Ajanda

Anneliğin İlk Günü

7 Mayıs 2016
one day young kitap
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Geçtiğimiz birkaç senedir Britanya asıllı fotoğraf sanatçısı Jenny Lewis‘in, anneleri yeni doğan bebekleriyle birlikte fotoğrafladığı çalışmalarını takip ediyoruz.

Kendisi de iki çocuk annesi olan Lewis’in “One Day Young” (Bir Günlük) isimli fotoğraf projesi, Londra’daki yeni doğum yapmış annelerin bebekleriyle birlikte ilk 24 saat içinde çekilen etkileyici fotoğraflarından oluşuyor. Anneleri internette verdiği bir ilandan buluyor. Çocuğunu kucağına yeni almış bu annelerin yüz ifadeleri, yeni hayatlarının ilk gününde hissettiklerini mükemmel bir şekilde objektife yansıtıyor.

onedayyoung

Lewis, Londra‘da beş yıl boyunca sürdürdüğü ve ardından ‘One Day Young in Hackney’ isimli kitapta topladığı çalışmasına dair kişisel web sitesinde “Doğum sonrasında kadınların, günümüz dünyasında tanınmadığını düşündüğüm, gücü ve direncine dair bir hikaye anlatmak istedim.” diyor.

onedayyoung112

onedayyoung01

onedayyoung03

“Birleşik Krallık’ta doğum her zaman acı verici, korkunç ve bilinmeyen bir şey olarak anlatılır. Olumlu doğum hikâyeleri çok azdır. İki muhteşem doğum yaşadıktan sonra, ben hikâyenin bu tarafının da konuşulması ve yansıtılması gerektiğini düşündüm.” diyor. Diğer kadınların da bu fotoğraflardaki kadınlarda bulunan cesareti, gücü, huzuru ve mutluluğu fark etmelerini istiyor. Lewis’in beş yıllık çalışmasının sonucu olan bu portreler derinden etkleyici bir güce sahip.

onedayyoung04

onedayyoung05

onedayyoung07

onedayyoung09

onedayyoung10

onedayyoung11

3

5

7

11

13

onedayyoung02