Ajanda

Çocuk Eğitiminde Mandala

25 Ağustos 2016
mandala çocukların konsantrasyon ve dikkatini artırır
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Çocukların zihinsel gelişim sürecinde farklı şekillere büründürülerek bir eğitim tekniği olarak kullanılan mandala çalışmaları hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi de mandalanın dikkati toplamaya gerçekten yardımcı olup olmadığı.

Eğitim danışmanı Mürüvvet Adalı Uygun, ebeveynlerin merak ettiği bu soru hakkında şunları söylüyor:

Şu sıralar çok gündemde olan ve her kitapçıya gittiğimizde model model farklı farklı kitapçıklar, etkinlikler şeklinde gördüğümüz mandalalar için annelerden çok fazla soru alıyorum: “Gerçekten dikkati artırıyor mu? Zihni rahatlatıyor mu?”

 

mandala nedir

 

MANDALA NEDİR?

Mandala, Sanskritçe’de “daire” anlamına gelir. Budizm’de bir meditasyon tekniğidir. Batı’da nöropedagoji, mandalaları stres karşıtı bir araç olarak kullanır. Peki mandala çalışmalarının öğrenmeye faydası var mı?

Dikkat ve/veya konsantrasyon kapasitesini desteklemesi için çocukların ödevlerine veya çalışmaya başlamadan önce mandala boyaması gayet olumlu bir etki yaratacaktır. Üstelik mandalalar bir merkezde toplanan resimler olduğu için çocuğun zihninin bir noktaya toplanmasına yardımcı olur. Ayrıca boyama, yatıştırıcı, eğlenceli ve canlandırıcı bir aktivite olduğundan çocuğun boyamadan sonra ödevlerine sağlam kafayla başlamasını sağlar.

çocuk eğitimi ve gelişiminde mandala

 

ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE 5 DAKİKA AYIRMASI YETERLİ

Çocuğun konsantrasyonunu artırması gerekiyorsa mandalayı beş dakika boyunca dıştan içe doğru boyasın. Bitirmesi şart değil, ertesi gün devam eder. Çocuğun dikkatini artırması gerektiği zaman da aynı şeyi yapın. Ancak bu sefer içten dışa doğru boyasın. Çocuğunuzu öğrenme faaliyetine hazırlayacak daha pek çok başka faaliyetler de var. Ben yaz tatili süresince çok sorulduğu için ve tatil bitmeden sizinle bu konudaki fikirlerimi paylaşmak istedim.