Spor-Sağlık

Çocuklar İçin Yoga

16 Kasım 2016
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Günümüzde çoğu yetişkinin ortak sorunu stres ve stresli ortamlar. Ve yine çoğumuz, hem bedensel hem de ruhsal açıdan daha mutlu, huzurlu ve sakin olmak; hayatımızı olumlu yönde dönüştürmek için yöntemler deniyoruz. Yoga yapmak ise her gün yeni bir farkındalık geliştirmemizi sağlayarak hayatımıza yardımcı olan yöntemlerden biri.

Yaşam kalitemizi etkileyen olumsuzluklar yalnızca biz yetişkinlerin dünyasına ait kavramlar değil. Gerek akranlar arası rekabet gerek aile beklentileri ve sınav stresi gibi çeşitli baskılar, çocuklar üzerinde de olumsuz etkiler oluşmasına sebep oluyor.

İşte çocuk yogası da tam bu noktada devreye giriyor. Küçük yaşta başlayan ve alışkanlık edinilen yoga uygulamaları çocukların enerjilerini doğru yöne kanalize etmelerini ve yaşam kalitelerini arttırmalarını sağlıyor.

 
aylin-barbut-ile-cocuk-yogasi-6

 

Çocuk Yogası Nedir?

Çocuk yogası; çeşitli hikayeler eşliğinde ve oyunlarla yapılan özel bir yoga türü. Çeşitli hareketler, nefes çalışmaları ve dinlenme tekniklerinden oluşuyor.

aylin-barbut-ile-cocuk-yogasi-3

aylin-barbut-ile-cocuk-yogasi-2

Yoga yapmanın çocuklar için faydalarını, çocuk yogası eğitmeni Aylin Barbut şu şekilde sıralıyor:

• Çocuğun beden farkındalığını, çevre farkındalığını ve konsantrasyonunu arttırır.

• Fiziksel gerilimi azaltır, kasların rahatlamasını sağlar.

• Sinir sistemini rahatlatır, uyumayı kolaylaştırır.

• Dikkat, denge ve esneklik kazandırır.

• Çocukları hayal güçlerini kullanmaya teşvik ederek, yaratıcılıklarını arttırır, öğrenme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

• Birbirlerine karşı saygılı ve iyi davranmayı deneyimler; sabır ve paylaşmayı öğrenirler.

• Çocukların, kendilerini daha rahat ifade edebilmelerini sağlar. Özgüveni gelişen çocuk, farklılıklara saygı duymayı öğrenir ve anlayışla yaklaşır.

• Yoga çalışması bir yarışma ortamı değildir. Rekabet yoktur. Herkes kazanandır. Çocuklar başarısızlık endişesi taşımadan katılım sağlar.

 
aylin-barbut-ile-cocuk-yogasi-5

aylin-barbut-ile-cocuk-yogasi-4

 
Happy Nest’te Çocuk Yogası Dersleri Başlıyor!

Anaokulları ve çeşitli çocuk atölyelerinde yoga eğitimleri veren Aylin Barbut, 16 Kasım’dan itibaren her çarşamba, Happy Nest‘te, çocuklar için yoga dersleri düzenlemeye başlıyor. 3 yaş ve üzeri her çocuğun ister ebeveyni eşliğinde isterse tek başına katılabileceği dersler 16.00-17.00 saatleri arasında yapılıyor.
Zumba Kids ve çocuk yogası eğitmeni Aylin Barbut’un dersleri, çocuğuyla birlikte yoga yapmayı arzu eden ebeveynler için aile yogası şeklinde de düzenlenebiliyor. Yeni sınıf oluşturmak için en az üç çocuk veya ebeveyn/çocuk yeterli.

Happy Nest’te düzenlenen derslere katılmak ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0212 257 8787 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Eğitmenimiz Aylin Barbut’u biraz daha tanımanız için ise sözü kendisine bırakıyoruz:

1976 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi aldım.

5 yıl önce düzenli olarak yoga ve zumba yapmaya başladığımda, kariyerimin çok farklı bir yöne doğru gideceğini henüz bilmiyordum.

Bu çalışmaların, bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak faydalarını kendi içimde deneyimledikten sonra, bunu çocuklarla paylaşmaya karar verdim. Özellikle oğlumla birlikte yoga yaparken aldığım keyif ve tatmin duygusu, bana doğru yolda olduğumu hissettirdi.

2015/2016 yıllarında Yoga Kids, Zumba Basic 1, Zumba Kids eğitimlerini tamamladım. Çocuklarla birlikte olmaktan ve gerçekten sevdiğim işi yapmaktan dolayı çok mutluyum.

Haydi, sağlığımız için, biraz huzur bulmak için ve neşeli vakit geçirmek için bir araya gelelim. Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyorum!