Ajanda

Çocuk Çizimleri Ve Zeka

5 Eylül 2016
çocuk çizimleri ve zeka göstergesi
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Dört yaşındaki çocuğunuzun bir sanat dehası olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Erken dönem çizim yeteneği, çocuğunuzun bir sonraki Picasso olacağı anlamına gelmese de, yeni bir araştırmaya göre bu özelliği çocuğunuzun zeki olduğunun göstergesi olabilir. Çocukların çizimleriyle ilgili yapılan bir araştırma, 4 yaşındaki bir çocuğun çizimlerindeki “tamlık” ile zekası arasında belirgin bir ilişki bulmanın yanı sıra araştırmada yapılan puanlama sayesinde bir çocuğun 14 yaşında ne kadar zeki olabileceğinin de tahmin edilebileceğini ortaya koydu.

Geçtiğimiz haftalarda, King’s College London‘dan Rosalind Arden, Maciej Trzaskowski ve Robert Plomin’in College London Üniversitesi’nden Victoria Garfield ile birlikte elde ettikleri bulgular, Psychological Science‘ta “Küçük Çocukların İnsan Figürü Çizimlerini Etkileyen Genler ve 10 yıl Sonraki Zekaları İle Bağlantısı” isimli bir makalede yayınlandı. Makalede şöyle diyor:

Elde ettiğimiz verilere göre bir insanın belirgin hatlarını kağıt üzerinde uygulayabilme kapasitesi, 4 yaşında bir çocuk için “zekice” bir davranıştır. Bu çizim işlemindeki performans; çeşitli bilişsel, motor, algısal, dikkate yönelik ve motivasyonel kapasitelere dayanır. Ayrıca araştırmadan elde edilen bulgular, sanat eğitimi ile bilim eğitiminin birbirlerine verebileceği çok fazla şey olduğunu da gösteriyor.

 

çocuk-çizimleri

 

Bu sonuca ulaşmak için araştırma grubu, 7752 çift, tek yumurta ikizi ve çift yumurta ikizi üzerinde çalışma yaptı. Bu çocuklar, 1994 ve 1996 yılları arasında İngiltere ve Wales’te doğan ve nüfusun çoğunluğunu temsil eden sosyo-ekonomik durum, etnik köken ve ailevi mesleklerden gelen çocuklar arasından seçildi. İkizler 4 yaşına bastıklarında ailelerine soru anketleri ve “Bir Çocuk Çiz” testleri gönderildi. Bu testler, ilk kez 1926 yılında geliştirilen ve küçük çocuklardaki zeka düzeyini ölçmeye yarayan bir yöntemdir. Ailelerden adım adım şunları yapması istendi:

Eğer bir kızınız varsa, ona şöyle deyin: “Bana bir kız çocuğu resmi çiz. Yapabileceğinin en iyisini yap. Kızın tamamını çizdiğinden emin ol.” Eğer bir oğlunuz varsa, ona şunu söyleyin: “Bana bir erkek çocuğu resmi çiz. Yapabileceğinin en iyisini yap. Çocuğun tamamını çizdiğinden emin ol.” Eğer çocuğunuz tereddüt ederse, “Hepsini kendi başına çiz. Ben de seni seyredeceğim. Resmi istediğin gibi çiz, ama sadece çizebileceğin en iyi resmi çiz” gibi sözlerle onu cesaretlendirin. Vücudun hangi bölümlerini çizmesi gerektiğini söylemeyin. Çocuğunuzun resme dahil edebileceği, vücudun herhangi bir bölümünden bahsetmemeniz çok önemli. Eğer çocuğunuz resim henüz bitmiş gibi görünmeden çizmeyi bırakırsa, “Çocuk bitti mi? Çocuğun tamamı bu mu?” diye sorun. Çocuğunuz resmi bitirdiğinde resme baktığınızdan ve bitirdiği için onu takdir ettiğinizden emin olun.

 

çocuk-çizim-2

 

Çizimler daha sonra sıfırdan 12′ye kadar olan puanlarla, vücudun kaç tane parçasının resme dahil edildiğine dayanarak derecelendirildi. Baş, gözler, burun, ağız, kulaklar, saç, gövde, bacaklar, kollar, ayaklar ve kıyafetin her birinin varlığı için bir puan verildi.

Çizimdeki tamlık ile zeka arasında bir ilişki bulmuş olsalar da, araştırmacılar çizim yeteneğinin zekayı belirmediğine aksine bu yeteneğin zekadan kaynaklandığına vurgu yaptı. Dolayısıyla boş bir sayfa ve bir kutu pastel boya, yeni bir yetişkin değerlendirmesi aracı olmaktansa, hayale dayalı oyun ve deney yapmak için var olan en güvenilir yol olarak kalmaya devam etmelidir.

Araştırmacılar ayrıca “genlerin, çocukların insan figürleri çizimlerindeki bireysel farklılıkları ne derece (eğer etkisi varsa) etkilediğini” öğrenmek istedi. Tek yumurta ikizlerinin (genlerinin yüzde 100′ünü paylaşan) çizimlerinin çift yumurta ikizleri (genlerinin yüzde 50′sini paylaşan) tarafından yapılan çizimlerden çok daha benzer olduğunu keşfettiler. Bu, 4 yaşındaki çocukların figür çizimlerinde genetik farklılıkların, aile ve çevre farklılıklarına göre çok daha fazla etkiye sahip olduğu anlamına geliyordu.

 

çocuk-çizim-3

 

Araştırma aynı zamanda çok daha geniş bir bilimsel değere sahip. Araştırmacılar, figüratif sanatın insan gelişiminde önemli bir adım olabileceğinin altını çiziyor. Bu durumda:

… figüratif sanat, bir dereceye kadar, insan türlerindeki artan bilişsel yeteneğin izini sürebilir. Çizim yeteneğine yönelik evrimsel doğal seleksiyon, insanların bilgiyi dışsal olarak depolama kapasitelerini dönüştüren ve bir medeniyet yaratma kapasitelerini destekleyen “yazı yazma”nın önemli bir habercisi olabilir.

Yani “zeki bir davranış” olarak görülen figüratif sanat, sadece küçük yaştan itibaren nasıl bir yol aldığımızı göstermiyor, aynı zamanda bizim bir toplum olarak nereden geldiğimiz hakkında da ipuçları sunuyor.

 

 


Kaynak:

http://www.egitimpedia.com/cocuk-cizimleri-ve-zeka/