Spor-Sağlık

Çocuğunun Elindeki Bakterileri Sanatsallaştıran Anne

16 Ekim 2016
oğlunun elindeki mikropları fotoğraflayan anne
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Çocuklarımıza, özellikle dışarıdan eve geldikleri zaman, el yıkama alışkanlığı edindirmemiz, onları pek çok hastalıktan korur. Bu yüzden “Ellerini yıka” çocukların annelerinden en sık duyduğu cümledir.

Tasha Sturm isimli mikrobiyolog bir anne ise, sekiz yaşındaki oğluna, dışarıda oyun oynayıp eve geldiğinde ellerini yıkaması yerine farklı bir şey teklif etti. Mikrobiyolog anne oğluna, ellerini mikroorganizmaların yaşaması için üretilmiş Petri kabına bastırmasını söyledi.

Mikroorganizmaları fotoğraflayabilecek kadar büyümeleri için bir süre bekleyen anne oğul, bu deneylerinin sonucunda el şeklinde rengarenk ve sanatsal bir mikrop haritası oluşturdular.

oğlunun elindeki mikropları fotoğraflayan anne

Sonuç sanatsal olduğu kadar endişe verici de görünse, Strum her şeyin çok normal olduğunu söylüyor. Beyaz parçaların Staphylococcus adlı bakterigillerden olabileceğini, turuncu parçaların ise kirde bulunan mayalar olduğunu söylüyor. Bu bakteri ve mayaların bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan şeyler olduğunu belirten Strum, vücutta bir yara olmadığı takdirde korkulacak bir şey yok diyor.

oğlunun elindeki mikropları fotoğraflayan anne

Strum, deneyinin sonucundan iki tane de yakın çekim fotoğraf paylaştı. Solda gördüğümüz beyaz cisim, avuç içindeki bir bakterinin yakın çekimi. Strum, sağdakinin ise el izinin dışında olduğunu ve ne olduğunu tanımlayamadığını söylüyor.