Ajanda

Aileler Sosyal Medyayı Tehlike Olarak Mı Görüyor?

25 Temmuz 2016
Aileler sosyal medyanın çocukların ahlaki gelişimine zarar verdiğini düşünüyor
Paylaşım
0
Yorum
0
minionmag
EDITOR-IN-CHIEF
[TÜM YAZILARI]
Yeni nesil anne babalar için kültür-sanat, müzik, seyahat, gastronomi, spor, sağlık, tasarım ve moda hakkında yayın yapan alternatif aile dergisi....
[DEVAMINI OKU]

Birmingham Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, ebeveynler, çocuklarının sosyal medya kullanımından endişe duyuyor.
11 – 17 yaş arası çocuğu olan 1700 kişiyle görüşen araştırmacılar, ebeveynlerin yüzde 55’inin sosyal medyanın çocuklarının ahlaki gelişimi üzerinde olumsuz etkisi olduğunu düşündüğünü ortaya koydu.

Ankete katılan ebeveynlerin yüzde 93’ü düzenli sosyal medya kullanıcısı olmasına rağmen, sosyal medyanın olumlu etkisi olduğuna inananların oranı yüzde 15’te kalıyor.

Katılımcıların yüzde 40’ı ise sosyal medyayı çocuklar üzerinde potansiyel tehlike olarak görüyor ve endişe duyuyor.

Ankette ebeveynlere, “Kendi sosyal paylaşım hesaplarınızda ne sıklıkla kötü davranış veya ahlak dışı durumlarla karşı karşıya kalıyorsunuz?” sorusu yöneltildiğinde yanıt “Ayda en az bir kez” olmuş.

Bu davranışlara verilen örnekler; yüzde 60 öfke ve düşmanlık, yüzde 51 küstahlık, yüzde 43 cehalet, yüzde 36 da nefret içeriyor.

Ebeveynler sosyal medyada en az karşılaşılan olumlu karakter özellikleri olarak şunları gösteriyor: “Yüzde 24 bağışlama ve kendini kontrol, yüzde 21 dürüstlük, yüzde 20 hakkaniyet.” Bunun yanında araştırmaya katılanların yüzde 72’si günde en az bir kez olumlu bir mesaj içeriği gördüğünü aktarmış.

Ailelerin sosyal medya üzerinde ayda en az bir kez tanık oldukları olumlu karakter özellikleri ise, yüzde 52 mizah, yüzde 44 yaratıcılık, yüzde 39 cesaret olarak öne çıkıyor.

Morgan, araştırmayla, sosyal medyanın kişinin karakteri ve ahlaki değerleri arasındaki ilişkiyi anlamaya çalıştıklarını söyleyerek, yapıcı bir bakış açısı sunmayı amaçladıklarını belirtiyor.
“Sosyal medya hayatımızda önemli bir yer kaplıyor, bu ilişki hakkında daha fazla şey öğrenmek bizim için önemli. Bu sayede faydalarını en üst düzeye çıkarabilir ve tuzaklarından kaçınmayı sağlayabiliriz.”

 

 


Kaynak: http://www.birmingham.ac.uk/news/latest/2016/07/Social-media-sites-obstruct-children’s-moral-development-say-parents.aspx
http://www.bbc.com/turkce/haberler-36841212