Spor-Sağlık

Çocukları Bahar Alerjilerinden Nasıl Koruyabiliriz?

13 Nisan 2016
çocukları bahar alerjisinden korumanın yolları
Paylaşım
0
Yorum
0
Diyetisyen Naz Serter
Serter
[TÜM YAZILARI]
1987 senesinde Moda’da doğan Naz Serter, 2011 senesinden beri Diyet ve Sağlıklı beslenme sektöründe aktif olarak çalışmaktadır. Eğitim hayatında farklılıklar yaratmaya, 2003 – 2004 seneleri arasınd...
[DEVAMINI OKU]

Çocuklarda görülen alerjik durumlarda akla gelen ilk çözümün antihistaminik ilaçlar olmasına rağmen uzun süreli bir etki alınmaz. Antihistaminikler alerjilerin oluşma sebebini ortadan kaldırmaz ve uzun süre kullanıma uygun değildir. Bu sebeple özellikle bahar ayları gibi alerjik dönemlerde çocukları korumak için beslenmelerine ekler yapılabilir.

Besin alerjilerini ortadan kaldırmak diğer alerjik reaksiyonları da azaltabilir. Vücudun alerjik yükünü azaltmak, çocuğun alerjenlere karşı daha az duyarlı olmasını sağlar.

Bahar nezlesini azaltmak için beyaz şeker ve un, boya koruyucu gibi kimyasal katkı maddeleri olan ürünleri tüketmemek bu süreci atlatmakta yardımcı olabilir.

Tartrazin sarı boya olarak geçer ve alerjilere yol açar. Özellikle bu içeriğe sahip ürünlerden sakınmak bile bahar alerjilerini azaltabilmektedir.

Karsetin; soğan, elma, karabuğday ve narenciyede doğal olarak bulunan bir “antioksidan flavonoid”dir. Mast hücrelerinden histamin salınımını sağlar ve mukus zarını kurutarak burun akıntısı rahatsızlığını ortadan kaldırır. Aynı zamanda iltihap azaltıcı etkilere sahiptir.

C vitamini alerjiler için en doğal tedavilerden bir tanesidir. Vücuttaki histamin seviyelerini azaltır ve böbrek üstü bezlerinden alerji karşıtı hormonların salınmasını sağlar. Vücudun C vitamini ihtiyacı alerjik reaksiyonlarda, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda artar. İçeriğinde en çok C vitamini bulunduran besinler; kırmızı dolmalık biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, nane, roka, pazı, vb.), kivi, brokoli, narenciyedir.

Omega 3 iltihaplanma, astım, egzama ve alerjilerin tedavisinde sıkça kullanılan yağ asitlerindendir. Eikosapentaenoik asit (EPA) cinsi yağ asitleri somon gibi yağlı balıklarda bulunur. Keten tohumunda bolca omega 3 yağ asidi bulunsa da alfa-liolenik asit (ALA) şeklindedir. ALA omega 3’leri alerjik reaksiyonlarda yeterli etkiyi sağlayamamaktadır. Astım ve alerjik reaksiyonların rahatlatılmasında omega 6 yağ asidi içeren taze sebze ve meyveler, bakliyatlar tercih edilmekle beraber EPA cinsi yağ asitleri ile desteklenmelidir.

7-18 yaş aralığındaki 690 çocuk üzerinde yapılan güncel bir araştırmada; deniz ürünleri ve antioksidandan zengin sebze ve meyvelerle beslenen (Akdeniz diyeti) çocukların astım ve alerji riskinin en düşük olduğu belirtilmiştir. Ek olarak narenciye, elma, üzüm ve yemişleri tercih eden çocukların alerjilere karşı daha dirençli olduğu gözlemlenmiştir.

Arı poleninin alerjileri ve iltihapları azaltıcı etkisi vardır; fakat pek çok kişinin arı polenine alerjisi olma ihtimali de vardır. Tedavi olarak çocukların beslenmesine eklenmeden önce ufak bir parça yedirilmeli ve alerjik reaksiyon gösterip göstermediği gözlemlenmelidir. Arı poleninin doğal olanları tercih edilmeli, balın içerisinde glikoz şurubu vb. ek maddeler olmamasına dikkat edilmelidir.