Spor-Sağlık

Çocuklarda Stres Yönetimi

21 Temmuz 2016
çocuklarda stres yönetimi
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Çocuklar stres karşısında savunmasızdırlar. İstatistikler her 100 çocuktan 13’ünün kaygı bozukluğu taşıdığını, bu rakamdan daha fazla bir kısmınınsa aşırı stresli olduğunu söylüyor. Dengeli bir hayat yaşamak ve çocuklarda stresi azaltabilmek, birçok aile için oldukça zor olsa da, az bir çabayla çocuğunuzun duygusal dengesini korumak için ihtiyacı olan şeyleri ona sunabilirsiniz.

Burada hatırlanması gereken nokta, çocukların kendi sağlıklı ve sakin hayatlarını yaratmada aktif rol oynayabileceği. Dolayısıyla onlara stres yönetimi için gerekli çözüm ve teknikleri öğretmeniz gerekiyor. Bunun için Uplifers’ta yer alan 4 kanıtlanmış tekniği uygulayabilirsiniz:

 

Olumlu ifadeler kullanın

Çocuğunuza “Ben sakinim. Ben rahatım. Huzurluyum. Mutluyum. Güvendeyim.” gibi cümleler kurmasını öğretin. Küçük bir not kağıdına olumlu bir ifade yazıp çocuğunuzun bunu gün boyu cebinde taşımasını sağlayın. Olumlu notlar yazmak için okul defterinin arka sayfasını da kullanabilirsiniz. Olumlamaları daha eğlenceli hale getirmek için bir fanusun içine küçük notlar koyun ve her sabah okula giderken içinden bir tane seçip almasını isteyin.

 

Görselleştirin

Çocuğunuzun hayal gücünden faydalanıın ve stresli ya da endişeli oldukları zaman düşünebilecekleri bir mutluluk alanı yaratmalarını sağlayın. Korktukları veya endişeli oldukları zaman düşünebilecekleri bir kısa hikeye olabilir bu. Bulutların üstünde dingin bir yürüyüşe çıkabilir, bir gökkuşağından aşağı kayabilir ya da bir baloncuğun üstünde seyahat edebilirsiniz. Çocuğunuzun bir rahatlama aracı olarak kendi hikayesini oluşturmasını sağlayın. Daha eğlenceli hale getirmek için bu hikayeyi birlikte yazabilir veya kaydedebilirsiniz.

 

Kontrollü nefes alma alıştırması yapın

Yavaş ve derin nefes almak, çocuğunuzun endişe ve öfkesini azaltmasına yardımcı olabilir. Otizm, asperger vb gibi özel ihtiyaçları olanlar dahil tüm çocuklar bu güçlü stres ve öfke kontrolü tekniğinden faydalanabilir. Çocuğunuza nefes almayı bir araç olarak kullanmayı öğretin. Bunu daha eğlenceli hale getirmek için peluş oyuncaklarından yararlanabilirsiniz.

 

Uykuya dalabilmesi için kaslarını rahatlatın

Çocuğunuzun zihnini ve bedenini, farklı kas gruplarına sinyaller göndererek rahatlatın. Ayaklarından başlayıp yukarı çıkarak masaj yapabilirsiniz. Birkaç denemeden sonra çocuğunuz kendisi bu tekniği uygulayabilmeye başlayacaktır.

 


Kaynak: http://www.uplifers.com/cocuklarda-stresi-azaltmak-icin-yapilabilecekler/