Ajanda

Bir Enstrümana Başlamak İçin Ne Kadar Erken?

24 Ocak 2017
enstrümana başlamak için ne kadar erken
Paylaşım
0
Yorum
0
Temi Hason
[TÜM YAZILARI]
Temi Hason, New York’ta yaşayan, Türk asıllı, İstanbul’lu bir Müzikal Tiyatro ve Çello sanatçısıdır. Türkiye’de Marmara Üniversitesi ‘Müzik Öğretmenliği’ ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı...
[DEVAMINI OKU]

Kış mevsiminde kapalı mekânlardaki etkinliklerimiz de artıyor. Yine de havalar el verdiği sürece çocuklarımızı dışarı çıkarmaktan çekinmeyerek, dışarıdaki oyun zamanlarından mahrum etmeyelim. Bu onlar için çok önemli.

Önceki yazılarımızda, bebeğinizin tohum halinden 2 yaşına kadar olan dönemde alabileceği erken müzik eğitiminden bahsettik. “Ee peki sonra neler oluyor? Ne zaman müzik aletine başlatmalıyım?” dediğinizi duyar gibiyim.

(Erken Müzik Eğitimi)
(İki Yaş Çocukların Müzik Eğitimi)

Bu seferki yazımızda 3-4 yaş grubundan bahsedeceğim.

Bu yaş grubundaki çocuklar artık daha bilinçli ve deneyimlidir; ayrıca daha kolay idrak edebildikleri bir döneme ulaşmışlardır. Artık onlarla “hangi enstrüman nasıl ses çıkarıyor?” gibi tahmin oyunları oynamak çok büyük zevk haline gelir. Üç-dört yaş grubundaki çocuklar artık seslerini daha iyi kontrol edebilir, söylenilen veya dinlenilen parçanın tonuna, sesine daha da yaklaşmış olabilir. Bazı çocuklar neredeyse hiç hatasız, bütün bir şarkıyı söyleyebilir.

Bu dönemde çocuklarınıza anlattığınız hikâyeleri canlandırmalarını, oynamalarını istemeniz, onların hayal dünyalarını geliştirecek ve anlamalarına yardımcı olacaktır. Şarkı oyunları ve şarkıya bağlı olarak yapılan hareket aktiviteleri çok etkilidir.

Bu yaş grubuyla çok temel nota bilgisi tanıştırılabilir. Çocukların duydukları notalarla, karşılarında gördükleri notaların arasında bir bağlantı bulmaları, aslında solfejin -yani nota okumanın- ilk adımlarıdır.

 

 

enstrümana başlamak için ne kadar erken

 

Dört yaşını dolduran ve daha önce müziği seven ve temel eğitimleri almış olan çocuk, artık kendi enstrümanını seçip çalmayı öğrenmeye başlayabilir.

Erken yaşta müzik aleti çalmaya başlamanın, tabii ki, pozitif etkileri var. Nasıl, bir çocuk yabancı bir dili küçük yaşta öğrendiğinde o lisanda çok daha rahat ve akıcı oluyorsa, aynı şey müzik için de geçerli. Concordia University ve Montreal Neurological Institute yaptıkları araştırmaya göre çocukları küçük yaşta müziğe başlatmanın çok ciddi yararları olduğunu açıkladı. 7 yaşından önce enstrüman çalmaya başlayan çocukların motor becerilerinin, müzik aletine çok daha sonradan başlayan çocuklara göre aynı müzik eğitimi ve deneyimine sahip olmalarına rağmen daha kuvvetli olduğu gözlendi. Ayrıca müzik aleti çalmaya erken başlayan çocukların daha az hata yaptıkları ve mükemmele daha yakın oldukları gözlendi.

Fakat bu demek değildir ki, her çocuk yedi yaşından evvel müzik aletine başlamalı!

Eğer çocuğunuz müzik derslerinden nefret ediyorsa, çalışma zamanı geldiği zaman kıyamet kopuyorsa, o zaman yedi yaşından önce müzik aleti çalmaya başlamasının bütün avantajları terse dönmüş olur. Çocuğunuzu zorlamanız tam tersi onun daha stresli olmasına sebep olur.

Önemli olan çocuğunuzun da zevk aldığı ve gitmekten hoşlandığı bir programda öğrenim görmesi. Her çocuğun özel olduğunu ve öğrenim zamanlarının birbirlerinden farklı olduğunu unutmayalım!

 

çocukların erken yaşta müzik aleti çalmaya başlamasının yararları

 

Tabii ki bazı çocuklar diğerlerine göre doğuştan daha yetenekli olurlar. Mesela müzisyen bir karı-kocanın çocuklarının müziğe yetenekli olması gibi. Montreal Institute’un yaptığı araştırmalarda söylenildiği gibi, genlerimizin ve dış çevre faktörlerinin hem müziğe yatkınlığımızdada hem de beynimizin yapısında ve davranışlarımızda büyük bir rol oynadığı düşünülüyor.

Sorularınız ve yorumlarınız için bana amusicalhome@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Teşekkürler!