Spor-Sağlık

Çocuklarınızın Güneşten Doğru Yararlanmasını Sağlayın

12 Haziran 2016
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Yazın gelmesiyle birlikte tatil planları da yapmaya başladık. Tatil planlarının yanı sıra, yaz aylarında bebeklerimizin ve çocuklarımızın D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten yararlanabilmesi için dışarı daha sık çıkmaya ve park sürelerini uzatmaya başladık.

Ancak tüm bu çabalarımız sırasında güneşten verimli ve doğru bir şekilde yararlanmamız gerekir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak özellikle küçük çocuklar için ciddi olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

D vitamini kaynağı olan güneş, çocukların kemik gelişimi için büyük önem taşıyor. D vitamini eksikliğinde, çocukların kemikleri gelişemiyor, dişleri geç çıkıyor, bıngıldağı geç kapanıyor, oturmaya ve yürümeye geç başlıyor. Bu sebeple çocuğunuzun yaş aralığına uygun olarak ve gerekli önlemleri alarak, güneşten en verimli şekilde faydalanmasını sağlamalısınız.

Yenidoğan 1 aylık bebeğinizi, güneşin dik olduğu saatlerde güneş ışınlarından korumalı ve serin yerlerde bulundurmalısınız. Çünkü yenidoğan bebeklerin terleme fonksiyonları yetersiz olduğu için, vücut ısılarının yükselmesi bebeğinizi olumsuz etkiler.

Bebeklerin ilk bir yılında, her gün yarımşar saat, kol ve bacakları çıplak olarak güneşlendirilmesi, gerekli olan D vitamininin sentezlenmesi için yeterlidir. Elbette güneşlenme esnasında bebeğinize şapka ve gözlük kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca çocuklar için üretilmiş güneş kremlerinden de faydalanmalısınız. Güneş kremi seçerken, içerisinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulundurmasına özen göstermelisiniz. Ancak bebeklerin vücudu ilk 6 aylık dönemlerinde güneş ışınlarını ve koruyucu kremleri sünger gibi emer. Bu yüzden bebeğiniz 6 aylık olana kadar güneş kremi önerilmez.

Çocuklar denize girdikçe ve havluyla kurulandıkça vücutlarındaki güneş kremi biter; bu yüzden gün boyunca düzenli aralıklarla güneş kremini yenilemeyi unutmamalısınız.

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, saat 11:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşe çıkarmamalısınız. Evet, güneş ışınlarının faydaları oldukça büyük; fakat zararlarını da göz ardı etmeyerek güneşten mümkün olduğunca verimli faydalanmak gerekir. Yalnızca çocuklarımızın değil, yetişkin kişilerin de bu saat aralıklarında mümkün olduğunca güneşten uzak kalmaları gerekir.

Koyu renklerin güneş ışınlarını emdiği bilinir, bu yüzden yaz aylarında çocuğunuz için açık renkli giysileri tercih etmeniz gerekir. Güneşin yoğun olduğu saatlerde çocuğunuzu gölgede tutmanız da yeterli değildir. Bu yüzden güneşin dik olduğu saatlerde çocuğunuzu gölgede de açık renkli giysiler ve güneş kremleriyle korumalısınız.

Sıcak havalarda dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de çocuğunuzun sıvı ihtiyacıdır. Çocuğunuzun kaybettiği sıvıyı mutlaka yerine koymalısınız. Bebeğiniz için bunun en etkili yolu su ve taze sıkılmış meyve sularıdır. Küçük çocuklarınız içinse su, taze sıkılmış meyve suyu veya ayran tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun tuvalete çıkma miktarı azaldıysa veya bebeğiniz bezini daha az kirletmeye başladıysa, göz yaşı ve ağız salgıları azaldıysa veya ateşi yükseldiyse vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Tüm önlemlerinize rağmen, çocuğunuzda güneş yanıkları oluştuysa;

Çocuğunuza ıslak bir bezle kompres yapabilir veya ılık bir banyo yaptırabilirsiniz. Bu yanığın acısını hafifletir.

Doktorunuza danışarak, çocuğunuzun ağrı ve acısını dindirecek iltihap önleyici ve azaltıcı ilaçlar edinebilirsiniz.

Cildini nemlendirmek ve kaşıntısını azaltmak için nemlendirici kremler sürebilirsiniz.

Yanık bölgelerde iltihap olmaması ve iz kalmaması için çocuğunuzun bu bölgeleri kaşımaması gerekir. Eğer oluşmuşsa kabarcıkları patlatmaması için dikkatli olmalısınız.

 


Kaynak: https://sevgilibebek.com/cocugunuz-ve-gunes/