Ajanda

Barbie Gerçek Vücut Ölçülerinde Üretilecek

8 Mart 2016
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Elli yedi yıldır oyuncak dünyasının yıldızı olan Barbie tek tip güzellik algısını yıkmaya hazırlanıyor.

Uzun bacakları, incecik vücudu, büyük memeleri, makyajı, sarı uzun saçları, renkli gözleriyle standart güzellik algısı yaratan Barbie bebeklerin, çocukların dünyasında yanlış bir örnek olduğu uzun yıllardır tartışılan bir konu.

selfie barbie

Üretilmeye başladığından bu yana farklı 126 mesleği ve değişik giyim tarzlarını örnekleyen Barbie, sadece fiziki görünüm olarak değil aynı zamanda seyahat eden, kariyer sahibi, anne ve başarılı bir genç kadını simgeleyen bir oyuncak oldu. Bu özellikler Barbie’nin diğer birçok oyuncak bebeğin önüne geçmesini sağladı; fakat çocuklar için asıl sorun da burada başladı.

barbie2

Kadın güzelliğinin idealize edildiği standart Barbie kalıplarının, çocukların beynine ister istemez yerleştiği ve zamanla güzel, değerli veya başarılı olmayı bu gördükleri standartlarla eşleştirdikleri; aynı zamanda tek tip vücut ölçülerinin gelecekte çocuklarda öz saygı sorunu yaratabileceği konusunda ağır eleştirilere hedef oldu.

Geçtiğimiz günlerde Barbie’nin üretici firması Mattel, farklı bedenlerde Barbie bebekler üretmeye başlayacaklarını açıkladı.

 

mattel gerçek vücut ölçülerinde barbie üretecek

Firmadan yapılan açıklamada, Barbie bebeklere, ‘balık etli, uzun ve minyon’ olan üç yeni modelin ekleneceği, Barbie’lerin bundan böyle 7 farklı ten, 22 ayrı göz renginde ve 24 değişik saç kesimiyle satılacağı bildirildi.

Kaliforniya merkezli oyuncak şirketi Mattel’in başkan yardımcısı Evelyn Mazzocco, “Markanın yüzünü değiştirdiğimiz için çok heyecanlıyız. Bu yeni bebekler farklı vücut tiplerinin, ten renklerinin ve stillerin, yani etrafınızda görebileceğiniz kızların yansıması.” diye konuştu.

barbie bebek

barbie gerçek vücut

barbie

barbie-gercek-vucut-olculerinde-uretilecek

Mattel’ın araştırma ekibi, test sürecinde birkaç kız çocuğunun balık etli Barbie’ye ‘şişman’ dediğini not ediyor. Amaçları ise zamanla yeni model Barbie’lerin diğer Barbie’ler kadar benimsenmesi.

Girişim sosyal medyada destek görürken, şimdi “beden algısını neden bir oyuncaktan alıyoruz” sorusu soruluyor.