Tasarım

Anne- Baba ve Çocuklar İçin ‘Püflü Şeyler’

3 Mayıs 2017
Paylaşım
0
Yorum
0
Alper Almelek
Püflü Şeyler
[TÜM YAZILARI]
...
[DEVAMINI OKU]

Sevgili okuyucular, Püfistler, aday Püfistler, yani hepiniz…

2003 yılında ilk kitabım ‘Ağırlamanın Püf Noktaları’nı yazmıştım. Bugünkü www.pufluseyler.com platformumuzun babasıdır bu kitap. O zaman beş yıllık bir süre içerisinde iş ve keyif için ziyaret ettiğim on üç ülkede yemeğini yediğim lokanta, yatağında yattığım üç yüz otelde müşteriyi müdavim yaptıracak, enteresan ve zekice servis fikirlerini (yaklaşık 700 kadar) ve uygulamalarını aktarmıştım. Yazarken ne kadar keyif aldığımı sözcükler anlatmaya yetmez. Hatta rahmetli değerli yazar ve profesör Jak Deleon’u anmadan geçemeyeceğim. Kitabımı iki kez okuyup daha iyi yazmam için beni yönlendiren Bay Jak aynı zamanda kitabın arkasına da yazı yazarak beni onurlandırmıştı. Nur içinde yatsın!

 

Sonra aradan on üç yıl geçti…

Arkadaşım (artık ortağım) Begüm Vatansever ile Pelit Pastanesi Çiftehavuzlar’da oturmuş sohbet ederken, kendisine kitabımın devamını yazmak istediğimi anlatıyordum ki, ‘DURR’ dedi bana. ‘Boşver kitap yazmayı, zaten okuyucu sayısı az, onun yerine internete koyalım da herkes yararlansın!’ Valla, bir an durdum gerçekten de… Hayaller uçuşmaya başladı hem beynimde hem de yüreğimde. Bir platform ki işletmelerin en ilginç özelliklerini, yani Püflerini anlatacaktık. Fotoğraf veya video şarttı! Vee en önemlisi, tek yazar ben olmayacaktım, (ki yazarın karşılığı hemen içimizde doğdu = Püfist!) herkes Püf yazarı olabilecekti.

Biz tüm hayatı içeren bir İnovasyon Havuzu yaratmayı aklımıza koyduk. İki grup bundan çok fayda sağlamalıydı. İŞLETMECİLER yani bu fikirleri bizzat veya onlardan feyz alarak kendi kurumlarında kullanabilecekler ve bu sayede yaşam kalitesini artırmaya fiilen destek olabilecek kişiler ve bizler, yani paramızla rezil olmak istemeyen, her yerden en iyi servisi ve ilgiyi haliyle bekleyenler yani her bütçeden her kesimden HALK.

1 Temmuz’da sitemizi açtık: www.pufluseyler.com

Eylül ayında yeni bir yazılıma geçiş yaptık ve sistemi daha verimli kullanmaya başladık. Şimdi halen o yazılım üzerinde bir yandan iyileştirmeler yaparken bir yandan da Püf ve Püfist sayımızı artırmaya çalışıyoruz. İnanılmaz zevkli bir proje bu.

Her şeyin başı doğru takımı kurmak, bugün bendeniz, şirket ortağım Begüm Vatansever, kar ortağımız Müge Tanurhan, yazılım destekçimiz İhsan Karakaş ve değerli Püf Fırtınası Grubu 30 küsurdan fazla Püf yazan üyemizle çok verimli ve çok da eğlenceli bir inovasyon havuzunu geliştiriyoruz.

Bugün geldiğimiz nokta halen kapalı kapılar ardında. Daha halka açılmadık, sosyal medyada reklama başlamadık. Kendi içimizde Püf ve Püfist sayısını artırıyoruz. Püflü Şeyler yaşamın her kesimine, her meslekten, kültürden, yaştan insanlara açık bir platform haline geldi. En genç Püfistimiz 10 yaşında. En yaşlımız ise 81. Aradaki yetmiş bir yıllık zaman içinde kadın-erkek bugün itibariyle 293 Püfist var. Her hafta yeni Püfistler ekleniyor. Saymaya kalksak 80’den fazla meslekten insan bunlar. Şu an için siteyi Türkiye’de ve Türkçe yaptığımız için yalnız Türkçe konuşan kişileri alıyoruz.

 

püflü şeyler ne demek

 

Püf’ün özellikleri neler mi?
1. Az yapılıyor olmalı
2. Zeka ve/veya keyif içermeli
3. Fonksiyonel olmalı

Nereden mi Püf bulacaksınız? İster kendi gözünüzle görün deneyimleyin, ister internetten veya medyadan görün ya da bir yakınınız size anlatsın, elinizde onu görsel olarak da ifade edecek bir fotoğraf ve/veya video oldukça, her işe yarar fikir Püftür!

Minion Mag’de yayımlanacak yazılarımda amacım Anne-Çocuk ilişkisine yönelik Püf’lere ağırlık vermek.

İşte aşağıda bazı örneklerini bulabileceğiniz püfler:

 


Püfist: Vedya Almelek

Tuvalet Oturağı

Maxx Royal Golf Resort’un, Antalya’da çocuklarımızla paylaştığımız süitte, onların banyosundaki klozetin üzerine yükselti koyması çok yerinde bir düşünce… Çocukları ne kadar düşünürseniz, anne babaları sizi çok daha çok sever…

püflü şeyler minion mag

 


Püfist: Efsun Yüksel Tunç

Çocuklar İçin Açık Büfe

TUI Magic Life Belek’in açık büfesinde çocuklar için yer ayıran ve bunu keyifle sunanlar var, ne güzel. Çocuk açık büfesinde hem daha sağlıklı hem de daha albenili yiyeceklere yer vererek anne babaların işini kolaylaştıran çocuk dostu bir Püf.

açık büfe

 


Püfist: Nesrin Eriş

Hobby House Yardım Evi

Balat’taki Hobby House yardım evinin amacı kendi evinizde fazlalık ne varsa onları çocuklarla buluşturmak.

hobby house