Spor-Sağlık

Çocuklarınızın Bilgisayar Oyunu Oynamalarına İzin Verin

17 Mart 2016
bilgisayar oyunlarının faydaları
Paylaşım
0
Yorum
0
Mutlu Ceren Cangöz
Cangöz
[TÜM YAZILARI]
Editor-in-Chief of Minion Mag...
[DEVAMINI OKU]

Geçtiğimiz sene okuduğum bir haber tekrar gözüme ilişti. Haberin başlığı şöyle: “Call of Duty Oynamasın Diye Çocuklarını Savaşa Götüren Baba”

İsveçli Carl Magnus Helgegren isimli bir baba, yaşları 10 ve 11 olan iki oğlunun savaş temalı aksiyon oyunları oynamasından rahatsız. Çocukları Call Of Duty’nin yeni çıkan oyununu isteyince, onlara savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu göstermek isteyen gazeteci baba, 10 gün sürecek İsrail ve Suriye gezisine çıkmaya karar veriyor. Evet, çocuklarıyla birlikte.

Söylediği şey ise şu: “Gezinin sonunda hala oyunu oynamak isterlerse, artık karşı çıkmayacaktım.”

Haberin ayrıntılarını şuradan okuyabilirsiniz. İsveçli babanın bu fazla radikal kararını eleştiriyor, bakış açısını ve bulduğu yöntemi yanlış buluyorum. Fakat bu yazıda değinmek istediklerim bunlar değil.

Benim değineceğim nokta, çocuklarımıza neden “oyun oynama” dememeliyiz?

 

bilgisayar oynamanın yararları

Bilgisayar oyunları oynayanlar üzerine yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, video oyunlar (özellikle aksiyon oyunları) beynin farklı noktalarını çalıştırarak birçok yeteneği olumlu yönde etkileyebiliyor. Dinamik görsel veriler, dikkat ve beceri isteyen görevler sayesinde oluşan stratejik düşünme gereksinimleri her ne kadar sanal bir dünyada gerçekleşse de oyun oynayan kişinin bilişsel yetenekleri zamanla gelişiyor.

Gelin, her gün 1-2 saat bilgisayar oyunu oynayan bir çocuğun kazandıklarından bahsedelim.

 

• El-göz koordinasyonu gelişir.

el göz koordinasyonu

Düzenli oyun oynayan çocukların, oyun senaryosunda karşılarına çıkan uyaranlara hızlı tepki vermelerini sağlayan dinamik performansları gelişir. Yani beynin görsel ve hareketli nesneleri tanıyıp onlara tepki verme süresi hızlanır.

 

• Detayları görme kabiliyeti ve görüş netliği artar.

oyun

Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar oyunu oynayan kişilerin farklı noktaları ve ayrıntıları ayırt etme yeteneğinin oyun oynamayanlara oranla %20 daha kuvvetli olduğu tespit edilmiş. Ayrıca aksiyon oyunlarının daha fonksiyonel olduğu da belirtilmiş.

 

• Hızlı karar verebilme becerisini geliştirir.

in-defense-of-final-fantasy

Hızlı oynanan aksiyon oyunlarında saniyeler içerisinde oyunun mantığını anlamak, ne yapacağınıza, hangi yöne gideceğinize karar vermek veya oyunun senaryosuna bağlı olarak bir seçim yapmak durumundasınızdır. Rochester Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya katılanlar arasında, özellikle aksiyon oyunları oynamayı tercih edenlerin verdiği kararlar diğerlerine göre %25 gibi bir oranla daha hızlı ve doğru sonuç göstermiş.

 

• Dikkatini toplama ve konsantrasyon sağlaması konusunda yardımcı olur.

video-games-shooters

Günde 1 saat video oyun oynamak demek, beyne her gün birer saat yer bulma, hafıza, stratejik plan ve el yeteneği açısından egzersiz yaptırırken, aynı zamanda iyi vakit geçirmek demek.

 

• Olaylara farklı açılardan bakabilmeyi ve alternatif çözüm bulma yeteneğini geliştirir.

video gamesBilgisayar oyunu oynayan çocuklar dış uyaranları daha çabuk farkedebildikleri için tepki verme süreleri daha kısa oluyor ve bir sonraki adımı tahmin etmeleri kolaylaşıyor. Sonuca giderken izledikleri alternatif yollar onlara farklı çözümler üretmeyi ve her takıldıkları noktada farklı açılardan da bakarak devam etmeyi öğretiyor.

 

Tüm bunların dışında bilgisayar oyunu oynamak, çocuğun ekip çalışması becerilerini artırır. Kontrollü bir şekilde stres atmasını sağlar. Yaratıcılıklarını geliştirir. Bir hobi edindiği için çok yönlü bir kişilik geliştirmesine yardımcı olur. Oyun topluluklarına üye olarak sosyalleşmesini, benzer ilgi alanı olan arkadaşlarıyla iyi vakit geçirmesini sağlar.

Anne babaların dikkat etmesi gereken şey, oyun oynarken geçirdiği sürenin eğitim/öğrenim hayatını etkilememesi; çocuğun arkadaşlarıyla ve ailesiyle sosyal gelişimine engel olmamasıdır. Özellikle erken gelişim dönemlerinde fiziksel olarak daha çok hareket etmeye, kendi yaş grubuyla vakit geçirerek iletişim becerilerini geliştirmeye ve deneyim kazanmaya ihtiyaç duyduklarından ebeveynlerin, çocuklarının bilgisayar başında geçirdiği süreye dikkat etmesi gerekir.

 


Kaynak: 
  1. http://www.wsj.com/articles/SB10001424052970203458604577263273943183932 
  2. http://www.rochester.edu/news/show.php?id=2764
  3. http://www.rochester.edu/newscenter/playing-action-video-games-can-boost-learning-78452/