Ajanda

Annelerini Görünce ‘Huy Değiştiren’ Çocuklar

4 Ocak 2017
çocuklar annelerini görünce neden şımarır
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Birçok çocuğun annelerini görünce (işten eve geldiğinde mesela) bir anda enerji patlaması yaşıyor gibi davrandığını ve gün içerisinde yapmadığı davranışlarda bulunduğunu fark ettiniz mi? Dünyaca ünlü bir blogger anne olan Kate Baltrotsky bunun nedenini çok iyi anladığını söylüyor.

Gelin, ne dediğine hep birlikte bir göz atalım:

 

“Bütün gün benimle gayet iyilerdi, ama seni gördükleri andan itibaren kendilerini kaybettiler Kate! Neden böyle oluyor anlamıyorum!” der eşim bana sürekli.

Geçtiğimiz günlerde şöyle bir yazı gördüm: “Araştırma: Çocuklar anneleriyle aynı yerde olduklarında yüzde 800 daha ‘kötü’ oluyorlar”. Elbette gerçek bir araştırma değil, komik  olması için yazılmış bir makaleydi bu. Başlığı okuduğumda gülmekten kırıldım. Makale gerçek olmasa da bence ana fikir gayet doğruydu! Çocuklar kesinlikle annelerinin yanında normalde olduklarından yüzde 800 daha ‘kötü’ oluyorlar. Peki ama neden?

 

Çünkü sen, sevgili anne, çocuğunun güvenli bölgesisin. Sen, onun bütün problemleriyle birlikte gelebileceği tek yersin. Senden başka kim onun için bir şeyleri iyileştirebilir ki?

Sen, sevgili anne, hoşa gitmeyen duygular için tıpkı bir öğütücüsün.

Eğer bir çocuk, hoş olmayan bir takım durumlarda, bütün gün kendini tuttuysa, sizi gördüğü andan itibaren, nihayet kendini bırakabileceği zamanın geldiğini bilir.

Bu, içinde her ne biriktirdiyse onu tamamen bırakmaktır… Ağlama… Sızlanma… Hatta bağırsakları. Dışarıda güzel bir gün geçirip eğlendikten sonra ya da işten eve yorgun döndüğünüzde en son uğraşmak isteyeceğiniz şey budur. Ancak biz annelere kalır bu: Duyguların bütün yoğunluğuyla sınırsızca ifade edilişi ve yüzümüze inen şaplaklar. Kapıdan adımımızı attığımız andan itibaren hem de.

Eğer kapıda ağlamalar, sızlanmalar ve çığlıklarla karşılanıyorsanız, çocuklarınızı şımartmadınız. Hayır, sakın kimsenin size bunu söylemesine izin vermeyin.

Aslında siz, çocuğunuzun doğal olmasına izin verecek kadar güvenli bir alan yaratmışsınız.

Ve bu arada, çocukların duygularıyla ve bedensel işlevleriyle tamamen doğal olabilmeleri çok ama çok önemlidir. Büyüdüklerinde çocuklarımızın duygusal zekalarının ve beden farkındalıklarının gelişmiş olmasını istiyoruz değil mi?

O yüzden bunu iyi bir işaret olarak görün. Çocuklarınızın sizi sevdiğinin bir göstergesi olarak ele alın. Ve sizi anladığımı bilin, çünkü çok ama çok zor, biliyorum…

 


Kaynak:
http://www.katesurfs.com/2015/08/15/the-actual-reason-why-children-are-800-worse-when-their-mothers-are-in-the-room/

http://www.egitimpedia.com/cocuklarin-annelerinin-yaninda-daha-kotu-olmalarinin-gercek-sebebi/