının karlı bir gününde, İstanbul’da dünyaya geldi. Kış mevsimi ve kar yağışlı bir günde doğmasına rağmen tüm gün güneş hastanemizin camına vurmayı ihmal etmedi. Bu yüzdendir, Hazal’ı hep “kış güneşim” diye severim.

Doğumu çok zor oldu, ancak demiştim eşim inatçı ve disiplinlidir diye. Yaklaşık on üç saatlik sancıdan sonra Hazal’ı dünyaya gelmeye ikna edebildik.

 

minion mag röportaj hazal ve babası

Bize biraz Hazal’dan bahsedebilir misin?

Paylaşmayı, zamanı doğru kullanmayı öğrenmemi, kötü alışkanlıklarımdan arınmamı sağlayan, üzerimdeki tembelliği atmamı ve annemin, babamın bana karşı hissettikleri sevgiyi anlayabilme fırsatı veren kişidir benim için Hazal.

Biz eşimle çocuk yapmayı hiç planlamadık; çünkü çocuk sahibi olmak ilk amacımızdı. Öyle ki; Hazal 3 yaşında, evliliğimiz 4 yaşında. (Gülümsüyor)

Benim gibi komiktir Hazal. (Gülüşmeler) Sıcak kanlıdır, kısa sürede ortama uyum sağlayıp hemen içinde bulunduğu grubu yönetmeye başlar. Henüz 3 yaşında olmasına rağmen annesi gibi disiplinli ve beceriklidir.

 

Hazal ve eşin için iki ülke arasında sürekli gidip gelmek nasıl bir duygu?

Ben seyahat etmeyi seviyorum. Her Hollanda’ya gidişimiz benim için planlanması gereken bir küçük Avrupa turu kıvamındadır. Son zamanlarda Hazal’la birlikte yapıyoruz bu küçük turları. Eşimi İstanbul’da yaşamaya ikna ederken verdiğim en büyük ve tek vaat yılda iki kez Hollanda ziyaretimizin olacağıydı.

 

Biraz da kendinden bahsedebilir misin? Ne iş yapıyorsun?

Tüm akademik eğitimimin İktisat ilmi üzerine olmasına rağmen, kendimi daha iyi ifade edebildiğimi ve enerjimi doğru şekilde işime verebildiğimi düşündüğüm için kıymetli bir grup şirketinde İletişim Direktörüyüm.

Yabancı dil öğrenmeye her zaman eğilimim ve ilgim olduğu için birkaç tane dil konuşabildiğimi düşünüyorum. İkna kabiliyetimin iyi olduğunu düşündükleri için de ayda iki üç defa 60-70 kişilik gruplara satış ve pazarlama eğitimleri veriyorum hobi olarak.

 

minion mag röportaj serisi dünya benim evim hazal ve babası

Hazal’ın büyüdüğünde tüm gelişimini görebileceği bir kaynağın olması fikri kulağa çok hoş geliyor. Benim çocukluğuma dair sadece tek bir fotoğrafım var. Yıllarca kendini çocukken sarışın olduğuna inandırmış biri olarak, Hazal’a böyle bir fırsat vermem gerektiğini düşündüm.

Sosyal medya ile tanışman ne zaman oldu? Hazal ve Babası nasıl doğdu?

İyi bir sosyal medya takipçisi olmama rağmen iş yoğunluğumdan dolayı hiçbir zaman iyi bir kullanıcı olamadım. İlk başta bahsettim sizlere, arkadaşlarımla çok fazla zaman geçirir, heyecanlara atılırız. Yakın bir aile dostumuz, sektörün ilk blogger annelerinden olup sektörde bir baba eksikliği olduğundan bahsetmişti. Fikre sıcak bakmasam da fazla zaman almadığını ve eğlenceli olabileceğini söyleyerek beni ikna etmesi sadece beş dakikasını aldı. (Gülüyor)

Hazal büyüdüğünde tüm gelişimini görebileceği bir kaynağın olması müthiş bir fırsat ve kulağa çok hoş geliyor. Benim çocukluğuma dair sadece tek bir fotoğrafım var. Yıllarca kendimi sarışın bir çocuk olduğuma inandırmış biri olarak, Hazal’a böyle bir fırsatı vermem gerektiğini düşündüm.

 

Baba kız neler yapıyorsunuz?

Hazal sinemada film izlemeyi çok seviyor, çok sık sinemaya gidiyoruz. Müzikallere gitmeye çalışıyoruz. Birlikte pasta yapıyor, kartonlardan ev inşa ediyoruz. Bazen koca bir ülkede annemiz olmadan üç gün gezebiliyor, bazen de kırk bin fanatiğin içinde maç izleyebiliyoruz.

Hayat felsefen nedir?

“Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer.”

Kesinlikle, gülümsemelerimize hiçbir şey engel olmamalıdır.

Seni nereden takip edebilirler?

Instagram: hazalvebabasi