Ajanda

Çocuklara Plastik Atık Bilinci Kazandıracak 4 Oyun

2 Temmuz 2016
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Çocuklarınıza, eğlenerek öğrenme metoduyla bir yandan çevre bilinci aşılarken diğer yandan da plastikleri oyunlar içinde kullanarak onlardan kurtulabilirsiniz.

Plastik çöpler doğada ayrışmamasının yanı sıra, ömrü boyunca küçük parçalara bölünmeye devam ediyor. Okyanuslar üzerinde yüzen 270 bin ton plastik, 700 çeşit deniz canlısını tehlike altında bırakıyor. Bu durum oldukça net bir şekilde gösteriyor ki, bir değişiklik yapmanın zamanı geldi de geçiyor.

Özellikle çocuklu ailelerde, meyve suyu kutuları, bisküvi ambalajları, pet su şişeleri, plastik oyuncaklar ve dahası kaçınılmazdır. Bu tür plastikler olmadan yaşayabildiğimiz hâlde, onlara gereksinim duymaya başlarız. Bu bazen çok sinir bozucu olsa da, aslında yaratıcılığı arttırmak için de bir fırsattır.

Plastik kullanımını azaltmak ve çocuklara plastiğin doğa dostu olmadığını öğretmek için önce plastiği siz azaltmalı ve örnek olmalısınız. Çocuklar sizden gördüğünü yapmayı deneyecektir; ancak en iyi yol elbette eğlenerek öğrenmektir.

İşte çocuklara plastik kullanımını azalttıracak oyunlar:

 

1. Plastik Kutulardan Cam Kavanozlara Aktarma Oyunu

plastik atık

Çocuğunuzun içecekleri plastik kaplardan içmesini istemiyorsanız, içeceği başka bir kaba aktarabilirsiniz. Ancak tek başınıza değil. Bu işlemi bir oyun hâline getirirseniz, örneğin çocuğunuza, plastik kaplardaki içecekleri cam kavanozlara birlikte dökmeyi teklif ederseniz, içecekleri bir yerlere dökme fikri muhtemelen çok hoşuna gidecek ve en çok o dökmek isteyecektir. Bu şekilde her alışveriş sonrası alınan yiyecek/içecekleri plastik kaplardan evdeki cam kavanozlara aktararak ne kadar çok çöp çıktığını ona gösterirseniz, eve giren içi dolu paketlerin anında çöpe dönüştüğünü görmek onda bir süre sonra farkındalık yaratmaya başlayacaktır.

 

2. Çöpleri Doğru Kutulara Atma Oyunu

plastik atıkları hangi çöpe

Oyunun amacı, çöpleri doğru kutulara atarak geri dönüşüme kazandırmak. Bu oyun çocuğunuza nesneleri tutup kutunun içine atmayı, hangi nesneyi hangi kutuya atması gerektiğini düşünmeyi öğretecek ve bu sayede ince motor becerileri kazanmasını sağlayacak. Ayrıca, oyun vesilesiyle çocuğunuzla geri dönüşüm ile ilgili sohbet etme fırsatınız olacak. Önemli olan, çocuğun bu etkinliğe ne ölçüde katkı sağladığını görebilmektir. Belki öğretmesi uzun zaman alacak ancak bunların değerli zamanlar olduğunu ve çocuğun bu beceriyi kazanması için biraz sabır gerektiğini unutmayın.

Plastik kullanımını azaltmanın en etkili yolu, işlenmiş ve paketli ürün satın almamaktır. Hazır kek almaktansa, keki çocuğunuzla birlikte yapın. Bu hem birlikte eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak hem de birlikte yemek yaparken ortaya çıkan atıkları ait oldukları çöp kutularına atarak mutfağın dağılmasını anında engellemiş olacaksınız.

 

3. Market Çantası Oyunu

bez market çantası

Plastik poşetlerden kurtulmanın en iyi yolu eve plastik poşet sokmamaktır. Markete eliniz boş gitmeyin. Çocuğunuzla beraber kendinize bir market çantası edinin. Bu tamamen size ait ve markete giderken yanınızda her zaman arkadaş olacak bir çanta olsun. Satın aldığınız şeyleri onun içine koyarken, çocuğunuz için aldıklarınızı da onun çantasına koyun. Kendi çantasında kendisine ait şeylerin olduğunu görmek onu mutlu edecek, özgüvenini artıracaktır. Eve geldiğinizde çantasını boşalttıktan sonra onu kendi özel dolabına koymasını sağlayın.

 

4. Benim Bahçem, Benim Sebzelerim Oyunu

plastik-4-1024x512

Market alışverişini ve plastik kullanımını azaltmanın en doğal yollarından biri de kendi bahçenizi yaratmaktır. Kumda oynar gibi çocuğunuzun toprakla haşır neşir olmasını sağlayabilirsiniz. Birlikte tohum ekmek, toprakla uğraşmak, bitkileri sulamak hem zevkli bir etkinlik olacak hem de yapılanın karşılığını alarak toprağın canlılığını görecek, kendi yarattığı mahsulleri yemenin keyfini alacaktır. Sebze sevdirme garantisi de cabası!

Çocuğunuzla yapacağınız her yeşil aktivite, az ya da çok mutlaka doğa bilinci kazanmasını sağlayacaktır. Erken yaşta tam oturmayan ve daha sonra araya girecek ergenlik çağıyla birlikte rötara uğrayabilecek bu bilinç, ileride mutlaka gün yüzüne çıkacaktır. Çocuk yaşta edinilen alışkanlıkların bireyi yaşam boyu etkilediği unutulmamalıdır.

 

 


Kaynak: http://t24.com.tr/haber/cocuklara-plastik-kullanimini-azalttiracak-4-oyun,345657